Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kozia broda” w lesie? Ten grzyb znany też jako „szmaciak”. To siedzuń sosnowy! Wciąż trwa na niego sezon. Gdzie go znaleźć i jak wygląda?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Niektóre okazy ważą kilka kilogramów. Charakterystyczny wygląd od razu przykuwa uwagę.
Niektóre okazy ważą kilka kilogramów. Charakterystyczny wygląd od razu przykuwa uwagę. pixabay.com/krzysztofniewolny
Podobny do gąbki lub… kalafiora. Egzotyczny wygląd sprawia, że niektórzy boją się po niego sięgać, amatorów jednak nie brakuje. Siedzuń sosnowy jest też zwany „kozią brodą”, „strzępiakiem” lub „szmaciakiem”. Polacy z roku na rok wybierają go chętniej. I dobrze! Grzyb ma właściwości prozdrowotne, cały czas trwa na niego sezon. Gdzie go znaleźć? Jak wygląda?

Spis treści

Gdzie rośnie siedzuń sosnowy?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to dziwna leśna narośl. Nic bardziej mylnego. To jadalny grzyb – siedzuń sosnowy. Można go spotkać w polskich lasach od lipca do listopada. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej rośnie pod sosnami, sporadycznie występuje pod świerkami. O ile na talerzu sprawdza się znakomicie, o tyle wśród drzew sieje szkody – jest pasożytem, który doprowadza do zgnilizny pnia.

Siedzunia można zbierać, ale nie wolno sprzedawać

Lasy Państwowe przypominają, że siedzuń znajdował się pod ochroną do 2014 roku. Dziś grzybiarze mogą go już swobodnie zbierać, a po obróbce wykorzystać w kuchni. Co ważne, ten gatunek nie jest dopuszczony do sprzedaży, więc nie kupimy go w sklepie lub na bazarku. To, co jest charakterystyczne w grzybie-gąbce, to kremowa barwa i pikantny smak, nieco przypominający orzecha.

Nadaje się na zupę, do smażenia i suszenia. Owocniki wyrastają przy pniu sosny. Największy znany w Polsce osobnik miał średnicę 1 m i ważył 15 kg, czytamy w jednym z postów LP w mediach społecznościowych.

Sposobów na przyrządzenie siedzunia jest mnóstwo.

Najlepiej zbierać młode, jędrne owocniki. Siedzunie można przyrządzać na różne sposoby. Aby poznać ich smak, warto zacząć od wersji podsmażonej na maśle z solą. Można dodać cebulkę i/lub jajka i zrobić jajecznicę. Kozią brodę można też przygotować w wersji panierowanej, a także w postaci „flaczków” czy zupy, pisze Katarzyna Laszczak, regiodom.pl.

Jak wyczyścić siedzunie?

W przypadku siedzunia sosnowego oczyszczenie wymaga cierpliwości i dokładności. To nie grzyb kapeluszowy, nie wystarczy kilka ruchów nożyka. W gąbczastych fałdach może zebrać się wiele piasku i owadów. Trzeba bardzo delikatnie oczyszczać powierzchnię, najlepiej pod małym strumieniem wody.

Uwaga, te grzyby są podobne do siedzunia sosnowego

W zakamarkach lasów bardzo często można znaleźć grzyby podobne do tych, które znamy na co dzień. Siedzuń sosnowy też ma swoich „bliźniaków”, których wygląd może zmylić. Prawie identyczną powierzchnię i gąbczastość posiada siedzuń dębowy – gatunek, który jest jadalny, ale ma jaśniejszy kolor i objęty jest częściową obroną, więc nie wolno go wynosić z naturalnego środowiska. O pomyłkę nietrudno też w przypadku koralówki strojnej, gąbczastej, ale za to trującej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska