Klikuszowa: śmiertelny cios zadał w obronie koniecznej

  Klikuszowa: śmiertelny cios zadał w obronie koniecznej

  Artur Drożdżak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  6 lat więzienia dla Witolda Ł. za zabicie znajomego. We wsi mówią, że mógł być inny sprawca zbrodni.
  - Co to za kara: sześć lat więzienia za zabicie mego syna? Za śmierć psa ludzie dostają wyższe wyroki - irytuje się Stanisława Józefczak, matka 31-letniego Stanisława.

  49-letni Witold Ł. , który zabił jej syna, został skazany na sześć lat więzienia. Choć twierdził, że zrobił to w obronie koniecznej, krakowski sąd uznał, że przekroczył jej granice. Wyrok jest prawomocny.

  Tragedia rozegrała się blisko dwa lata temu w Klikuszowej, wsi pod Nowym Targiem. Przed domem Witolda Ł. znaleziono zwłoki Staszka. Zginął od ciosu nożem.

  - Pierwszy byłem tam na miejscu, gdy znajomi powiadomili nas o nieszczęściu - opowiada Maciek, młodszy brat zabitego. To on wezwał pogotowie. Potem zjawiła się policja, która zatrzymała gospodarza, Witolda Ł. - Ten drań śmiał się ze wszystkiego. Pił jeszcze wódkę, gdy policjanci robili oględziny miejsca - opowiada.

  Witold Ł. trafił za kratki, ale do winy się nie przyznał. - Zostałem zaatakowany przez Staszka, który siłą wtargnął do mojego domu. Broniłem się. Wyrwałem mu nóż i zadałem tylko jeden cios - wyjaśniał na przesłuchaniu. Sąd przyjął, że mężczyzna dokonał zbrodni, ale faktycznie zrobił to broniąc się. Przekroczył jednak granice dopuszczalnej obrony. I dlatego, choć pójdzie siedzieć, to tylko na sześć lat - sąd bowiem nadzwyczajnie złagodził mu karę i wymierzył tylko 6 lat więzienia.

  Rodzina zamordowanego nie może się z tym pogodzić. - Staszek był dobrym synem, spokojnym. Chorował na padaczkę, ale w gospodarstwie pomagał jak mógł - wspomina jego matka. Potwierdza to 71-letni Stanisław Żółtek, sołtys Obidowej, w której mieszkał zamordowany.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo