Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec w Krakowie z kiełbaskami z grilla?

Piotr Tymczak
Radni wnioskują, aby nie było w centrum grilli na paliwa stałe
Radni wnioskują, aby nie było w centrum grilli na paliwa stałe Fot. Michał Czeluśniak
Radni ze Starego Miasta wnioskują o zakaz korzystania w centrum miasta z paliw stałych w grillach. Od 2019 roku może on obowiązywać w całym Krakowie.

Zbliżają się, zaplanowane na drugi i trzeci tydzień kwietnia Targi Wielkanocne w Krakowie. Tradycją dla tego typu imprez na Rynku Głównym są kiełbaski czy kiszki z grilla. Czy może ich zabraknąć?

Radni z Dzielnicy I właśnie podjęli uchwałę, w której zwracają się do prezydenta Krakowa o wprowadzenie zakazu używania paliw stałych (węgiel, drewno) w punktach przenośnej gastronomii na terenie Starego Miasta. - Skoro apelujemy o to, aby nie palić węglem w piecach do ogrzewania czy kominkach, to powinno to także dotyczyć punktów gastronomicznych na wolnym powietrzu, np. grillów. Jeżeli mają być jakieś zakazy, muszą obowiązywać wszystkich - mówi Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I.

W uchwale radni z „jedynki” przypominają, że od jesieni 2019 r. będzie w Krakowie obowiązywał zakaz używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i budynków, dlatego jest także pilna potrzeba uregulowania używania paliw stałych w grillach, rusztach i rożnach wykorzystywanych w mobilnych punktach gastronomicznych podczas targów, festynów i jarmarków na Starym Mieście. Radni z Dzielnicy I powołują się na opracowany i opublikowany „Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa” i informacje w nim, że w centrum do wysokości 4 metrów przewietrzanie praktycznie nie istnieje (dotyczy to głównie listopada i miesięcy zimowych).

A w zimowe i chłodne miesiące grille są przede wszystkim widoczne na targach Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych na Rynku. Tomasz Daros zaznacza: - Nasz wniosek nie jest skierowany przeciwko tym targom.

Przewodniczący dzielnicy Stare Miasto przypomina też, że organizowane są targi i jarmarki na Małym Rynku, innych placach, a grille pojawiają się również na Kazimierzu (np. placu Nowym). - Nikt nie mówi o całkowitym wyeliminowaniu grillów - wyjaśnia przewodniczący Tomasz Daros. - W sklepach są dostępne grille gazowe, elektryczne.

Organizatorzy targów Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych na Rynku nie wyobrażają sobie tych imprez bez grillów. Przyznają jednak, że można stosować np. urządzenia na gaz. - Rezygnacja z grillów na paliwa stałe miałaby jednak wypływ na smak potraw - zwraca uwagę Roman Gawrysiak z firmy Artim organizującej targi na Rynku.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza nie widzi potrzeby i możliwości wprowadzania zakazu dla węglowych grillów od zaraz. - Oczywiście, pochylimy się nad tym tematem i wydamy opinię. Skala problemu jest jednak znikoma. Przede wszystkim trzeba skupić się na likwidacji pieców - twierdzi Witold Śmiałek.

Przewodniczący Daros odpowiada: - Nie da się porównać skali zanieczyszczeń z pieców grzewczych i z grillów, ale chodzi o zasadę. Jeżeli mówimy o niepaleniu węglem, to powinno ono dotyczyć wszystkich.

Witold Śmiałek zwraca natomiast uwagę, że zasadne jest pytanie, czy grille węglowe będą mogły funkcjonować po 1 września 2019 r. na terenie całego miasta, kiedy ma wejść w życie całkowity zakaz korzystania z paliw stałych w mieście. - Przed tą datą trzeba się zastanowić, jak to rozwiązać - przyznaje doradca prezydenta.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec w Krakowie z kiełbaskami z grilla? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska