Kraków. 15-lecie Centrum Transferu Technologii CITTRU...

  Kraków. 15-lecie Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Jubileusz Centrum Transferu Technologii UJ
  1/29
  przejdź do galerii

  Jubileusz Centrum Transferu Technologii UJ ©Joanna Urbaniec / Polska Press

  Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Jagiellońskiego od 15 lat pomaga łączyć świat biznesu i nauki.
  Zobacz galerię

  – Zależy nam, żeby wyniki badań prowadzonych na uniwersytecie, jeśli tylko mogłyby mieć praktyczny wymiar, były wykorzystywane. Staramy się je ochronić, zaprezentować na zewnątrz i znaleźć kogoś, kto będzie chciał je kupić i wykorzystać – mówi dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektor Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim dlatego, że to, co powstaje na uczelni, to pomysły albo prototypy na bardzo wczesnych etapach rozwoju, które wymagają dodatkowych badań, zanim jako gotowe produkty znajdą się na półkach w sklepach – dodaje.

  Kierowana przez nią jednostka od 15 lat odpowiada za współpracę naukowców UJ z przedstawicielami świata biznesu. To właśnie do zadań CITTRU należy pozyskiwanie patentów chroniących produkty i technologie oraz komercyjna sprzedaż takich rozwiązań przedsiębiorcom. Statystyki pokazują, że ci coraz chętniej sięgają po pomysły uniwersyteckich specjalistów. W 2015 r. udało się skomercjalizować tylko 9 różnego rodzaju wynalazków, w 2016 r. podpisano 22 tego rodzaju umowy, w ub. roku było ich już 46.

  Jakimi rozwiązaniami wymyślonymi w murach UJ udało się zainteresować biznes? Powodzeniem cieszą się przede wszystkim wynalazki z zakresu nauk o życiu i zdrowiu. Sprzedany został m.in. pomysł na innowacyjną nanokapsułę, wykorzystywaną jako nośnik substancji aktywnych w lekach i suplementach diety. W sklepach można już znaleźć preparat stosowany w leczeniu i profilaktyce chorób ryb, wytworzony na bazie pomysłu badaczy z UJ oraz środek wzmacniający odporność pszczół i ograniczający rozwój charakterystycznej dla tego gatunku choroby zakaźnej – nosemozy. Z kolei w laboratoriach hiszpańskiej firmy farmaceutycznej trwają dalsze prace nad lekiem wymyślonym przez naukowców z UJ, dwóch uniwersytetów francuskich oraz Instytutu Farmakologii PAN, który ma szansę stać się skutecznym sposobem na chorobę Alzheimera.

  – Komercjalizujemy także nielekowe technologie medyczne. Sprzedaliśmy np. specjalne narzędzie komputerowe, które służy do badania kardio­toksyczności substancji. Umożliwia ono ocenę ryzyka zniszczenia komórek serca przez daną substancję bez prowadzenia badań na zwierzętach czy ludziach, na podstawie analizy wyników badań wstępnych – opowiada dr Radosław Rudź z CITTRU.

  15 lat działalności Centrum podsumowano w czwartek 8 listopada podczas uroczystego jubileuszu z udziałem m.in. rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka. Przy okazji wydarzenia nagrodzono osoby i przedsiębiorstwa, szczególnie blisko współpracujące z CITTRU. Specjalne wyróżnienie powędrowało m.in. w ręce przedstawicieli firmy Selvita, która od lat korzysta z wiedzy i umiejętności uniwersyteckich specjalistów.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!