Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Balon widokowy zaczął informować o zanieczyszczeniu powietrza w mieście [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Balon widokowy na Bulwarze Wołyńskim zaczął informować o stanie zanieczyszczenia powietrza.
Balon widokowy na Bulwarze Wołyńskim zaczął informować o stanie zanieczyszczenia powietrza. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Na balonie widokowym stacjonującym na bulwarze Wołyńskim zainstalowano urządzenia pomiarowe, służące do określenia składu atmosfery, jak również warunków meteorologicznych.

FLESZ - Maseczki z ceną urzędową?

Oprócz tego, że balon może zmieniać kolory, to udało się nam uzyskać zgodę Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego na nasze piktogramy. Chmurki będą zmieniać kolor w zależności od stanu atmosfery, stanu powietrza według kolorów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, czyli zielony kolor to jest dobre powietrze, kolor czerwony powietrze złe

- mówi Marek Kufel z firmy Balon Widokowy.

Obecnie za pomoc chmurek na balonie pokazywane są dane ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z ulicy Dietla, która jest najbliżej balonu i pokazuje stan powietrza w centrum Krakowa. - To funkcja edukacyjna, żebyśmy widząc, przejeżdżając obok balonu, albo widząc go w powietrzu podprogowo myśleli o tym, że to powietrze, którym oddychamy jest po prostu ważne. Wpływa to na nasze zdrowie i dużo zależy od nas, naszych postaw, czy wsiądziemy na rower, czy też wsiądziemy do wielkiego, ciężkiego SUV-a i samotnie będziemy jeździć po ulicach Krakowa. Takie codzienne decyzje wpływają na stan powietrza w Krakowie - dodaje Marek Kufel.

Przypomnijmy, że firma Balon Widokowy odpowiada za loty balonem, stacjonującym na bulwarze Wołyńskim w pobliżu gmachu dawnego hotelu Forum.

W nocy z 10 na 11 marca, załoga krakowskiego balonu widokowego wraz z grupą naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie przeprowadziła kampanię pomiarów lotniczych. Na balonie zainstalowany zostało wiele urządzeń pomiarowych, służących do określenia składu atmosfery jak również warunków meteorologicznych.

- Na pokładzie balonu znalazły się m.in. nowoczesny przyrząd do precyzyjnych pomiarów stężeń gazów cieplarnianych (CO2, CH4 i H2O) G2311-f firmy Picarro, urządzenie do określania w czasie rzeczywistym składu frakcyjnego pyłu zawieszanego OPS3330 firmy TSI Inc. oraz szereg przyrządów meteorologicznych i pomocniczych - wyliczają w krakowskim urzędzie.

Loty wykonywane były od godz. 12 do godz. 8 rano, w odstępach godzinnych na maksymalną, wynikającą z warunków meteorologicznych, wysokość. - Była to pierwsza tego typu kampania pomiarowa w balonie w Krakowie i prawdopodobnie w Polsce. Celem kampanii było zbadanie rozkładu pionowego zanieczyszczeń i gazów śladowych w miejskiej atmosferze, co pozwoliło na walidację danych satelitarnych, uzyskiwanych z europejskiego projektu Copernicus - dodają w magistracie.

Kampania została zorganizowana w ramach unijnego projektu badawczego CoCO2, finansowanego ze środków programu Horizon2020, w którym uczestniczy 25 partnerów z Europy.

Zebrane pomiary zostały poddane analizie.

Pozostawiona w autobusie MPK torba z zakupami, w tym z porcją rosołową

Kraków. Wielkie poszukiwania właściciela... porcji rosołowej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska