Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Grób Pański w kościele Pijarów jest już gotowy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W Grobie Pańskim u Pijarów znalazła się m.in. utworzona z luster  sadzawka Siloe - ta, przy której Chrystus uzdrowił niewidomego
W Grobie Pańskim u Pijarów znalazła się m.in. utworzona z luster sadzawka Siloe - ta, przy której Chrystus uzdrowił niewidomego Fot. Norbert Tomczak
Przepełnione są symboliką, budzą ciekawość, prowokują do refleksji. Na Wielki Piątek w kościołach jak co roku budowane są Groby Pańskie. W Krakowie najsłynniejsze powstają u Ojców Pijarów. Tegoroczny jest już zmontowany.

W Grobie Pańskim w krypcie kościoła pijarów (ul. Pijarska 2) w zależności od momentu dziejowego, często poruszano aktualną problematykę społeczno-moralną. A w ostatnich latach pijarzy ogłaszali konkurs: sugerowali tematy i zapraszali do projektowania oraz budowania grobu artystów, architektów, studentów uczelni artystycznych.

Teraz jednak w krypcie trwają prace konserwatorskie, dlatego konkurs się nie odbywa. O wykonanie instalacji według własnego pomysłu został poproszony laureat jednej z wcześniejszych jego edycji, artysta grafik Norbert Tomczak. Grób powstał w nawie bocznej kościoła.

Jak przekazuje autor, kluczem tej instalacji jest hasło roku liturgicznego: „W mocy Bożego Ducha”. Główny element stanowi utworzona z luster sadzawka Siloe – ta, przy której Jezus przywrócił wzrok niewidomemu.

Leżąca obok luster figura, to – jak tłumaczy autor kompozycji – symbol człowieka ziemskiego (Adama), a zarazem niebiańskiego (Chrystusa). W przygotowanym opisie Grobu Pańskiego artysta przytacza słowa Pisma Świętego: "A kiedy już to, co zniszczalne, przyodzieje się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, przyodzieje się w nieśmiertelność, wtedy sprawdzą się słowa, które zostały napisane: Zwycięstwo pochłonęło śmierć". Norbert Tomczak chciałby, aby jego instalacja pobudzała do refleksji m.in. nad tajemnicą zwycięstwa życia nad śmiercią.

Krzyż w tej kompozycji tworzy zawieszona pod sklepieniem nawy pozioma belka oraz – zastępująca pionową belkę – tkanina, która symbolizuje płótna pogrzebowe.

Najjaśniejszym punktem Grobu Pańskiego jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Są tu też płonące świece. – Podkreślają liturgiczną obecność Boga i tym samym stają się symbolem losów ludzkich, wszak sam Jezus mówi do nas: „Wy Jesteście światłością świata” – opisuje Norbert Tomczak.

WIDEO: Trzy Szybkie. Monika Bogdanowska: Nigdzie nie spotkałam się z takim stanem miasta jak w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Grób Pański w kościele Pijarów jest już gotowy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska