Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus wywrócił całe życie do góry nogami. Zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobki, kina, domy kultury, odwołane imprezy

W szkołach nie będzie lekcji do 25 marca
W szkołach nie będzie lekcji do 25 marca Archiwum Nasze Miasto
Epidemia koronawirusa w ostatnich dniach wywróciła do góry nogami codzienne nasze życie. Z dnia na dzień zamknięte zostały szkoły, przedszkola, żłobki, świetlice, kina, domy kultury. Odwołane zostały imprezy kulturalne i sportowe. Dla wielu osób oznacza to ogromne komplikacje, ale jak podkreślają specjaliści najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Przed największym problemem stanęli rodzice, jak przez dwa tygodnie zapewnić opiekę swoim dzieciom. Placówki oświatowe będą zawieszone do 25 marca. - Mamy dwoje dzieci, syn chodzi do trzeciej klasy, a córka do przedszkola. Na szczęście rozmawiałam już z dziadkami, którzy obiecali, że zaopiekują się nimi – mówiła nam w środę po południu Marta Kozłowska, mieszkanka Oświęcimia.

Komplikacje czekają także pacjentów. W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu – jak poinformował jego dyrektor Edward Piechulek – od czwartku (12 marca) są odwoływane planowane wcześniej zabiegi.

Aż do 4 kwietnia zamknięta ma być Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Zamknięte będą również jej filie oraz punkt informacji turystycznej. Nieczynne przez najbliższe dwa tygodnie będą także placówki oświatowe i kultury w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowie, Brzeszczach, Kętach i Oświęcimiu. Na przykład w Oświęcimskim Centrum Kultury do 25 marca zawieszone zostały zajęcie stałe, imprezy, projekcje filmowe. Niedostępne dla zwiedzających do 25 marca będzie również Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Trudno wymienić wszystkie inne zamknięte placówki.

Odwołane zostały duże imprezy masowe kulturalne i sportowe. Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik ponadto zwrócił się z apelem do mieszkańców o ograniczenie wizyt w urzędzie, przypominając, że wiele spraw można załatwić przez internet lub telefonicznie. Tak samo jest w innych urzędach gmin i starostwach powiatowych Małopolski zachodniej.

- Płatności choćby podatków, których termin normalnie mija 15 marca mogą poczekać dłużej, nie będzie to obarczone żadnymi opłatami karnymi

– zapewnia Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa.

Jednocześnie zdecydował m.in. o zamknięciu krytej pływalni w Andrychowie. Podobnie zdecydowano w Brzeszczach, gdzie oprócz basenu zdecydowano o zamknięciu hali sportowej. Wszystkie tego typu atrakcje są zamykane.

Z kolei burmistrz Wolbromia Adam Zielnik oprócz zamknięcia placówek kultury po konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu podjął w środę także decyzję o zamknięciu targowiska miejskiego do 25 marca.

Niepokój spowodowany koronawirusem zaczął przekładać się także na półki sklepowe. W placówkach handlowych już w środę było widać efekty wzmożonego wykupu niektórych podstawowych produktów żywnościowych.

Specjaliści apelują o niepoddawanie się panice. O stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej oraz zachowanie zdrowego rozsądku i kierowanie się znanymi już procedurami w sytuacjach związanych z koronawirusem zaapelował m.in. Andrzej Stasiuk, dyrektor Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu.

Jednocześnie urząd w Wadowicach i inne w Małopolsce zachodniej przypominają, że każdy kto wrócił z regionu, gdzie występuje koronawirus i ma objawy choroby lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien jak najprędzej telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną: Infolinia NFZ 800 190 590.

Co robić? Jak się chronić? Najważniejsze zasady!

Jeżeli to możliwe, trzeba postarać się o ograniczenie przebywania w miejscach publicznych.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste ich mycie zmniejsza ryzyko zakażenia.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. Regularnie należy myć lub dezynfekować powierzchnie stołów, klamki, włączniki światła, poręcze. Oczywiście przy tym nie panikować, jak się dotknie czegoś bezwiednie.

Należy regularnie dezynfekować swój telefon i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowajmy też bezpieczną odległość od rozmówcy, czyli co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosujmy zasady ochrony podczas kichania i kaszlu - należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i jak najszybciej wyrzucić zużytą chusteczkę do zamkniętego kosza.

Odżywiajmy się zdrowo i pamiętajmy o nawodnieniu organizmu. Stosujmy zrównoważoną dietę, unikajmy wysoko przetworzonej żywności, pamiętajmy o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Codziennie pijmy ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).

Dla przedsiębiorców

Jak informuje Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości.

W sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp).

Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska