Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klucze. Papiernia ma już 125-lat. Poznaj niesamowitą historię kluczewskiego zakładu! Zobaczcie zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Nowa hala, w której pracuje najnowsza maszyna papiernicza MP8
Nowa hala, w której pracuje najnowsza maszyna papiernicza MP8 Materiały prasowe Velvet Care
Znane w całej Polsce a także za granicą: papier toaletowy, ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne marki Velvet produkowane są w powiecie olkuskim a konkretnie w Kluczach. Marka działa tam od 25 lat, jednak fabryka jest znacznie starsza. Kluczewska papiernia działa bowiem od 125 lat!

Poznaj niesamowitą historię kluczewskiej papierni

Papiernia w Kluczach powstała w 1897 roku. Stworzył ją przedsiębiorca Ludwik Mauve przy wsparciu trzech wspólników. Już rok po budowie pierwszych budynków spółka uruchomiła pierwszą maszynę papierniczą. Wówczas został także wywieszony oficjalny szyld Kluczewskiej Fabryki Papieru, która specjalizowała się w produkcji papieru do druku, papieru do pisania i pergaminu.

Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa praca fabryki została przerwana. Po zakończeniu walk i wznowieniu produkcji spółka odniosła pierwszy sukces na międzynarodową skalę. Podczas wystawy w Paryżu w 1924 roku Kluczewska Fabryka Papieru otrzymała bowiem złoty medal.

W kolejnych latach fabryka była modernizowana przy użyciu najnowocześniejszych, jak na tamte czasy, technologii. W latach 30 ubiegłego wieku otrzymała ona swoje charakterystyczne znaki wodne, czyli słonia, łabędzia oraz klucze. Już pod koniec lat 30 wyprodukowany w Kluczach papier chętnie kupowano zarówno w kraju jak i za granicą.

Po wybuchu drugiej wojny światowej kierowanie administracją fabryki przejęli Niemcy. W 1940 roku miało miejsce kolejne przejęcie, tym razem przez wiedeńską firmę. Od tamtej pory w fabryce produkowano głównie celulozę i papier przędny. Produkcję wstrzymano w 1944 roku a pracowników skierowano do kopania rowów przeciwczołgowych pod Kwaśniowem.

W 1945 wyzwolono fabrykę a byli pracownicy wspólnymi siłami usunęli zniszczenia. Uruchomiono wówczas elektrownię, której zadaniem była dostawa energii do fabryki oraz domów w okolicznych miejscowościach. Właścicielem fabryki zostało natomiast państwo a produkcja stopniowo powracała do normalnego trybu.

Na początku lat 50 nadana została nowa nazwa: Fabryka Celulozy i Papieru imienia Jarosława Dąbrowskiego. Wówczas na papierze z Klucz wydano Wielką Encyklopedię Powszechną PWN, która do dziś znajduję się na półkach wielu domów w Polsce. W Kluczach produkowano także charakterystyczne zeszyty z tabliczką mnożenia na okładce. W tamtych czasach zakład uruchomił pierwszą linię do produkcji papieru toaletowego rozpoczynając swoją „przygodę” z produktami higienicznymi.

W 1975 roku zainstalowany został nowoczesny automat, który pozwolił efektywniej produkować papier toaletowy. Prawdziwym przełomem był jednak rok 1976, w którym uruchomiono pierwszą w Polsce maszynę papierniczą firmy Voith. Pozwoliła ona na produkcję między innymi chusteczek higienicznych i ręczników papierowych.

W lasach 80 duża część bibułki była eksportowana. Trafiała ona między innymi do: Anglii, RFN, Norwegii, Austrii, Malty i Islandii. Pozyskane fundusze inwestowano w rozbudowę parku maszynowego. Wówczas powstała także biologiczna oczyszczalnia ścieków. Na początku lat 90 natomiast przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną skarbu państwa, która od tej pory nosiła nazwę: Kluczewskie Zakłady Papiernicze S.A.

W 1996 roku głównym akcjonariuszem spółki została amerykańska korporacja International Paper. Jako że nie miała ona doświadczenia w produkcji i sprzedaży papierowych artykułów higienicznych to zdecydowała się na zatrudnienie polskiego zespołu. Ten w 1997 roku stworzył i wprowadził na rynek markę Velvet, która już po pierwszych kampaniach reklamowych osiągnęła pozycję lidera w kategorii produktów higienicznych.

W 2003 roku papiernia stała się częścią amerykańskiego koncernu Kimberly Clark. Dzięki temu zakład stał się jego bazą w Europie środkowo-wschodniej.

W 2013 roku polski zespół menadżerski wraz funduszem inwestycyjnym Avalon MBO Fund II stworzyli Velvet Care. Już na początku jego istnienia sformułowany został plan inwestycyjny wart ponad 200 milionów złotych.

W ramach pierwszego kroku zainwestowano około 60 milionów złotych w zwiększenie mocy przetwórczych fabryki. Dzięki temu park maszynowy powiększył się o pięć nowoczesnych linii do produkcji papieru toaletowego, chusteczek w pudełkach oraz paczuszkach, ręczników giga oraz papieru nawilżanego. Poszerzono także ofertę o produkty marek własnych i produkty dla rynku instytucjonalnego.

Największy projekt w historii zakładu ruszył w 2016 roku, wraz z włączeniem kluczewskiej papierni do Krakowskiej Strefy Ekonomicznej. Zbudowano wówczas nowoczesne centrum dystrybucyjne oraz wdrożono nową maszynę papierniczą. Wybudowany nowy magazyn ma powierzchnię liczącą 21 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści się w nim ponad 38 tysięcy palet. Maszyna MP7, którą kupiono w ramach projektu to jedna z najnowocześniejszych maszyn papierniczych w Europie. Dzięki niej firma w przeciągu pierwszych pięciu lat jej funkcjonowania podwoiła obroty, zbilansowała przetwórstwo i wytwórstwo oraz zwiększyła zatrudnienie z 260 do prawie 600 osób.

W 2018 roku spółka VLET Holdings wykupiła większość udziałów Velvet Care. Rozpoczęto wtedy kolejny 5-letni plan rozwoju. Jego celem jest podwojenie obrotów, wprowadzenie spółki do grona firm o obrocie przekraczającym 1 mld zł oraz osiągnięcie pozycji lidera w całej Europie środkowo-wschodniej.

Do 2020 roku w papierni postawiono trzy kolejne linie przetwórcze. Jedna z nich ze względu na sytuację związaną z pandemią została zamontowana i uruchomiona przez pracowników Velvet Care w pełni samodzielnie.

Ważnym krokiem w realizacji nowej strategii stanowiło nabycie 100% udziałów spółki Moracell, czyli największego producenta papierowych wyrobów higienicznych w Czechach.

Kolejny wielki krok to budowa i uruchomienie trzeciej maszyny papierniczej – MP8.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska