Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Co z tradycyjnymi studniówkami w 2021 roku? Czy maturzyści czasu pandemii nie będą mieli swojego balu?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kiedy jest szansa na takie studniówki jak te z ostatnich lat w Krakowie?
Kiedy jest szansa na takie studniówki jak te z ostatnich lat w Krakowie? Oskar Nowak
W Krakowie miejsce na studniówkę - salę na ok. 500 osób - rezerwuje się już nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Od tego zaczyna się proces przygotowania tego tradycyjnego balu maturalnego. W grudniu w roku szkolnym, w którym młodych ludzi czeka zdawanie matury, wszystko, co dotyczy studniówki, jest już zapięte na ostatni guzik, a jej termin - od dawna znany. Ale... nie tym razem. Tak jak wszystko w tym roku, również te bale nie odbędą się normalnie. A czy w ogóle się odbędą?

FLESZ - Zima wyjątkowo ciepła i bez śniegu

Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia - w tym zamknięcie gastronomii - obecnie o typowych studniówkach w ogóle nie ma mowy. A może jakaś namiastka? Czy balów maturalnych w ogóle nie będzie? Zapytaliśmy o to m.in. w krakowskich liceach.

Terminy rezerwacji sali znam zawsze dwa lata do przodu. Ale tym razem pierwotny termin, styczniowy, już dawno został odwołany, od dłuższego czasu wiadomo było, że jest nierealny. Teraz studniówka nie może się odbyć, ale można się zastanawiać, czy odbędzie się bal maturalny już po egzaminach, w czerwcu, o ile oczywiście sytuacja wtedy na to pozwoli

- mówi nam Jacek Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, w którym w tym roku jest około 200 uczniów klas maturalnych.

Podobne rozważania trwają odnośnie studniówek także w innych krakowskich liceach. Jak obserwują dyrektorzy szkół, młodzi ludzie przykładają naprawdę dużą wagę do studniówek. Skoro nie są one możliwe w tradycyjnym terminie, chcieliby móc spotkać się na podobny balu - wyjątkowym, który będzie można w przyszłości wspominać - w innym terminie. Dla maturzystów wielu z krakowskich liceów - tak na wszelki wypadek - zarezerwowano więc już sale na okres zaraz po maturze. I, jak się dowiadujemy, wstępnie właściwie nie ma już wolnych sal, lokali na czerwcowe terminy w Krakowie.

Być może kiedyś, na przyszłość, ten termin czerwcowy w ogóle byłby sympatyczniejszy. Bo wtedy spotykaliby się już absolwenci szkoły, dorosłe osoby, już bez stresu maturalnego. No i pora roku też przyjemniejsza. Któż to wie, może taki będzie efekt pandemii - komentuje Jacek Kaczor, dyrektor "Nowodworka".

Uczniowie krakowskiego I LO w ostatnich latach najczęściej bawili się na studniówkach w Starej Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca. Nie tylko oni.

W 2021 roku, styczeń-luty, mieliśmy mieć u nas piętnaście studniówek. Miało się tutaj bawić piętnaście największych szkół, w tym I LO, II, IV, VI, VII... Są jednak takie obostrzenia - i zakładamy, że się nie zmienią w ciągu najbliższego miesiąca - że nie będziemy mogli tych studniówek urządzić - mówi nam Anna Wodziańska, event manager Starej Zajezdni Kraków by DeSilva. - Patrząc na obecną sytuację i wydane przez rząd rozporządzenia o ewentualnej zmianie stref, już wiemy, że nawet jak wejdziemy w strefę zieloną, to i tak będziemy mogli organizować imprezy maksymalnie do 150 osób. Więc studniówki najprawdopodobniej przełożymy i zamienimy na bale absolwenta - słyszymy od menadżerki.

Propozycja urządzania zamiast studniówek balów absolwenta padła ze strony Starej Zajezdni i - jak informuje Anna Wodziańska - już wiele szkół się na to się zdecydowało. Bale absolwentów odbywałyby się po maturze, w maju i czerwcu.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami i one potwierdzają chęć zmiany terminów. A generalnie oczywiście cały czas jesteśmy zwarci i gotowi, i gdyby, jakimś cudem, zostały zniesione restrykcje i byłaby możliwość organizowania takich imprez, to my możemy urządzić studniówki w pierwotnym terminie. Ale przecież wszyscy jesteśmy świadomi nieciekawej sytuacji i nikt nie zakłada, że nagle będzie lepiej. Dlatego mamy plan awaryjny - kwituje Anna Wodziańska.

O przełożeniu studniówki na czas po maturze już zdecydowało też np. krakowskie Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu. Tutaj w klasach maturalnych jest w tym roku 48 osób.

- Tradycyjna studniówka się nie odbędzie, ze względu na nasze bezpieczeństwo. Planujemy spotkanie po zakończonych maturach, w formie wspólnego obiadu i z polonezem. Liczymy na to, że będzie już wtedy bezpiecznie - mówi nam ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w skład którego wchodzi to liceum. Uczniowie tej szkoły dotąd, od wielu lat, bawili się na studniówkach w Hotelu Europejskim.

Szczegóły będą znane na wiosnę, kiedy zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna. Ale tak jak wcześniej studniówki, tak również teraz to spotkanie zostanie zorganizowane w Hotelu Europejskim, lojalnie, chcemy im pomóc w tym trudnym czasie - dodaje ks. Wilk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska