Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ze zmianą czasu. W 2021 przestaniemy przestawiać zegarki? Przy którym czasie pozostanie Polska? Zmiana czasu zostanie zlikwidowana!

Marlena Hebda
Karolina Misztal
Koniec ze zmianą czasu! Parlament Europejski zaproponował, aby 2021 rok był ostatnim, w którym będziemy zmieniać czas z letniego na zimowy i odwrotnie. Jest to kontynuacja propozycji złożonych przez Komisję Europejską na 2019 rok, jednakże Parlament czas podjęcia ostatecznej decyzji wydłuża o 2 lata. Polska chciałaby pozostać przy czasie letnim. W tym roku czas zmieniamy standardowo. Najbliższa zmiana czasu czeka nas w nocy z soboty na niedzielę.

Koniec ze zmianą czasu

Parlament Europejski zdecydował, że od 2021 roku nie będziemy już zmieniać czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Do kwietnia przyszłego roku poszczególne państwa członkowskie będą deklarowały w której z trzech stref czasowych (zachodnia - Londyn, centralna - Warszawa, Paryż, wschodnia - Ryga) chcą się znaleźć. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 roku.

Najprawdopodobniej Polska pozostanie na stałe przy czasie letnim. Jak wynika z badań, tego chce większość Polaków.

Zmiana czasu po raz ostatni?

Według projektu nowej dyrektywy popartej przez Parlament Europejski państwa członkowskie Unii Europejskiej same będą mogły decydować o swojej strefie czasowej. Kraje, które będą chciały zachować czas letni powinny przestawić ostatni raz zegarki w niedzielę, 28 marca 2021 roku.

Natomiast państwa wolące zachować standardowy czas zimowy powinny zmienić po raz ostatni wskazówki 31 października 2021 roku. Ryzykiem takiej rozbieżności mogą być pewne zakłócenia w funkcjonowaniu jednolitego rynku zewnętrznego w Unii Europejskiej. Za koordynację działań i kontrolę prawidłowego funkcjonowania będą odpowiedzialne kraje członkowskie.

Korzyści wynikające z zaprzestania zmiany czasu

Na razie nie jest to decyzja ostateczna, jednak są duże szanse powodzenia i przyjęcia projektu. Ostatnim ogniwem w procesie decyzyjnym są ministrowie UE, z którymi członkowie Parlamentu będą dyskutować w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.
Parlamentarzyści w raporcie z końca 2018 roku zwracają uwagę na korzyści wynikające z zaprzestania zmiany czasu. Podkreślają głównie korzyści zdrowotne, jak zwiększenie produktywności czy możliwość częstszej aktywności na powietrzu.

Szans upatrują w

  • zmniejszeniu liczby wypadków drogowych czy
  • polepszeniu gospodarki rolnej.

W 2019 r. zmiany czasu będą odbywały się w standardowym trybie. W weekend z 30 na 31 marca 2019 zmieniamy czas z zimowego na letni.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska