Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KLONIK PALMOWY: wyjątkowe i piękne drzewo ozdobne do ogrodu [odmiany, uprawa, pielęgnacja, zdjęcia] 23.08.22

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Klonik palmowy pochodzi z Azji Wschodniej i przyciąga wzrok swoim nietypowym jak na Europę wyglądem
Klonik palmowy pochodzi z Azji Wschodniej i przyciąga wzrok swoim nietypowym jak na Europę wyglądem Pixabay
Klonik palmowy to wyjątkowe drzewo ozdobne pochodzące z Azji Wschodniej. Przyciąga wzrok swoim ciekawym wyglądem i doskonale sprawdza się jako element dekoracyjny ogrodu. W zależności od odmiany jego liście mogą przybierać purpurowy, czerwony, pomarańczowy, żółty lub zielony kolor. Poniżej podajemy najważniejsze informacje dotyczące tej rośliny, jej odmiany oraz podpowiadamy, jak ją uprawiać i pielęgnować.

Klonik palmowy w ogrodzie. Charakterystyka

Klon palmowy (Acer palmatum Thunb.), zwany także klonikiem, to gatunek drzewa ozdobnego, należącego do rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z Japonii oraz Korei Południowej. Jeśli chcemy zasadzić go w ogrodzie, potrzebujemy sporo miejsca, ponieważ może urosnąć na wysokość nawet 3-5 metrów. Osoby posiadające mniejszy teren nie muszą się jednak martwić, istnieją bowiem odmiany karłowate, które można zasadzić w donicy lub jako krzew.

Klonik o szarobrązowej korze przyciąga wzrok swoim nietypowym, niespotykanym w Polsce w środowisku naturalnym wyglądem. Jego parasolowata korona jest dość szeroka, złożona z bardzo cienkich gałązek. Liście o średnicy do 10 cm są wachlarzowe i powycinane, podobnie jak u palmy. To właśnie nim zawdzięcza swoją nazwę. W zależności od pory roku i odmiany mogą mieć one kolor czerwony, zielony, pomarańczowy lub żółty. Natomiast niewielkie kwiaty pojawiające się w kwietni i maju przybierają kolor czerwonopurpurowy. Jesienią drzewko wykształca owoce w postaci małych orzeszków o zabarwieniu brązowym i czerwonym.

Odmiany klonu palmowego

Ozdobnych odmian klonu palmowego jest ponad 300. Różnią się one kolorem liści, ich kształtem, jak również wysokością całego drzewa. Oto najpopularniejsze odmiany uprawiane w Polsce:

  • Atropurpureum – liście i pędy tej najbardziej znanej odmiany mają niemal purpurowy kolor. Stąd też potoczna nazwa „klon palmowy czerwony”. Drzewko dorasta do 3 metrów wysokości.
  • Bloodgood – gęste liście o bordowym kolorze utrzymują się na gałęziach przez cały rok. Odmiana to dorasta do 5-6 metrów wysokości i jest zdecydowanie bardziej odporna na mróz niż inne.
  • Dissectum – jest to najwolniej rosnąca odmiana, która osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Nadaje się więc do niewielkiego ogrodu. Liście znajdują się na zwisających pędach. W lecie są zielone, na jesień przybierają żółtą i pomarańczową barwę.
  • Dissectum Nigrum – liście tej odmiany mają kolor brązowo-czerwony i są niezwykle delikatne. Drzewko jest jeszcze niższe niż poprzednie - ok. 1.5 metra wysokości - jednak rozrasta się na szerokość aż 3 metrów. Pędy również w zimie mają kolor bordowy, dlatego ładne wyglądają na tle białego śniegu.
  • Orange Dream – to odmiana o pięknych, pomarańczowych liściach. Z upływem czasu mają tendencję do żółcienia. Drzewko osiąga wysokość 3-4 metrów.
  • Ornatum – jest to najstarsza odmiana klonu palmowego, rośnie bardzo wolno i osiąga 2 metry wysokości oraz 4 metry szerokości. Liście mają kolor brązowoczerwony, latem zaś przybierają brązowozieloną barwę.
  • Mikawa-yatsubusa – najlepsza odmiana dla osób, które mają mało miejsca w ogrodzie. Osiąga maksymalnie 1 metr wysokości, rośnie bardzo wolno. Gęste liście są koloru jasnozielonego.

Klonik palmowy: uprawa

Klon palmowy najlepiej rośnie w miejscu lekko nasłonecznionym lub częściowo zacienionym, osłoniętym od wiatru. Gdy cienia będzie za dużo, liście wybarwią się i pozostaną zielonkawe. Ziemia powinna być przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie, ponieważ przy wyższym pH drzewko może rosnąć wolniej, a tym samym być mniej okazałe. Należy również zwrócić uwagę, aby była ona trochę wilgotna, gdyż klonik nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia oraz długich okresów suszy. Przy zbyt suchym podłożu na liściach mogą pojawić się plamy, skupiska zarodników lub naloty grzybni. Brzegi liści mogą również zacząć zasychać. Aby uniknąć skutków przesuszenia, warto wyściółkować ziemię wokół pnia. Można to zrobić za pomocą kory z drzew iglastych.

Klon palmowy nie jest w pełni mrozoodporny, zwłaszcza młode okazy. Na zimę należy więc osłonić go agrowłókniną, jutą lub chochołami ze słomy.

Klon palmowy: przycinanie

Egzotycznie wyglądające drzewko nie lubi podcinania, najlepiej prezentuje się w naturalnej formie. Zbyt częste podcinanie może trwale go zniekształcić. Jeśli jednak klonik za bardzo się rozrósł i chcemy zmniejszyć jego objętość, możemy wykonać tę czynność latem, na przełomie lipca i sierpnia. Skrócone pędy należy zabezpieczyć pastą lub maścią ogrodniczą. Ponadto wczesną wiosną powinno się usunąć uszkodzone oraz przemarznięte pędy.

Klonik palmowy: nawożenie

Ten gatunek drzewa nie wymaga nawożenia. Czynność tę można wykonać jedynie w pierwszych latach po posadzeniu, aby roślina szybciej urosła. Najlepiej wykorzystać w tym celu kompost, nawozy wieloskładnikowe lub biohummus.

Klon palmowy: sadzenie i rozmnażanie

Przed posadzeniem sadzonki powinno się dokładnie odchwaszczyć stanowisko, a korzenie rośliny przez kilka godzin namaczać w wodzie. Po wykonaniu tych dwóch czynności należy:

  1. wykopać dołek na 60 cm głębokości i 50 cm szerokości,
  2. dno wysypać żwirem i warstwą świeżej ziemi,
  3. umieścić sadzonkę w dołku (pień powinien w całości wystawać ponad podłoże),
  4. przysypać ją ziemią, a następnie uklepać,
  5. obficie podlać miejsce posadzenie i wyściółkować.

Klonik palmowy najlepiej rozmnożyć z nasion już w styczniu. Nasiona należy pojedynczo zamknąć w woreczkach wypełnionych ziemią i pozostawić w lodówce na okres około 8-9 tygodni, pamiętając o ich przewietrzeniu co kilka dni. Po pojawieniu się kiełków nasionka powinno się przenieść do doniczek z ziemią kwiatową oraz perlitem, czyli minerałem wulkanicznym, który jest powszechnie stosowanym materiałem poprawiającym jakość podłoża do uprawy roślin. Klony palmowe najlepiej sadzić do ziemi od marca do maja i od września do października.

Czy klonik palmowy nada się na balkon?

Warto zaznaczyć, że mniejsze odmiany, które rosną do wysokości maks. 2 metrów, można uprawiać na balkonie w pojemnikach lub dużych donicach niczym drzewko bonsai. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o regularnym nawożeniu nawozami płynnymi. W okresie wegetacji i podczas lata podłoże drzewka powinno być ciągle lekko wilgotne. Najlepiej podlewać je przegotowaną i odstaną wodą. Jeśli nasza roślina stoi na zewnątrz, należy pamiętać o osłonieniu jej agrowłókniną na zimę i zabezpieczeniu pojemnika lub donicy, na przykład styropianem. Najlepiej, gdy temperatura będzie nie niższa niż 0 stopni Celsjusza. Drzewo doniczkowe należy przesadzać co 2-3 lata.

Choroby klonu palmowego

Najczęściej spotyka się następujące choroby, które dotykają klonu palmowego:

  • Antraknoza - widać ją wzdłuż głównych nerwów tkanki liścia klonu palmowego. Nerwy z początku są jasnozielone, następnie żółte, brązowe, a na końcu zamierają. Powierzchnia liści pokrywa się również okrągłymi plamkami otoczonymi żółtą tkanką. Gdy liście opadną, należy je usunąć i spalić.
  • Werticilioza - objawia się ona schnącymi liśćmi. Tkanka blaszki liściowej pomiędzy nerwami żółknie i brązowieje, co prowadzi do tego, iż liście zaczynają odpadać. Infekcja pojawia się na skutek przemarznięcia lub nadmiernego przesuszenia rośliny w fazie wzrostu. Należy unikać sadzenia klonu w miejscu, w którym wcześniej rosły chore rośliny. Wszystkie chore pędy należy usunąć.
  • Mączniak prawdziwy - mączniaka można zauważyć na wierzchu blaszki liściowej - objawia się on białym, mączystym nalotem, na którym widoczne są czarne punkty będące zarodnikami grzyba. Gdy zawczasu ich nie usuniemy, nalot ściemnieje, a zarodniki przeniosą się na sąsiednie rośliny. Mączniak rozwija się najczęściej przy częstych opadach deszczu oraz dużej różnicy wilgotności powietrza w dzień i noc.
  • Papierowa plamistość liści - objawia się ona żółtobrązowymi plamami z jaśniejszym środkiem na liściach. Po pewnym czasie liście stają się chlorotyczne o zabarwieniu żółtozielonym, zaczynają pokrywać się także czarnymi zarodnikami grzyba. Zainfekowane liście należy usuwać jesienią i spryskiwać odpowiednimi preparatami po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

Ponadto, gdy zbyt grubo usypiemy ściółkę pod drzewem, pień może zacząć gnić. Dzieje się tak z powodu braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Mogą pojawić się także wywołane przez zgorzel pędów symptomy przemarznięcia. Wówczas na korze pojawiają się brązowe plamy, które się rozrastają, a następnie powodują pękanie kory. Należy jak najszybciej usunąć porażone pędy.

Klonik palmowy. Zdjęcia

Aby zobaczyć, jak wygląda klonik palmowy i jak prezentuje się na tle innych roślin, przejdź do galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska