Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Biedronka będzie czynna krócej, pracownicy przypilnują, by nie było w środku zbyt wiele osób

Przemyslaw Swiderski
W sklepach Biedronka pojawią się przy kasach chusteczki nawilżane oraz podajniki z płynem dezynfekującym dla klientów. Biedronka skróci też godziny pracy swoich placówek. To niektóre z nowych rozwiązań sieci na czas pandemii koronawirusa.

FLESZ - Koronawirus - jak zrobić żel antybakteryjny

od 16 lat

Biedronka - specjalne rozwiązania na czas pandemii

Biedronka ma ponad 3 tys. sklepów w całej Polsce. We wszystkich zostaną teraz - nie później niż do 23 marca - wprowadzone specjalne rozwiązania na czas pandemii.

- Nasze sklepy pozostają otwarte, a dostawy są realizowane na bieżąco. Aby maksymalnie zatroszczyć się o jak największe bezpieczeństwo klientów i pracowników, zastosujemy nowe, konkretne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że odniosą one skutek tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy się stosować do zasad bezpieczeństwa. Wierzymy, że wspólnie poradzimy sobie w tej nowej niełatwej sytuacji - podkreśla Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny w sieci Biedronka

Biedronka. Nowe godziny otwarcia, płyny dezynfekujące, odstępy

Po pierwsze Biedronka skróci godziny pracy sklepów w całym kraju – placówki będą otwarte dla klientów od godz. 8 do 20.

Dalej: w sklepach Biedronka pojawią się nawilżane chusteczki Dada przy sklepowych kasach oraz podajniki z płynem dezynfekującym dla klientów w rejonie wejścia. Sieć zaznacza, że ponieważ dostępność środków dezynfekujących jest ograniczona na rynku, podajniki będą wprowadzane do sklepów stopniowo.

Życie w czasach koronawirusa. Relacje mieszkańców USA, Islan...

Biedronka. Zachowanie odstępu między poszczególnymi osobami

Ważne jest obecnie zachowanie odstępu między poszczególnymi osobami, w tym wypadku kupującymi, ale dobrze wiemy, że nie każdy tego wystarczająco pilnuje. Dlatego sklepy tej sieci wprowadzą oznaczenie odległości 1 metra na podłogach w strefie kas. Pracownicy ochrony będą natomiast dbać o to, by w sklepie przebywało jednocześnie nie więcej osób niż jest przewidziane dla danej placówki, w zależności od jej powierzchni.

Już teraz w Biedronce na tablicach informacyjnych znajdują się plakaty przygotowane przez PZH, które pokazują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wskazówki są przekazywane również za pomocą systemu głosowego w sklepach. W placówkach sieci pojawiły się też komunikaty przypominające klientom o konieczności używania rękawiczek przy pakowaniu pieczywa. Sieć namawia też kupujących do korzystania z płatności bezgotówkowych, a w przypadku kart lojalnościowych Moja Biedronka do podawaniu numer telefonu – ustnie lub pokazując na kartce – kasjerowi.

Biedronka. Maseczki, rękawiczki. Osoby powyżej 60 lat mogą być zwolnione z obowiązku świadczenia pracy

Sieć podkreśla, że pracownicy jej sklepów mają dostęp do żeli dezynfekujących, a na zapleczach od dawna są certyfikowane mydła mające właściwości dezynfekujące. Kasjerzy dostaną jednorazowe maseczki i rękawiczki. Planowany jest też też montaż osłon pleksi przy stoiskach kasowych – realizacja tego planu będzie przebiegała stopniowo i jest ściśle związana z dostępnością na rynku tego typu rozwiązań.

Kraków w piątek, 13 marca

Koronawirus. Kraków kompletnie opustoszał. Na przystankach n...

Biedronka przechodzi też na pracę rotacyjną w sklepach. Co to oznacza? Pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pracowników.

Ponadto sieć wprowadza możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy tych spośród zatrudnionych, którzy ukończyli 60 lat. Ma to związek z doniesieniami służb medycznych, iż takie osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. - Pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze - zaznacza przekazujące tę informację biuro prasowe sieci Biedronka.

Koronawirus w Polsce. Inne sklepy też reagują

Ograniczenia oraz zabezpieczenia wprowadzają też inne sieci handlowe. Na przykład w Lidlu wzdłuż taśm, na które klient wykłada towar do skasowania, są zaznaczane żółto-czarną taśmą na posadzce "strefy X". Może w tych strefach, w bliskości kasjera, przebywać tylko jedna osoba. Kasjerzy pracują w rękawiczkach, mają też montowane osłony pleksi przy swoich stanowiskach. Przy wejściach do sklepów Lidla pojawiły się również kartki z liczbą osób (np. 50), które mogą jednocześnie robić zakupy w danej placówce. Stąd kolejki przed tymi sklepami.

Na pytanie o dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, przedstawicielka Lidl Polska Aleksandra Robaszkiewicz odpowiada: - Przypominamy m.in. o zachowaniu bezpiecznej odległości między ludźmi, stosowaniu zasad ochrony podczas kichania oraz kaszlu czy dokładnego mycia rąk. W każdym naszym sklepie i biurze Lidl Polska dostępne są środki do odkażania, płyny antybakteryjne oraz instrukcje prawidłowego mycia rąk. W sklepach emitowane są komunikaty głosowe zachęcające do płatności bezgotówkowych oraz przestrzegania zasad wspierających bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów. Zachęcamy także do korzystania z kas samoobsługowych, kiedy jest to możliwe. Dla części naszych pracowników, którzy odpowiedzialni są za kwestie personalne firmy oraz wspieranie innych, zorganizowaliśmy szkolenia psychologiczne - informuje też.

Chałupnicze sposoby, jak zasłonić twarz i uchronić się przed...

Odległości między klientami w kolejce pilnuje też np. Castorama, także za pomocą oznakowanych przestrzeni dla jednej osoby.

W drogeriach Rossman można spotkać ochroniarzy pilnujących, by w sklepie nie przebywało jednocześnie zbyt wielu klientów. Pojawiły się też limity zakupu produktów. - Klienci mogą kupić po trzy sztuki poszczególnych towarów. Przy kasie zwracamy im uwagę, że nie mogą więcej - informuje pani Marta, kasjerka w Rossmanie z Krakowa. Z komunikatu na drzwiach wynika również, że sklep prosi klientów m.in. o „ograniczenie w dotykaniu produktów na półkach oraz, by z zakupów zrezygnowali ludzie z oznakami infekcji”.

Na sklepie sieci Lewiatan w Zielonkach jest informacja, że w środku może być maksymalnie 5 klientów. Wszyscy obowiązkowo muszą ubrać rękawiczki. O dziesięciu wpuszczanych jednocześnie klientach kolejce co 1 metr wspomina komunikat w sieci sklepów Pepco.

Podobnie jest w sieci Delikatesy Centrum. Tu do środka również może wejść maksymalnie 10 klientów. "Drodzy klienci, prosimy o cierpliwość. Osoby będą wpuszczane pojedynczo" - taki komunikat jest na drzwiach sklepu pod Skałą.

W Biedronce proszą, by do kasy stać metr od poprzedniego klienta, a w Lidlu, by używać rękawiczek jednorazowych przy artykułach niepakowanych.
ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska