Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Arcybiskup Piero Marini otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W środę, 18 maja, JE Arcybiskup Piero Marini został nagrodzony tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego. Zaszczytny tytuł nadano mu m.in. za: wzorowy sposób sprawowania urzędu ceremoniarza papieża św. Jana Pawła II, zapisanie się na trwałe w dziejach Kościoła jako wybitny znawca problematyki związanej z liturgią sprawowaną przez biskupa rzymskiego, za umiłowanie świętej liturgii Kościoła, któremu od dziesiątków lat służy z całym oddaniem, czy za autentyczną i dyskretną troskę o liturgię papieską podczas apostolskich wizyt św. Jana Pawła II w Polsce.

FLESZ - Podręcznik do historii Polski dla Ukraińców

od 16 lat

Uroczyste wręczenie JE abp. Pierowi Mariniemu dyplomu odbyło się w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Wcześniej odprawił on nieszpory. Uroczystą laudację wygłosiła s. prof. Adelajda Sielepin.

- W dzisiejszych czasach rozmaitych kryzysów, a także swoistej eksplozji pomysłów duszpasterskich, bezcenne wydają się spostrzeżenia ks. arcybiskupa, który mówiąc o liturgii zakłada, że ma być ona pojmowana i przeżywana egzystencjalnie bo bez tego Kościół nie wypełnia swojej misji. W trakcie jednej ze swoich konferencji powiedział: niebezpieczeństwem dla Kościoła, może być on sam jeśli nie potrafi realizować tego misterium jakim jest liturgia. Jako coś co bezwzględnie Kościół wyróżnia i zapewnia mu ontologiczną tożsamość. W nauczaniu ks. Mariniego wyróżnia się przeżywanie liturgii jako aktu, a nie jako modlitwy myślnej - przypomniała s. Sielepin.

Dalej s. Adelajda Sielepin kontynuowała mówiąc m.in. o tym, jak arcybiskup towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach, jak je organizował, celebrował liturgię, ale i dbał o ich uroczystą oprawę, przygotowując mszały papieskie w językach lokalnych i papieskim.

- (...) Arcybiskup Piero Marini odznaczał się również wyjątkową aktywnością kierując pracami urzędu Papieskich Celebracji liturgicznych, gdzie organizowano z jego inicjatywy seminaria i dyskusje interdyscyplinarne, które prowadziły do konkretnych publikacji i ustaleń. Dzięki pracy naszego laureata ważne momenty z życia Papieża i Kościoła ujrzały światło dzienne, co było wydarzeniem przełomowym(...) Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam w tym trudnym i znaczącym czasie za pośrednictwem księdza arcybiskupa spojrzeć na naszą tożsamość i misję poprzez pryzmat źródła i szczytu jakim jest liturgia bowiem wszystkie dyscypliny, które podejmują studia nad etosem człowieka w kontekście dziejów zbawienia z liturgii, wychodzą i prowadzą do liturgii jako osnowy chrześcijańskiego życia i etyki - powiedziała siostra profesor.

Abp Piero Marini urodził się w Valverde 13 stycznia 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1965 r. We wrześniu tego samego roku rozpoczął pracę w instytucjach Stolicy Apostolskiej, które kierowały wdrażaniem reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II. Od końca 1970 r. posługiwał w celebracjach liturgicznych, którym przewodniczy Ojciec Święty. Był papieskim mistrzem ceremonii i podsekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego. Brał udział w ważnych wydarzeniach kościelnych związanych z wyborami trzech papieży: Jana Pawła I, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

W 1987 r. Jan Paweł II mianował go Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Od tego czasu towarzyszył Ojcu Świętemu w 50 podróżach do Włoch oraz w 80 podróżach apostolskich poza Włochy, odwiedzając ponad 100 krajów na różnych kontynentach.

1 października 2007 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Wraz z kongresem w Budapeszcie, po 56 latach służby, praca abp. Piero Mariniego przy Stolicy Apostolskiej dobiegła końca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska