Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już atakują! Czy spodziewać się inwazji kleszczy? Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

RED.
Kolejny raz kleszcze zaatakowały przedwcześnie
Kolejny raz kleszcze zaatakowały przedwcześnie Pixabay
Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Ze względu jednak na łagodne zimy, niebezpieczne pajęczaki atakują przedwcześnie.

Kleszcze już atakują

Kleszcze po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Ich aktywność życiowa związana jest ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych oraz w okresie letnim w czasie upałów. Z chwilą, kiedy średnie temperatury spadają poniżej 5 st., kleszcze zapadają w sen zimowy.

Kleszcze zaatakowały już w lutym. Gdzie bytują najchętniej?

Najwięcej kleszczy znajduje się na skraju lasu: w trawie, chwastach, krzewach, na spodniej stronie liści. Pajęczaki te nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 metra. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Tu jest najwięcej kleszczy w Polsce - uważaj, by się nie zarazić!

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Wybierając się w miejsce, gdzie aktywność kleszczy jest wzmożona, warto zabezpieczyć się przed ukąszeniem. Można to zrobić poprzez:

  • noszenie kaloszy, długich spodni i koszul z długim rękawem (kleszcze łatwiej zauważyć na jasnych ubraniach),
  • stosowanie preparatów odstraszających,
  • unikanie przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach (w miarę możliwości),
  • warto pomyśleć o szczepieniu przeciw KZM, które jest zalecane osobom mieszkającym lub podróżującym do miejsc o podwyższonym ryzyku występowania wirusa KZM oraz do osób spędzających czas wolny poza miastem.
Kleszcze wywołują groźne choroby u ludzi i zwierząt domowych. To nie tylko za borelioza i zapalenie opon mózgowych, ponieważ pasożyty te mogą przenosić wirusy i bakterie wywołujące także inne, równie groźne infekcje. Sprawdź, jakie choroby są roznoszone poprzez ugryzienia kleszczy i jak rozpoznać ich objawy. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tymi chorobami zarażają kleszcze! Jakie wywołują objawy? Po ...

Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające. Po wizycie w lesie lub w innym miejscu, gdzie aktywność kleszczy jest wzmożona należy:

  • obejrzeć całe ciało, wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu mogą przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy;
  • następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała;
  • kleszcze atakują ciepłe i cienkie miejsca na skórze, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi oraz w pachwinie;
  • w przypadku dzieci warto dokładnie sprawdzić głowę, linię włosów i szyję.

Kleszcze zaatakowały. Jak usunąć kleszcza?

Po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć:

  • specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Ocenia się, że jeśli kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

FLESZ - Pszczoły wymierają, grozi nam głód

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska