Kraków. Architektoniczna wizja nowego miejsca dla kultury....

  Kraków. Architektoniczna wizja nowego miejsca dla kultury. Tak ma wyglądać Ośrodek Ruczaj

  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Konkurs wygrała krakowska firma Limba Eko
  1/31
  przejdź do galerii

  Konkurs wygrała krakowska firma Limba Eko ©Aneta Żurek

  Dom kultury na os. Ruczaj powstanie według koncepcji firmy Limba Eko z Krakowa. Szacowany koszt inwestycji to 20-22 mln zł
  Rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Ośrodka Ruczaj - filii Centrum Kultury Podgórza. Wygrała propozycja przygotowana przez krakowską pracownię Limba Eko. Nagrodą dla zwycięskiej firmy jest 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji odnośnie przygotowania dokumentacji projektowej.

  Ten dom kultury na os. Ruczaj ma zostać wybudowany najpóźniej do 2021 roku przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Teraz tamtejsza filia Centrum Kultury Podgórza działa w wynajmowanych pomieszczeniach parafialnych.

  Ośrodek Ruczaj zostanie wzniesiony przy ul. Przyzby. Nowa placówka kulturalna wejdzie w skład komunalnego osiedla przy ul. Przyzby i Zalesie, które właśnie powstaje (oprócz mieszkań, będzie tam też biblioteka i żłobek).

  W konkursie, ogłoszonym pod koniec sierpnia, poszukiwano najlepszej - pod względem architektonicznym, funkcjonalnym, eksploatacyjnym i ekonomicznym - koncepcji dla Ośrodka Ruczaj. Do udziału w rywalizacji dopuszczono 12 zespołów projektowych. W terminie wpłynęło 6 propozycji, z czego jednak dwie nie spełniły wymogów formalnych. Sąd konkursowy, złożony z przedstawicieli środowiska architektonicznego, urzędników miejskich i radnych dzielnicy VIII, dokonał więc wyboru, oceniając pozostałe cztery koncepcje.

  Według przewodniczącego sądu konkursowego architekta Borysa Czarakcziewa, zwycięska koncepcja - dzięki użyciu prostej formy zewnętrznej, plastycznej - daje możliwość dobrego wkomponowania domu kultury w powstające już osiedle. Juror chwalił też rozwiązania funkcjonalne zaproponowane wewnątrz, szczególnie bardzo profesjonalnie zaprojektowaną salę wielofunkcyjną, gdzie będą się mogły w przyszłości odbywać spektakle i rozmaite imprezy. Według Czarakcziewa praca przedstawiona przez biuro Limba Eko gwarantuje możliwość bezkonfliktowego wykorzystania budynku dla różnych funkcji w tym samym czasie.

  Ośrodek Ruczaj ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej, promocji kultury. Przewidziane jest również promowanie w tym nowym centrum nauki i technologii. Jednym z zadań ośrodka będzie aktywizacja seniorów. Ma on także stać się miejscem przyjaznym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z jego pomieszczeń.

  W oparciu o zwycięską koncepcję z konkursu w przyszłym roku ma zostać przygotowywana dokumentacja projektowa (z budżetu miasta na przyszły rok ma popłynąć na ten cel 1 mln zł). Mając już projekt, Zarząd Inwestycji Miejskich rozpisze przetarg i wyłoni wykonawcę, który będzie miał wybudować dla mieszkańców to nowe miejsce spotkań. Budowa trwałaby w latach 2019-20, nowy dom kultury zostałby otwarty najpóźniej w 2021 roku.

  Jak informuje ZIM, Ośrodek Ruczaj to jedno z kilku przedsięwzięć realizowanych w ramach programu budowy lokalnych ośrodków kultury w poszczególnych dzielnicach Krakowa. W drugiej połowie 2018 roku taka placówka zostanie oddana do dyspozycji mieszkańcom w nowohuckich Kantorowicach. W przyszłym roku ZIM będzie też przygotowywać kolejną tego rodzaju inwestycję - przy ul. Koszykarskiej w Podgórzu.

  Prace, które napłynęły na rozstrzygnięty teraz konkurs, można oglądać do 29 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smog

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Dyrdymoły o smoku.Rok temu złożyłem wniosek o dofinansowania do kotła w 5klasie emisji spalin i kochani ałdytorzy niestety jeszcze nie odpowiedzieli. .Jaby komuś zależało żeby smogu niebyło toby...rozwiń całość

  Dyrdymoły o smoku.Rok temu złożyłem wniosek o dofinansowania do kotła w 5klasie emisji spalin i kochani ałdytorzy niestety jeszcze nie odpowiedzieli. .Jaby komuś zależało żeby smogu niebyło toby coś robili w tym kierunku.Mowa o gminie Łącko

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce