Kolejny blok w Czyżynach to wisienka na betonowym torcie...

  Kolejny blok w Czyżynach to wisienka na betonowym torcie deweloperów

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  , Marcin Banasik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia

  Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia ©Google Maps

  Radny Wojciech Krzysztonek alarmuje, że budynek, który stanąłby na pasie startowym, zatka korytarz przewietrzania.
  Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia

  Wniosek o „wuzetkę” dla nowej inwestycji w Czyżynach dotyczy działki (zaznaczona na czerwono) w sąsiedztwie osiedla Avia ©Google Maps

  Budynek wielorodzinny - czyli po prostu blok - z garażem podziemnym może wyrosnąć na dawnym pasie startowym lotniska w Czyżynach. Miałby się pojawić na prywatnej działce tuż obok kościoła św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 i w sąsiedztwie słynnego już osiedla Avia, wielkiej nowej betonowej pustyni Krakowa.

  - Jeśli dojdzie do tej inwestycji, to będzie skandaliczna sytuacja. Byłaby to wisienka na betonowym torcie deweloperów w Czyżynach - mówi poruszony radny Wojciech Krzysztonek, który zgłosił interpelację w tej sprawie.

  Radny wymienia, że kolejny wciśnięty w ten obszar blok oznacza dla mieszkańców dalsze obniżenie komfortu życia. Zwiększą się jeszcze - już teraz poważne - ich problemy komunikacyjne i z miejscami do parkowania.

  Postawienie budynku na pasie startowym spowoduje - zdaniem radnego - całkowite zatkanie i tak już mało drożnego korytarza przewietrzania, jaki stanowił dawny pas startowy wraz z otoczeniem.

  Krzysztonek podkreśla, że inwestycja spowoduje zniszczenie zabytkowej substancji. Ten odcinek dawnego pasa startowego lotniska Rakowice - Czyżyny widnieje przecież w gminnej ewidencji zabytków. - Ta zabytkowa substancja ma też symboliczne znaczenie dla mieszkańców, są oni emocjonalnie związani z pasem startowym - dodaje radny.

  Budowa bloku w tym miejscu stanowiłaby „nadgryzienie” pasa startowego. A to - jak podkreśla Wojciech Krzysztonek - otwarłoby drogę do jego dalszej zabudowy w przyszłości. Radny apeluje o powstrzymanie tej inwestycji, jak też o przyspieszenie prac nad planem miejscowym.

  Zawieszone, ale już odwieszone

  Dla tutejszego obszaru od ponad roku sporządzany jest bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny - os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego”, który ma powstrzymać zalew zabudowy na tych terenach, jak też wzmocnić ochronę „cennych kulturowo obiektów i obszarów związanych z dawnym lotniskiem”. Ponieważ miasto przystąpiło do sporządzania planu miejscowego, urząd mógł zawiesić postępowanie o wydanie „wuzetki”. Ale nie bezterminowo, tylko maksymalnie na 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez potencjalnego inwestora.

  Tak się też stało. Tyle że przepisowe 9 miesięcy już minęło, a plan miejscowy nadal nie jest uchwalony. 15 stycznia Urząd Miasta podjął zawieszone postępowanie.

  Zdążyć z planem miejscowym

  - Dogęszczanie zabudowy w tym miejscu to ogromna strata dla miasta - uważa dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, badacz i popularyzator historii lotnictwa w Małopolsce.

  Ekspert przypomina, że w 1963 r., kiedy lotnisko przestało pełnić swoją funkcję, zaczęły powstawać na nim osiedla. Budowa os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego nie zaburzyły kompozycji architektonicznej tego miejsca. - Dopiero niedawne inwestycje sprawiły, że w miejscach, gdzie zawsze było dużo przestrzeni i zieleni, powstała gęsta, betonowa zabudowa - dodaje dr Krzysztof Wielgus.

  W to, że na miejscu zabytkowego pasa startowego powstanie blok, nie wierzy Grzegorz Stawowy, radny PO, przewodniczący komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska Rady Miasta. Przypomina, że w koncepcji planu miejscowego dla tego obszaru nie ma mowy o zabudowie kubaturowej, czyli np. mieszkalnej na terenie byłego pasa startowego. - Będą mogły tam powstawać jedynie inwestycje rekreacyjne - mówi Grzegorz Stawowy.

  Problem jednak w tym, że plan miejscowy wciąż jeszcze jest na etapie koncepcji. Zanim zostanie uzgodniony, przedstawiony mieszkańcom, a w końcu uchwalony przez Radę Miasta, Urząd Miasta może już wydać wnioskodawcy „wuzetkę”.

  - Ale wniosek o wydanie warunków zabudowy może przecież zostać odrzucony przez miejskich urzędników lub zaskarżony przez sąsiadów planowanej inwestycji - zwraca uwagę radny Stawowy. - Wystarczy, że mieszkańcy poskarżą się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a rozpatrzenie skargi potrwa pewnie kilka miesięcy. To da czas na dokończenie planu zagospodarowania przestrzennego i uniemożliwienie zabudowy tego miejsca.

  - Jeśli zostałaby wydana pozytywna decyzja dla tej inwestycji, będziemy się odwoływać - zapowiada już teraz szef Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody. Zwraca uwagę, że może należałoby zwiększyć obsadę w magistrackim Biurze Planowania Przestrzennego, by plany miejscowe powstawały szybciej.

  Nadzieja w konserwatorze

  Wnioskodawcą starającym się o warunki zabudowy dla bloku na pasie startowym jest krakowski architekt Marcin Mróz. Jak wyjaśnia, wniosek złożył w porozumieniu z właścicielami terenu, osobami prywatnymi. Nie prowadzą one działalności deweloperskiej, więc jak się łatwo domyślić, będą chciały sprzedać teren z gotową decyzją dotyczącą zabudowy.

  - Jeśli miasto chce chronić ten teren, niech wykupi go po cenach rynkowych od właścicieli - słyszymy opinię architekta.

  Jak informuje Biuro Planowania Przestrzennego, działki stanowiące teren dawnego pasa startowego w koncepcji projektu planu miejscowego są wskazane pod plac miejski, będzie tam możliwość pozyskania nieruchomości przez gminę. Według założonego harmonogramu przekazanie projektu planu Radzie Miasta Krakowa powinno nastąpić w III kwartale tego roku.

  Dobre wiadomości płyną natomiast od miejskiego konserwatora zabytków. Jak się dowiadujemy, gdy Wydział Architektury wystąpi o uzgodnienie tej inwestycji, konserwator wyda negatywną opinię. - Wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków sformułowane w 2008 roku wykluczają co do zasady sytuowanie obiektów kubaturowych w śladzie dawnego pasa startowego, dopuszczając w jego obrębie wyłącznie budowę dojść, dojazdów, ewentualnie niskiej zieleni - informuje Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

  Walka o Czyżyny

  Nie da się jednocześnie ukryć, że krakowski magistrat już dawno przegrał walkę z budowlańcami o Czyżyny. Bloki stają tam jeden obok drugiego, zabierając ostatnie tereny zielone i rekreacyjne. Kolejne osiedle powstaje w miejscu, gdzie kiedyś było boisko do piłki nożnej. Inwestycja jest realizowana tuż przy pasie startowym, w niedalekiej odległości od słynnego już osiedla Avia. Bloki na terenie, gdzie kiedyś było boisko, to nie jedyna inwestycja w tej okolicy. Budynkami mieszkalnymi zostanie również obudowany tamtejszy kościół.

  Sytuację w minimalnym stopniu próbują uratować radni miejscy. Zaproponowali stworzenie „Deptaku Lotników” na fragmencie dawnego pasa startowego, który obecnie jest w ruinie. Miałaby tam powstać ekspozycja plenerowa upamiętniająca polskich lotników walczących o odzyskanie niepodległości. Radni widzieliby tam też miejski plac, alejki spacerowe, ławki, drzewa i krzewy. Ale czy to się uda? Spora część pasa znajduje się w rękach prywatnych, a nie gminy.

  ZOBACZ KONIECZNIE:


  Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

  Zaginieni z Małopolski. Pomóż w poszukiwaniach!

  Janusze projektowania w akcji - te rzeczy są bezużyteczne!

  Najlepsze restauracje w Krakowie? SPRAWDŹ TOP 20!
  Komentarze (47)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZABETONOWANE MIASTO

  lk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Żaden pomysł BETONOWYCH mózgow nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Zapraszam do osiedla Na Kozłówce, gdzie własnie zdewastowana została ostatnia przestrzeń zieleni i już po wycięciu wielu drzew...rozwiń całość

  Żaden pomysł BETONOWYCH mózgow nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Zapraszam do osiedla Na Kozłówce, gdzie własnie zdewastowana została ostatnia przestrzeń zieleni i już po wycięciu wielu drzew perspektywa BETONU w światle prawa i zgody BETONOWYCH główzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w którym miejscu?

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Na miejscu prywatnego parkingu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od czego są radni ??

  nMo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Radniprzecież jesteściwe do werfikacji działań magistratu prezydenta itp , macie dbać o interes mieszkańców a wy dbacie o swój i dewelopera , patrząc na inwestycje w krakowie i w jaki sposób sa...rozwiń całość

  Radniprzecież jesteściwe do werfikacji działań magistratu prezydenta itp , macie dbać o interes mieszkańców a wy dbacie o swój i dewelopera , patrząc na inwestycje w krakowie i w jaki sposób sa prowadzone to deweloperzy mają jakieś super prawa ....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poruszony ?!

  Mieszkaniec Czyżyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Pan Krzysztonek poruszony ? To dlaczego MPZP który był tworzony przy jego hucznym obwieszczeniu i za jego kadencji w zarządzie dzielnicy XIV nie przetrwał tylko został odrzucony przez sąd? To...rozwiń całość

  Pan Krzysztonek poruszony ? To dlaczego MPZP który był tworzony przy jego hucznym obwieszczeniu i za jego kadencji w zarządzie dzielnicy XIV nie przetrwał tylko został odrzucony przez sąd? To niedopatrzenie tamtej władzy kosztowało dzielnice utratę potężnych terenów zielonych pod Avie, na posiedzeniu w sprawie nowego MPZP Pana Krzysztonka nie było, a to wtedy mieszkańcy alarmowali że dla tej działki poszła WZtka, co więcej Pan Krzysztonek był przeciwny nowemu planu dla Czyżyn, gdyby nie Michał Drewnicki nowy plan nie byłby w ogóle procedowany !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andrzej

  Heh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Kolejny artykuł, gdzie Czyżyny funkcjonują (słusznie) pod własną nazwą, w przeciwieństwie do innych nowohuckich dzielnic, które w materiałach Gazety Krakowskiej są twardo wrzucane do jednego worka...rozwiń całość

  Kolejny artykuł, gdzie Czyżyny funkcjonują (słusznie) pod własną nazwą, w przeciwieństwie do innych nowohuckich dzielnic, które w materiałach Gazety Krakowskiej są twardo wrzucane do jednego worka o nazwie "w Nowej Hucie". Redaktorzy : apeluję o konsekwencję w nazewnictwie krakowskich dzielnic !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pajacówa

  kloss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

  ta bajka o przewietrzaniu to czysty absurd. jak zburzycie wszystkie duże bloki w mieście to smog będzie taki sam jak jest. ten radny to jakiś pajac

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Avia is the best

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 19

  To akurat jest przykladne osiedla jak należy budować!! Więcej takich spójnych osiedli w krakowie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Na Avii mieszka totalna wiocha, niech się lepiej nie wypowiada. Tego kto zaprojektował Avię zamknąłbym do więzienia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale brednie

  wiatropędny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 16

  Panie kszysztofek czy jak citam - zapytaj chociażby dzieciaka z podstawówki co juz miał podstawy z fizyki czy wiatr może się zatrzymać przez jakis blok:-) Co się stanie jak na trasie wiatru...rozwiń całość

  Panie kszysztofek czy jak citam - zapytaj chociażby dzieciaka z podstawówki co juz miał podstawy z fizyki czy wiatr może się zatrzymać przez jakis blok:-) Co się stanie jak na trasie wiatru wiejącego "korytarzem powietrznym" ( dobre brednie hahaha) stanie blok? Czy się zatrzyma czy powieje dalej zwiększając przy tym siłę i prędkość ... Czy wiatr wieje w korytarzach czy może wszedzie? Doucz się pan a nie pisz farmazonów - a gazecie życzę nie powielać bredni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tanie mieszkania

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Kupiłem mieszkanie 49 m2 za 190 000 . Buce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krakowskie hooje

  Typiowskibucu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Obudził się .teraz kiedy już zbudowali Kraków. Ile kasy wcześniej wziąłeś od developerow ??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!