Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Blisko 6 tys. uczniów wzięło udział w Szkolnym Budżecie Obywatelskim

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
UMK - Szkolny Budżet Obywatelski
W szkoleniach wzięło udział około 6 tysięcy osób, powstały 231 projekty, z czego 79 zwycięskich, zagłosowało ponad 5,5 tys. uczniów. Szkolny Budżet Obywatelski cieszy się dużą popularnością wśród młodych krakowian. W tegorocznej edycji SzBO wzięło udział 31 krakowskich szkół. Uczniowie sami zgłaszają pomysły, realizują projekty, a później wybierają te, które według nich są najlepsze.

Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in.: namalowanie muralu na budynku X LO, przygotowanie strefy radiowo-muzycznej w XVII LO, wymiana szkolnego dzwonka na elektryczny w XLII LO, zakup terrarium dla patyczaków w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących, stymulujący zmysły tajemniczy ogród w Centrum Autyzmu (Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 4), stworzenie strefy plażowej w Zespole Szkół Łączności, utworzenie mini wypożyczalni kalkulatorów w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2, zakup drona w Zespole Szkół Budowlanych, urozmaicenie czasu między lekcjami poprzez grę w bilard w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 czy zakup sprzętu kuchennego dla mieszkańców Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1. Po zrealizowaniu wszystkie projekty zostaną odpowiednio oznaczone logotypem SzBO wraz z podaniem informacji o tytule, kosztach oraz autorach.

Uczniowie krakowskich szkół już od najmłodszych lat mogą poczuć, że to co robią faktycznie wpływa na zmianę ich otoczenia w takich sposób, jak sami zgłaszają. Opracowują pomysły, tworzą projekty i wybierają te, które są najbardziej potrzebne i atrakcyjne. Szkolny Budżet Obywatelski powstał, by uczniowie mogli mieć wpływ na zmiany, których potrzebują, ale również mogli poznać i zrozumieć mechanizmy, role i znaczenie procesu jakim jest budżet obywatelski. SzBO daje młodym poczucie siły sprawczej oraz wzmacnia rolę samorządności uczniowskiej.

− Szkoła to jest świetne miejsce – świetne laboratorium pomagające przygotowywać młodych mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu obywatelskim. Dziś, kiedy ustawa umożliwia głosowanie w budżecie obywatelskim wszystkim, niezależnie od wieku, szczególnie ważne jest, żeby młodzi ludzie mogli to robić w sposób świadomy. Swoimi głosami kształtują przecież pejzaż naszego miasta. Wierzę, że Szkolny Budżet Obywatelski będzie im w tym pomagał, będzie zmieniał obraz szkoły, uczył społecznego zaangażowania i pokazywał to, co młodzieży jest bliskie, czego potrzebują w miejscach, w których funkcjonują przez znaczną część dnia – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi.

Ubiegłoroczna edycja pilotażowego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku rozszerzono tę inicjatywę. W drugiej edycji wzięło udział 31 samorządowych szkół ponadpodstawowych: licea, technika, szkoły branżowe, szkoły specjalne oraz bursa szkolnictwa ponadpodstawowego.

− Uczniowie zgłosili ponad 230 projektów, w przygotowanie których zaangażowało się 1122 osoby. Po formalnej weryfikacji do głosowania przeszło 187 z nich. W głosowaniu wzięło udział ponad 5,5 tys. uczniów. Finalnie wybrano 79 projektów, które zostaną zrealizowane do końca tegorocznych wakacji – tłumaczył Mateusz Płoskonka dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

W drugiej edycji całkowita kwota SzBO to 155 000zł ze względu na to, że brało w niej udział 31 szkół. W tym roku wartość jednego projektu wzrosła, a zarazem nie mogła przekroczyć 2 500 zł. W każdej placówce powołano Zespół ds. Szkolnego Budżetu Obywatelskiego składającego się z nauczyciela, przedstawiciela dyrekcji, ucznia i opcjonalnie przedstawiciela rady rodziców. To właśnie ten zespół oceniał projekty i wyliczał ich kosztorysy. Uczniowie mogli zgłaszać swoje projekty indywidualnie lub grupowo, osobiście lub online. Każdy projekt musiał mieć również listę poparcia przynajmniej 10 uczniów. Oprócz Krakowa, Szkolny Budżet Obywatelski jest również realizowany m. in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu i Lublinie.

- Inicjatorem SzBO jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, a komórką wiodącą Referat ds. Młodzieży, który od 2019 roku realizuje program aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0” – informuje UMK. SzBO jest w całości finansowany przez Gminę Miejską Kraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska