Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec programów typu 500 plus? Rząd zapowiedział zmiany w kwestii programów socjalnych

Karina Czernik
Szykują się zmiany w programach socjalnych typu 500 plus
Szykują się zmiany w programach socjalnych typu 500 plus Mariusz Kapala
Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, wspierający finansowo polskie rodziny, ulegnie pewnym obostrzeniom. Czy jest się czego obawiać? Jakie zmiany w programach socjalnych przyniesie nadchodzący rok?

Rodzina 500 plus w 2020 roku. Czy program jest zagrożony?

Tytułowe 500 złotych, od 1 lipca 2019 roku przysługuje na wszystkie dzieci w rodzinie, bez względu na jej dochód. Pieniądze są wypłacane do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. I najpewniej nic tego nie zmieni. Eksperci wskazują, że finansowe wsparcie dla rodzin nie jest zagrożone, a wypłaty będą działały tak samo, jak do tej pory.

Powodem paniki oraz spekulacji, że program Rodzina 500 plus przestanie działać, były słowa Minister Jadwigi Emilewicz. W wywiadzie dla Business Insider ogłosiła, że "(...)w tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus (...)" Oznacza to koniec kolejnych "dodatków" w programach socjalnych, jednakże nie są to słowa zwiastujące upadek sztandarowego programu PiS-u. Minister zapowiedziała również, że pojawią się inne usługi wspierające rodziny.

Jako rząd będziemy dyskutować jak dalej ułatwiać im życie.

Utrata 500 plus przez osoby niepełnosprawne

Dodatkowe pieniądze mogą utracić osoby niepełnosprawne. Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zakłada wypłatę pieniędzy osobom, które nie mogą samodzielnie funkcjonować, pod następującymi warunkami:

  • dochód osoby niepełnosprawnej nie mógł przekroczyć 1110 złotych,
  • osoba niepełnosprawna nie otrzymuje więcej niż 1600 złotych brutto pomocy publicznej.

W marcu 2020 roku nastąpi rewaloryzacja rent i emerytur, co będzie skutkować wzrostem dochodów części osób niepełnosprawnych. Jeśli dochód przekracza 1110 złotych brutto, najpewniej zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę" Co to znaczy? Jeśli niepełnosprawny otrzymuje 1300 złotych brutto, to świadczenie wyniesie 300 złotych.

Czekają nas zamiany w programie "Mieszkanie plus"?

Na początku przyszłego roku Jadwiga Emilewicz ma przedstawić duże korekty w programie "Mieszkanie plus". Chce do niego włączyć samorządy, spółdzielnie mieszkaniowe, a przede wszystkim deweloperów. Zasada ma być prosta: deweloper będzie mógł kupić taniej ziemię należącą do skarbu państwa, ale w zamian będzie musiał część mieszkań w wybudowanej na tym terenie inwestycji oddać do programu Mieszkanie plus.

Włączenie deweloperów do "Mieszkania plus"

Nie mamy wyjścia. Jeśli chcemy udostępnić więcej mieszkań dostępnych cenowo, bez współpracy z deweloperami nie uda nam się tego osiągnąć.

- powiedziała minister Emilewicz Portalowi Samorządowemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska