Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bronowickie Osadzanie chochoła w tym roku odbędzie się wirtualnie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ubiegłoroczne osadzanie chochoła w bronowickiej Rydlówce zgromadziło nie tylko lokalna społeczność. W tym roku wydarzenie odbędzie się w formule online
Ubiegłoroczne osadzanie chochoła w bronowickiej Rydlówce zgromadziło nie tylko lokalna społeczność. W tym roku wydarzenie odbędzie się w formule online Fot: Adam Wojnar/Polska Press
W Bronowicach wciąż pamiętają o „Weselu”. Co roku przed Rydlówką, w której mieści się oddział Muzeum Krakowa, odbywa się uroczyste Osadzanie Chochoła, czyli okrywanie krzaka róży słomą. Tegoroczne obchody tego święta, nawiązującego do dramatu Wyspiańskiego, będzie można śledzić online, a wydarzenie zostało rozłożone na kilka dni.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Od 19 do 22 listopada na profilu Rydlówki na Facebooku a także na stronie Muzeum Krakowa będzie można zobaczyć filmy, które muzealnicy przygotowali specjalnie na tę okazję. Dodatkowo w sobotę, 21 listopada o godz. 14.30 zostanie opublikowana filmowa relacja z tegorocznego osadzania chochoła. Aby podkreślić wagę wydarzenia, w tej samej chwili zabrzmi dzwon Bolesław na Wieży Ratuszowej.

- Osadzanie Chochoła to święto lokalnej społeczności. Rokrocznie wydarzenie współtworzone jest przez Muzeum, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic i lokalne szkoły podstawowe, przy wsparciu Rady Dzielnicy VI. W tym roku niestety nie możemy się spotkać osobiście, ale nie poddajemy się i proponujemy spotkanie wirtualne. Będzie wspólnie świętować cztery dni – tyle ile trwało wesele Jadwigi i Lucjana. Przygotowane materiały powstały z udziałem uczniów Szkół Podstawowych 50 i 51 z Bronowic przy wsparciu Rady Dzielnicy VI. Sam obrządek, z którego relację umieścimy w sieci odbędzie się w gronie przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. Tradycja trwa więc mimo okoliczności. - mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki.

Coroczne uroczyste osadzanie chochoła to wydarzenie przywołujące słynne wesele, które było pierwowzorem dramatu „Wyspiańskiego”.

20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim odbył się ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, a dzień później, w trakcie wesela celebrowano uroczystość czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. W rocznicę wesela, już od ponad 50 lat czyli otwarcia Rydlówki dla zwiedzających, mieszkańcy Bronowic, przed tym domem, w którym bawili się weselnicy, osadzają chochoła.

Z okazji 120. rocznicy wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, będącego inspiracją dla dramatu Wyspiańskiego, po uroczystym osadzaniu chochoła, odbędzie się zwiedzanie Rydlówki. Spacer online rozpocznie się o godz. 15.00, konieczne są wcześniejsze zapisy przez specjalny formularz dołączony do wydarzenia na facebooku, koszt zwiedzania - 5 zł. Po muzeum oprowadzać będzie licencjonowana przewodniczka Alicja Zioło, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.

- Poczujemy prawdziwy młodopolski klimat i zapoznamy się z malarstwem takich artystów jak Włodzimierz Tetmajer czy Jan Stanisławski. Dzięki licznym fotografiom poznamy też gości weselnych – zapowiadają organizatorzy zwiedzania All In Walks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska