Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dolne Młyny 10 zmieniają właściciela. Dawna fabryka cygar trafiła w ręce rodziny Kulczyków 5.02.21

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kompleks przy Dolnych Młynów 10 stoi pusty od końca września. Teraz zmienił właściciela
Kompleks przy Dolnych Młynów 10 stoi pusty od końca września. Teraz zmienił właściciela fot. andrzej banas / polska press
Kraków. Jak udało nam się dowiedzieć, teren dawnej Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniowej przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie zmienił właściciela. Działający do zeszłego roku popularny kompleks knajp i restauracji stał się własnością firmy Noho Investment powiązanej z rodziną Kulczyków. Według naszych nieoficjalnych informacji transakcja oscylowała wokół kwoty 20 mln euro.

O Dolnych Młynów 10 pisaliśmy w połowie stycznia

Pytaliśmy wtedy przedstawicieli hiszpańskiej firmy Immobilaria Camins Polska (ICP) o pojawiające się plotki związane ze sprzedażą terenu. ICP nie zająknęło się wtedy słowem na temat. Było już bowiem po transakcji.

Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że do sprzedaży doszło w grudniu 2020 roku. Przedmiotem transakcji były nie tereny przy Dolnych Młynów 10, ale sama spółka ICP, do której należą działki i budynki na terenie dawnej fabryki cygar. Firmę nabyła spółka Noho Investment. Według naszych nieoficjalnych informacji transakcja opiewała na kwotę w okolicach 20 mln euro.

Noho Investment to firma działająca na rynku deweloperskim. Udziały ma w niej m.in. spółka SK Consulting, której z kolei jednym z założycieli jest Sebastian Kulczyk, syn Jana Kulczyka, jeden z najbogatszych Polaków.

Czym zajmuje się spółka Noho Investment?

W Krakowie realizuje aktualnie cztery inwestycje. To hotel Hyatt Place przy al. 3 Maja (hotel na 216 pokoi), inwestycja mieszkaniowa Mayer House na krakowskim Kazimierzu (54 apartamenty), jedna inwestycja biurowo-mieszkaniowa oraz inwestycja mieszkaniowa na ul. Łobzowskiej.

Jaka przyszłość Dolnych Młynów 10?

Co inwestycja oznacza dla Dolnych Młynów 10? W tej sprawie wysłaliśmy pytania do nowych właścicieli. Wiadomo, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tutaj przeznaczenie mieszkalne (wielorodzinne), usługowe lub mieszkalno-usługowe. Od dawna piszemy też, że pośród dotychczasowych pomysłów rozważany był tutaj hotel w centralnej części. Patrząc na portfolio Noho, taki wariant wydaje się nadal jak najbardziej realny.

Od momentu zamknięcia kompleksu knajpiano-restauracyjnego pod koniec września, miejsce to stoi puste. Teraz już wiemy, że w tym czasie trwały negocjacje dotyczące sprzedaży.

Zdjęcie z 1926 roku. Państwowa Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych w Krakowie przy ulicy Dolnych Młynów

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny. Dziś to zagłębi...

Romualdo Ibáñez z ICP mówił nam jeszcze niedawno, że według ich założeń, obiekty znajdujące się na terenie Dolnych Młynów 10 będą miały charakter multi funkcjonalny, przy wykorzystaniu ich szczególnego, historycznego stylu. Pytany o szczegółową koncepcję odpowiadał, że jest na nią za wcześnie, gdyż prace nad nią cały czas się toczą.

Przy każdej większej inwestycji i pracach budowlanych związanych z głębokimi wykopami, trzeba będzie tam dokonać remediacji gleby, która jest zanieczyszczona po dawnej fabryce cygar.

Wydane pozwolenia budowlane

W październiku urzędnicy wydali kolejne pozwolenie budowlane dla Dolnych Młynów 10. Chodzi o decyzję przebudowie dawnego budynku magazynowego surowca i przeznaczenie go na funkcję usługowo-gastronomiczną na parterze oraz na biura na pozostałych kondygnacjach.

Już dwa lata temu pisaliśmy o planach ICP. Te zakładały m.in. wyburzenie części istniejących budynków, rozbudowę i nadbudowę pozostałych oraz budowę nowych, pięciokondygnacyjnych. W centralnym miejscu planowano hotel z przeszklonym dachem nad wewnętrznym dziedzińcem.

Dla kompleksu DM10 wydanych jest już kilka pozwoleń budowlanych, dotyczących głównie przebudowy istniejących obiektów na budynki z funkcjami handlowo-usługowymi na parterze oraz biurowymi na piętrach. Takie pozwolenie ma m.in. dawny budynek pralni (znajdowała się tam m.in. Pinakoteka) i budynek dawnego magazynu (tam, gdzie było ZetPeTe).

Wydano jeszcze dwa pozwolenia, w tym dla dawnego budynku produkcyjnego (budynek centralny, planowany wstępnie na hotel, znajduje się tam Cargo Grill & Deli). Urzędnicy umorzyli natomiast postępowanie ws. zmiany charakteru budynku dawnej administracji (od ulicy, gdzie znajdował się Veganic). Nie wydano także pozwolenia dla zabudowy mieszkaniowo-hotelowej.

Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

A może coś bardziej szalonego?

Książka w prezencie? Świetny pomysł

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

Materiały promocyjne partnera

FLESZ - Nauczyciele dostaną “gorszą” szczepionkę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska