MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koźla Pełnia niebawem na niebie. Czy fazy księżyca mają wpływ na nasze zdrowie? Poznaj fakty i mity. Sprawdź, Kiedy będzie pełnia w lipcu?

Marta Siesicka-Osiak
Wśród innych nazw lipcowej pełni znaleźć można Łososiowy Księżyc wskazujący na to, że ryby wróciły na dany obszar i są gotowe do odłowienia, Miesiąc Dojrzałego Księżyca Kukurydzy i Malinowy Księżyc oraz Księżyc Grzmotów, nawiązujący do występujących w tym czasie burz.
Wśród innych nazw lipcowej pełni znaleźć można Łososiowy Księżyc wskazujący na to, że ryby wróciły na dany obszar i są gotowe do odłowienia, Miesiąc Dojrzałego Księżyca Kukurydzy i Malinowy Księżyc oraz Księżyc Grzmotów, nawiązujący do występujących w tym czasie burz. By I love takeing photos and i think that is a really great opportunity for me to share them/GettyImages
Pełnia Księżyca to zjawisko, które obserwujemy na niebie każdego miesiąca, często dopatrując się jego wpływu na nasze samopoczucie. Czy Koźli Księżyc, który zalśni w lipcu na nieboskłonie, może oddziaływać na nasze zdrowie? Obalamy popularne mity i podajemy sprawdzone fakty o wpływie faz Księżyca na nasze zdrowie i psychikę.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek.
Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek. Budanatr/Getty Images

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Koźla Pełnia Księżyca w lipcu. Kiedy ją zobaczymy?

Już niebawem na niebie pojawi się Pełnia Koźlego Księżyca. Jak podaje Almanac:

Pełnia Księżyca w lipcu nazywana jest Koźlim Księżycem (z ang. Buck Moon), ponieważ poroże samców jeleni (byków) jest w tym czasie w trybie pełnego wzrostu. Kozły zrzucają poroże każdego roku, dzięki czemu odrasta ono coraz większe i bardziej imponujące w miarę upływu lat.

Wśród innych nazw lipcowej pełni znaleźć można: Łososiowy Księżyc wskazujący na to, że ryby wróciły na dany obszar i są gotowe do odłowienia, Miesiąc Dojrzałego Księżyca Kukurydzy oraz Malinowy Księżyc i Księżyc Grzmotów, nawiązujący do występujących w tym czasie burz.

Kiedy Pełnia Księżyca pojawi się na niebie w lipcu? W niedzielę 21 lipca o godz. 12:19. Kolejną, Pełnię Księżyca Jesiotrów, będziemy mogli podziwiać 19 sierpnia.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koźla Pełnia niebawem na niebie. Czy fazy księżyca mają wpływ na nasze zdrowie? Poznaj fakty i mity. Sprawdź, Kiedy będzie pełnia w lipcu? - Strona Zdrowia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska