Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bezrobotnych przybywa, ale nie w zastraszającym tempie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
brak
Z danych Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że od początku kwietnia do 25 maja 12 firm zapowiedziało zwolnienia grupowe łącznie 725 osób. Z kolei łączna zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła od 30 kwietnia do 25 maja o 1,5 tysiąca. - Z punktu widzenia niemal milionowego miasta sytuacja nie jest tragiczna. Czekamy jednak na czerwiec, który pokaże jak duża liczba pracowników została zwolniona z trzymiesięcznym wypowiedzeniem – mówi Jacek Pająk, wicedyrektor GUP w Krakowie.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Wiceszef urzędu pracy zauważa, że w marcu i kwietniu pracodawcy, którzy najbardziej odczuli kryzys wywołany koronawirusowymi obostrzeniami zwalniali osoby na umowach na czas określony. - Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony mają trzymiesięczne wypowiedzenia, oznacza to, że jeśli zostali zwolnieni w marcu, to w urzędzie pracy zarejestrują się w czerwcu. Wtedy może przyjść fala kolejnych bezrobotnych. Trzeba jednak zauważyć, że do tej pory przyrost bezrobotnych jest mniejszy niż przewidywania – dodaje Jacek Pająk.

Wicedyrektor GUP zauważa również, że w miejsce firm, które zwalniają pracowników powstają nowe miejsca pracy, np. w branży kurierskiej czy w firmach, które szyją maseczki i robią przyłbice.

Urzędnik zwraca uwagę również na to, że większość krakowskich firm nie skorzystała z finansowej pomocy bezzwrotnej pożyczki 5 tys. zł. Do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wpłynęło w sumie niemal 50 tys. wniosków (stan na dzień 22 maja 2020 r.) o bezzwrotną mikropożyczkę. Uprawnionych do tej pożyczki jest 142 tys. przedsiębiorstw. - To pokazuje, że większość firm być może nie potrzebuje takiego wsparcia, żeby przetrwać – mówi Jacek Pająk.

Aktualnie rozpatrywane są wnioski z 21-23 kwietnia. W efekcie od 1 kwietnia do 22 maja pracownicy GUP rozpatrzyli ponad 10 tys. wniosków o mikropożyczkę. Wypłaconych zostało już 47 mln zł.

Od 25 maja w Grodzkim Urzędzie Pracy niektóre sprawy można już załatwić osobiście, ale konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty przez telefon. Dotyczy to m.in. wpisu do rejestru osób bezrobotnych. Ze względu na zagrożenie epidemiczne bezpośrednia obsługa mieszkańców odbywa się w ograniczonym zakresie i z zachowaniem wymogów sanitarnych. Przed urzędem wciąż dostępne są zewnętrzne skrzynki oddawcze.

Mikropożyczka to nie jedyna pomoc, na którą mogą liczyc przedsiębiorcy. W województwie małopolskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już świadczenia postojowe, które trafiły do 101,4 tys. osób. Łączna kwota przelewów to dokładnie 199,2 mln złotych. Krakowski ZUS wypłacił już 49,7 tys. świadczeń postojowych, na łączną kwotę 95 mln złotych.

- Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub wykonują umowę cywilnoprawną mogą teraz sprawdzić przez internet szczegóły swojego wniosku o świadczenie postojowe w ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych znajdą m.in. datę wpływu wniosku, jego typ i status, datę odmowy albo wypłaty oraz kwotę świadczenia. Informacje te są prezentowane w zakładce Ubezpieczony, Świadczeniobiorca i Płatnik w bocznym menu „Dokumenty i Wiadomości” w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski” - mówi Anna Szaniawska, małopolski rzecznik ZUS.

Z danych krakowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że mimo epidemii pracownicy mniej chorują niż w „zdrowym” okresie. Liczba osób, które poszły na L4 w Krakowie jest o wiele niższa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
- Z naszych rejestrów wynika, że w tym roku do połowy maju do krakowskiego oddziału ZUS wpłynęło mniej zwolnień niż rok temu. W 2019 r. było ich niemal 53 tysiące, teraz jest 38,4 tysiąca – mówi Anna Szaniawska, małopolski rzecznik ZUS.

Zdaniem Moniki Fedorczuk, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan to znak, że wirus jest coraz bardziej oswojony przez społeczeństwo. - Na przełomie marca i kwietnia zwykły katar czy przeziębienie było traktowane jako potencjalnie poważnie zagrożenie, zarówno przez pracodawców jak i pracowników. Teraz mamy już podchodzimy z większym dystansem do epidemii. Widać to na ulicach, gdzie jest o wiele więcej ludzi niż jeszcze miesiąc temu – mówi Monika Fedorczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska