Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz bliżej końca remontu w Klasztorku Muzeum Czartoryskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak prezentują sie dziś wnętrza Klasztorka. Remont tego budynku to ostatni etap prac w kompleksie Czartoryskich
Tak prezentują sie dziś wnętrza Klasztorka. Remont tego budynku to ostatni etap prac w kompleksie Czartoryskich Anna Kaczmarz
Trwają prace remontowe w Klasztorku, ostatnim z budynków kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich. Po remoncie znajdą się tu m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na pierwszym piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem. - Najważniejsze prace zostały już wykonane, czekają nas jeszcze roboty typowo wykończeniowe – informuje Marcin Nowak, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji.

Po generalnym remoncie Pałacu i Arsenału, Klasztorek stanowi ostatni etap prac w kompleksie książąt Czartoryskich.

- Na ukończeniu są ciężkie prace budowlane, czyli układanie instalacji, parkietów, posadzek. Do wykończenia został tzw. zakres estetyczny. Budynek jest rozległy, więc prace są na różnych etapach zaawansowania, prowadzone są etapowo. Tam, gdzie jest możliwe rozpoczynają się kolejne etapy robót, w niektórych miejscach trwają jeszcze prace instalacyjne, w innych już te z zakresu aranżacji – wyjaśnia Katarzyna Sułkowska, kierownik prac konserwatorskich.

- W ramach inwestycji zmodernizowane zostały instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, a także wentylacja i klimatyzacja. Ponadto wymienione zostało pokrycie dachu wraz z elementami więźby dachowej, wykonaliśmy remonty konserwatorskie: elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otworzeniem witraży – wylicza Marcin Nowak, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji. – najbliższe prace obejmą m.in. wykonanie i konserwację posadzek, odtworzenie parkietów i faktury ścian wraz z konserwacją rzeźb.

Jak zapewniają nadzorujący remont Klasztorka, prace zakończą się w terminie, czyli do lutego 2023. Zanim jednak do odnowionych przestrzeni wejdą zwiedzający, trzeba przygotować przestrzenie wystawiennicze. Po remoncie w Klasztorku znajdą się m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków, budynek będzie też pełnił inne funkcje muzealne w zakresie przechowywania i udostępniania zbiorów. Wystawa stała będzie prezentowana na I piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem.

Prace budowlano-inwestycyjne są finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Krakowa, którego dysponentem jest SKOZK oraz dotacji celowej ministra kultury. Całość prac będzie kosztować 12 mln złotych.

Wzniesiony w połowie XVIII, tuż przy dawnych murach obronnych miasta, Klasztorek stanowił część klasztoru Pijarów, a w jego wnętrzach urządzono bibliotekę. Sam budynek stanął w miejscu dawnej kamienicy „Pod Bażanty”. W 1876 roku książę Władysław Czartoryski, który już wtedy był właścicielem Arsenału, zakupił również Klasztorek, który na jego polecenie przebudowano i połączono dekoracyjnymi przewiązkami z Arsenałem. Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, przekształcone zostały na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.

Klasztorek przetrwał do dziś w niezmienionej postaci, stanowiąc przykład neogotyku francuskiego w Polsce, a zarazem pierwszy chronologicznie budynek w Krakowie, przystosowany do potrzeb muzealnych.

W maju 2021 roku, po wieloletnim remoncie, został otwarty dla zwiedzających Arsenał Czartoryskich. W odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach prezentowana jest stała wystawa sztuki starożytnej obejmująca 1000 obiektów, z których najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Wcześniej, 19 grudnia 2019 roku, otwarte zostało Muzeum Książąt Czartoryskich, po gruntownym remoncie trwającym od 2010 roku.

Sułoszowa znów zachwyciła internatów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska