Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Chorzy na nerki protestują. Szpital uspokaja: nikt nie pozostanie bez opieki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Pacjenci, którzy z powodu niewydolności nerek muszą być dializowani, sprzeciwiają się przenoszeniu stacji dializ Szpitala Uniwersyteckiego z ul. Kopernika do nowej siedziby tej placówki w Prokocimiu.

Jerzy Ziemniak ma 53 lata, a na niewydolność nerek choruje od dziecka. Już ponad 20 lat jest dializowany w stacji Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika - to dla niego drugi dom.

Na dializy musi zgłaszać się trzy razy w tygodniu, każda trwa średnio 4 godziny, choć w przypadku niektórych pacjentów ten czas wydłuża się nawet do pięciu.

- Człowiek jest osłabiony, pojawiają się skutki uboczne w postaci m.in. wymiotów - opowiada 53-latek.

W połowie ubiegłego miesiąca pan Jerzy oraz inni pacjenci, dializowani przy ul. Kopernika, otrzymali pisma od kierownika Oddziału Klinicznego Nefrologii Szpitala Uniwersyteckiego, które bardzo ich zaniepokoiły.

Wynika z nich, że wkrótce rozpocznie się przenoszenie oddziałów klinicznych do nowej siedziby placówki, która powstaje w Prokocimiu. Przeniesiona ma też zostać stacja dializ. Szkopuł w tym, że w tej przy ul. Kopernika jest 38 stanowisk do hemodializy (usuwanie toksycznych substancji z krwi), a w nowym miejscu ma ich być tylko... 22.

„Konieczne będzie zapewnienie pozostałym Pacjentom ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych w innym bezpiecznym miejscu” - czytamy w piśmie.

Wynika z niego, że w najbliższym czasie ma zostać ogłoszony konkurs na wybór ośrodka hemodializoterapii, pod którego opiekę trafi część pacjentów, dializowanych do tej pory przy ul. Kopernika. Ten, który wygra konkurs, ma przeprowadzać dializy na podstawie umowy ze szpitalem - „w ścisłej współpracy z Oddziałem Klinicznym Nefrologii”.

W związku z pismem pacjenci postanowili działać i skierowali petycję do sejmowej Komisji Zdrowia. Podpisało się pod nią ponad 160 osób. Chcą, aby stacja dializ pozostała przy ul. Kopernika. A jeśli przeprowadzki nie można uniknąć, to domagają się, by liczba stanowisk do hemodializy w nowym miejscu była taka sama. Dzięki temu żaden z pacjentów nie musiałby się przenosić do innej stacji.

Pacjenci zwracają uwagę w petycji, że likwidacja stacji przy ul. Kopernika i mniejsza liczba stanowisk w Prokocimiu utrudni dostęp do dializ dla pacjentów z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Obawiają się, że taka sytuacja zmusi też część z nich - tych pracujących zawodowo - do korzystania z dializ na czwartej zmianie, czyli w nocy.

- Nie wiemy, co nas czeka. Jesteśmy zżyci z dotychczasowym personelem, chcemy zostać pod jego opieką. Poza tym przeniesienie stacji do Prokocimia spowoduje też wydłużenie czasów dojazdu pacjentów, a jest ich około 200, na zabiegi hemodializy. Przed i po takim zabiegu pacjenci bardzo źle się czują. Dlatego najlepiej, gdy stacja jest blisko miejsca zamieszkania - kwituje pan Jerzy.

Przedstawiciele szpitala przekonują, że stacja dializ nie może zostać w dotychczasowym miejscu. Ich zdaniem byłoby to sprzeczne z „planem medycznym i inwestycyjnym” nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, który został przyjęty przez Ministerstwo Zdrowia.

To właśnie ze wspomnianego planu wynika również liczba przyszłych stanowisk do hemodializy, których przypomnijmy, ma być mniej.

- Podczas planowania kierowano się przede wszystkim dobrem pacjentów i ich możliwością skorzystania ze świadczeń, ale również ilością dostępnych miejsc w stacjach dializ w Krakowie - mówi Maria Włodkowska, rzeczniczka szpitala. W krakowskich stacjach, które mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, są 132 stanowiska dializacyjne, z których korzysta blisko 600 pacjentów. Włodkowska nie sprecyzowała konkretnego terminu, kiedy zostanie ogłoszony konkurs, w którym ma zostać wyłoniony ośrodek, gdzie będzie dializowanych część z dotychczasowych pacjentów.

Dodała, że „zlecenie podwykonawstwa usług” jest praktyką dopuszczalną i legalną. Co do tego też mieli wątpliwości pacjenci.

Włodkowska uspokaja chorych na niewydolność nerek.

- Z naszych informacji wynika, że obecnie w Krakowie istnieje wystarczająca ilość miejsc w stacjach dializ. Nie sądzimy zatem, że przeniesienie naszej stacji wpłynie na ograniczenie dostępności do świadczeń, a wręcz przeciwnie - staną się one łatwiej dostępne dla mieszkańców miejscowości ościennych - kwituje.

Z kolei przedstawiciele małopolskiego oddziału NFZ twierdzą, że nie dostali jeszcze od szpitala szczegółowych planów, jak w związku z przeprowadzką placówki do Prokocimia zmieni się organizacja „realizacji świadczeń hemodializoterapii”, a tym samym konkretnej informacji, czy na pewno liczba stanowisk zostanie zmniejszona, a jeśli tak, to o ile. Gdy NFZ dane otrzyma, będzie je analizował .

„Nie jest wykluczone - jeśli wystąpią ograniczenia w dostępie do hemodializoterapii - że oddział będzie rozważał podjęcie odpowiednich działań” - czytamy w odpowiedzi.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Rolnicy mają dość. “Stop syfowi z zagranicy”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Chorzy na nerki protestują. Szpital uspokaja: nikt nie pozostanie bez opieki - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska