Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocmyrzów-Luborzyca. Potrafią prowadzić firmy i pomagać innym. Uhonorowani "Skrzydłami dobroci"

Ewa Tyrpa
Kocmyrzów-Luborzyca. Potrafią prowadzić firmy i pomagać innym, zaszczepić aktywność ruchową wśród dzieci i młodzieży, uczyć ich historii poprzez np. rekonstrukcję bitwy, a także ratować ludzi. Za swą działalność ośmioro mieszkańców gminy zostało podczas uroczystej gali uhonorowanych statuetkami „Skrzydła dobroci”.

- Są wzorem do naśladowania – tak Marek Jamborski, wójt gminy, posumował plebiscyt, który został przeprowadzony czwarty raz w czterech kategoriach. W każdej kapituła wyłoniła laureatów. Nagrodę specjalną w kategorii „Inicjatywa społeczna”, przyznała ks. Mieszkowi Ćwiertni, który w różnej formie uczy historii. M.in. w zeszłym roku w Goszycach zorganizował rekonstrukcję bitwy o Kraków. – Zrobiłem to co do mnie należało – ksiądz powołał się na słowa ewangelii. Jest pasjonatem historii, zwłaszcza lokalnej. - To zaszczepili we mnie moi rodzice – dodał ksiądz, któremu w uroczystości „Skrzydeł Doprosi” towarzyszyli oboje rodzice. – Dla nas to wielkie szczęście, że został powołany przez Pana Boga, by robić to z pasją i oddaniem, a dobroć wyssał z mlekiem matki – powiedziała nam Izabela Ćwiertnia, mama księdza, któremu statuetkę wręczył włodarz gminy.

W tej kategorii laureatką została Maja Moczyńska-Papka, krzewicielka zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i seniorów. Jest autorką projektów które zdobyły dotację na bezpłatne zajęcia sportowe dla młodzieży i seniorów. Dzięki jej inicjatywie kilkadziesiąt osób z gminy uczestniczyło w bezpłatnym kursie udzielania pierwszej pomocy. Statuetkę otrzymała z rąk starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, który okazał radość, gdy laureatka oznajmiła, że na jeden z projektów – pierwsze bieg w ramach Dni Gminy - dostała grant z powiatu krakowskiego.

Druga laureatka w tej kategorii - Magdalena Tańska, m.in. reaktywowała świetlicę wiejską w Kocmyrzowie. Nagrodę wręczyła jej Beata Bartoszek, radna Rady Powiatu w Krakowie. - Za sprawą pozyskanych przez nią środków z licznych projektów na świetlicy odbywają się bezpłatne zajęcia dla mieszkańców w każdym wieku. Zorganizowała Święto Dyni, a w zeszłym roku odebrała nagrodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zajęcie drugiego miejsca w konkursie na animatora lokalnej społeczności – dowiedzieliśmy się od inicjatorki organizowania „Skrzydeł Dobroci”, radnej gminy Katarzyny Koneweckiej-Hołój, prowadzącej galę z radnym Grzegorzem Marcem. Przedsięwzięciem zajęły się dwie Komisje Rady Gminy: Planowania i Inicjatyw Społecznych Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu.

W kategorii „Przedsiębiorca Roku”, za wspieranie różnych przedsięwzięć, statuetkę otrzymał Rafał Biniek z Karczmy Cekierówka. Wyrazy uznania i statuetkę przekazała Małgorzata Doniec, przewodnicząca Rady Gminy. – Cieszymy się, że możemy wspierać różne przedsięwzięcia i w nich uczestniczyć – powiedział laureat. Drugiemu laureatowi w tej kategorii - Michałowi Gomółce z firmy "Mpress", nagrodę wręczył radny powiatowy Włodzimierz Tochowicz. Nagrodzony podkreślał, że uśmiech i ciepłe słowa, mobilizują do udzielania pomocy, a do takich działań motywowała go jego żona Agnieszka.

Wielu laureatów dziękowało swoim rodzinom za cierpliwość i wspieranie ich w swojej bezinteresownej działalności.
Skutkiem jednej z nich, a więc kursu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanego przez Maję Moczyńską-Papkę, była pomoc ofierze wypadku komunikacyjnego, udzielona przez Grzegorza Makuszewskiego. Kapituła przyznała mu tytuł „Bohatera Roku”, a statuetkę wręczył mu wójt Marek Jamborski. Nagrodzony dziękował pani Mai za zorganizowanie kursu, który przydał mu się niedługo po zakończeniu szkolenia. Grzegorza Makuszewskiego rekomendował radny gminy Radosław Zębala, członek Grupy Poszukiwawczej przy OSP w Goszczy, dobrze znający wartość takiej pomocy, na jaką odważył się młody pan Grzegorz.

- Dla mnie zaszczytem jest wręczenie nagrody Krzysztofowi Malikowi, który jest osobowością i którego znam z samorządu powiatowego – mówił starosta Pałka wręczając nagrodę Krzysztofowi Malikowi w kategorii „Całokształt działalności i pracy zawodowej”. Sam zaś nagrodzony zapowiadał dalszą pomoc osobom potrzebującym pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: starszym, chorym, upośledzonym. – Ciche, ciepłe słowo, uścisk dłoni i uśmiech są wystarczającym podziękowaniem – mówił laureat.

Statuetkę w tej samej kategorii prof. Eligiuszowi Madejskiemu wręczył Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski. Życzył laureatowi, by skrzyła mu nadal rosły w tym co robi. A profesor jest znany m.in. z organizowania od 29 lat Gminnej Olimpiady Sportowej o charakterze patriotycznym dla dzieci i młodzieży. Co roku olimpiady odbywają się z udziałem kombatantów, którzy są honorowymi gośćmi tej imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kocmyrzów-Luborzyca. Potrafią prowadzić firmy i pomagać innym. Uhonorowani "Skrzydłami dobroci" - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska