Stolica Małopolski niezmiennie lideruje regionalnemu rynkowi powierzchni biurowej. W ubiegłym roku w Krakowie podpisano umowy najmu na 210 tysięcy metrów kwadratowych.

Ubiegły rok był dobry dla polskiej gospodarki, co miało bezpośrednie przełożenie na mocny popyt na biura oraz wysoką aktywność deweloperską - oceniają eksperci firmy doradczej JLL. W najnowszym raporcie zwracają też uwagę na dynamiczny przyrost elastycznych powierzchni do pracy („flex”).

Startupy potrzebują elastycznej przestrzeni

- Wzrost tak zwanego sektora flex to między innymi rezultat rozwijających się w zawrotnym tempie startupów, które właśnie w Polsce mają bardzo dogodne warunki do tworzenia swojego biznesu - ocenia Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL.

W rankingu CEOWORLD Magazine, jesteśmy 7. na świecie i 3. w Europie najbardziej przyjaznym rynkiem dla firm tego typu. - Naturalnym miejscem dla startupów są elastyczne, sprzyjające kreatywności i networkingowi biura, chociaż przestrzenie flex zyskują na popularności również wśród korporacji. W efekcie, główni operatorzy przestrzeni flex oferują już 230 000 metrów kwadratowych biur, z czego 60 000 poza Warszawą - tłumaczy Karol Patynowski.

Rynki regionalne rosną w siłę

Z raportu firmy doradczej JLL wynika, że tylko w ubiegłym roku popyt na rynku nieruchomości biurowych w Polsce sięgnął 1,5 mln mkw. Do użytku oddano 744 tys. mkw. biur, a prawie 645 tys. mkw. powierzchni wynajęto poza Warszawą.

- Na czele rynków regionalnych niezmiennie stoi Kraków, w którym podpisano umowy najmu na prawie 210 tysięcy metrów kwadratowych - wylicza Łukasz Dziedzic, starszy analityk rynku w JLL. - Stanowiło to 32 procent całkowitego popytu na biura zarejestrowanego poza stolicą - podkreśla.

Ale największe transakcje najmu na polskim rynku biurowym zawarto poza stolicą Małopolski. To powierzchnie wynajęte przez: Deloitte w Warszawie (22,1 tys. mkw., Q22), IBM we Wrocławiu (17,8 tys. mkw., Wojdyła Business Park), Santander Bank we Wrocławiu (17 tys. mkw., budynek na potrzeby własne) i Nokia - również we Wrocławiu (16,2 tys. mkw., Green Towers).

W całej Polsce jest już ponad 10 mln mkw. biur. W ubiegłym roku nasz rynek biurowy wzbogacił się o 744 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego ponad 500 tys. mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. Jak podają eksperci JLL, największe ukończone w 2018 roku projekty biurowe to: Olivia Star i Olivia Prime A w Trójmieście, Sagittarius Business House we Wrocławiu, Ogrodowa Office w Łodzi oraz Equal Business Park C w Krakowie.

Więcej inwestycji, mniej pustostanów

W Polsce buduje się kolejne 1,6 mln mkw. biur, z tego 900 tys. poza Warszawą. - Spodziewamy się, że w 2019 roku łączne zasoby biurowe na rynkach regionalnych przekroczą granicę 5 milionów metrów kwadratowych - twierdzi dyrektor Patynowski.

Efektem silnego popytu są nie tylko nowe inwestycje, ale także spadek powierzchni niewynajętej. Na koniec 2018 roku poziom pustostanów w Warszawie wynosił 8,7 proc. (najmniej od 2012 r.) , a poza nią 8,4 proc. Najniższy wskaźnik niewynajętych biur ma Szczecin (5,1 proc.), a najwyższy Lublin (15,4 proc.).

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane