Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie świętował 600-lecie zwycięstwa grunwaldzkiego

Oprac. Marian Satała
Miasto przygotowuje się do uroczystości poświęconych sześćsetnej rocznicę bitwy pod Grunwaldem, stulecia odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego oraz sześćsetlecia powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydenci Polski i Litwy, którzy pojawią się przy pomniku Grunwaldzkim w Krakowie 14 lipca a potem udadzą się na otwarcie wystawy "Na znak świetnego zwycięstwa" na zamku królewskim na Wawelu.

- Przy organizacji uroczystości jubileuszowych punktem wyjścia była chęć upamiętnienia zwycięstwa sprzed 600 lat oraz wydarzeń, które rozegrały się w Krakowie 100 lat temu. Wtedy do naszego miasta przyjechali Polacy ze wszystkich zaborów, by wziąć udział w wielkiej manifestacji patriotycznej jaką było odsłonięcie pomnika Grunwaldzkiego na placu Jana Matejki - mówił na wtorkowej konferencji prasowej prof. Piotr Franaszek, Przewodniczący Rady Programowej Obchodów Grunwaldzkich.

13 lipca odbędą się wernisaże dwóch wystaw o godz. 12 w siedzibie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie przy ul. Józefitów 16 otwarta zostanie wystawa pt. "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę". - Zaprezentowane zostaną na niej fotografie dokumentujące wydarzenia jakie miały miejsce w 1910 roku, gdy w Krakowie obchodzono pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem i odsłonięcie pomnika, który wówczas stanął na placu Matejki - relacjonuje dyrektor Maciej Beiersdorf. - Tego samego dnia o godz. 15 koło pl. Matejki i Barbakanu otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna pt. "Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego", przedstawiająca historię pomnika Grunwaldzkiego od chwili jego odsłonięcia w 1910 roku po wydarzenia rocznicowe w 2010 roku. Obie wystawy będzie można oglądać do 26 września.

14 lipca o godz. 17 pod pomnikiem Grunwaldzkim, na pl. Jana Matejki odbędą się uroczystości z udziałem prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litwy. O godz. 18 na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie wystawa, w tym wydarzeniu wezmą udział prezydenci Polski i Litwy. Wystawa, prezentująca tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic od średniowiecza do współczesności, będzie dostępna dla zwiedzających od 15 lipca do 30 września.

15 lipca o godz. 20.00 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu rozpocznie się koncert, podczas którego będzie można wysłuchać prawykonania utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskiej" na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

- W dniach 16-25 lipca na Rynku Głównym odbędzie się jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - twierdzi Wiesław Nalepa, wiceprezes kupieckiej Kongregacji. - Powstanie średniowieczne miasteczko z kramami, gospodami, będzie też wydany specjalny denar z okazji 600-lecia Kongregacji.

16 lipca na ścianach wiaduktu estakady Obrońców Lwowa na wysokości przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Powstańców Śląskich wykonany zostanie mural "Triumfalna Brama Miasta Victoria Grunwaldzka", przedstawiający fragmenty obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" (jedna ściana: Książę Witold w otoczeniu chorągwi polskich, druga: atak na Urlicha Junggingena w otoczeniu chorągwi krzyżackich. Na obydwu ścianach znajdzie się tekst upamiętniający rocznicę grunwaldzką). Fragmenty muralu zostaną zamieszczone w video klipie promującym Kraków podczas Finału Mistrzostw Świata DJ-ów IDA 2010.
Lipcową część obchodów zakończą 17 lipca wydarzenia przygotowane przez Bractwo Kurkowe. - Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim - opowiada Zdzisław Grzelka, ceremoniarz w Bractwie Kurkowym w Krakowie. Scenariusz uroczystości będzie wzorowany na tych sprzed stu lat. Wtedy też po odsłonięciu pomnika goście przeszli na raut do parku Strzeleckiego. Był wśród nich także Ignacy Jan Paderewski, który otrzymał godność Brata Honorowego Bractwa Kurkowego. Podobnie jak w 1910 roku zostanie teraz przygotowany specjalny obraz w formie dyplomu, gdzie podpisy złożą wszyscy goście uroczystości. Potem trafi on do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kolejna część obchodów odbędzie się we wrześniu. 11 września na placu Jana Matejki zorganizowana zostanie uroczystość upamiętniająca 100- lecie odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Planowane jest m.in. wykonanie Roty przez połączone chóry pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego. Udział w uroczystościach zapowiedział syn Feliksa Nowowiejskiego, który skomponował muzykę do utworu Marii Konopnickiej.

- Po wydarzeniach pod pomnikiem Grunwaldzkim nastąpi uroczysty przemarsz zrekonstruowanych wojsk Władysława Jagiełły ulicą Floriańską na Rynek Główny - zapowiada Katarzyna Gądek, dyrektor Wydziału Marketingu Turystycznego. - Przygotowywane jest historyczne widowisko plenerowe pt. "Triumf rycerstwa polskiego po bitwie pod Grunwaldem". Udział w nim wezmą m.in. członkowie Bractwa Kurkowego i innych bractw. Tego samego dnia przewidywana jest projekcja filmu "Krzyżacy" oraz pobijanie przez mieszkańców Krakowa światowego rekordu w odśpiewaniu piosenki: "Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska". Nad pobijaniem rekordu oraz nad wykonaniem Roty czuwać będzie Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

- 11 września w kościele św. Stanisława Kostki Prezydent Miasta Krakowa dokona uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu (Nowowiejski w okresie okupacji niemieckiej był tytularnym organistą kościoła na Dębnikach, a w bieżącym roku mija setna rocznica skomponowania melodii do Roty) informuje Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Z tej okazji planowany jest także koncert organowy w wykonaniu syna kompozytora, Jana Nowowiejskiego.

W dniach 20-24 września odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Grunwald-Tannenberg-Żalgiris 1410-2010. Historia-tradycja- polityka". Jej pierwsza część zorganizowana zostanie na Zamku w Malborku, druga (23 i 24 września) w Krakowie (z czego pierwszy dzień krakowski na Wawelu, drugi na Sali Obrad Rady Miasta Krakowa). Program konferencji został opracowany przez Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Zamkowe w Malborku, Radę Miasta Krakowa i Zamek Królewski na Wawelu. Udział w konferencji zapowiedziało m.in. 36 naukowców z Polski, Szwecji, Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych.
Obchody zakończą się 24 września. W tym dniu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem i 100-lecia pomnika Grunwaldzkiego (uroczysta sesja z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej odbyła się 15 marca 2010 roku). O godz. 20 w kościele św. Katarzyny odbędzie się specjalny koncert Capelli Cracoviensis, zamykający obchody grunwaldzkie w Krakowie.

Trwałym śladem obchodów grunwaldzkich jest faksymile "Banderia Prutenorum" - powstałego w roku 1448 roku dzieła Jana Długosza, zawierającego opis i ilustracje zdobytych chorągwi krzyżackich.

Wszystkie informacje dotyczące programu obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, 100-lecia odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego oraz 600- lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej są dostępne na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.grunwald.krakow.pl. Na stronie tej można znaleźć także informacje o pomniku Grunwaldzkim, "Rocie" oraz apel zachęcający do przesyłania na adres [email protected] wszelkich informacji dotyczących obiektów które powstały w związku z pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem i odsłonięciem pomnika na placu Jana Matejki w 1910 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska