Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Hospicjum św. Łazarza prosi o wsparcie za pomocą „Wirtualnej puszki Pól Nadziei”

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Hospicjum św. Łazarza w Krakowie od 23 lata organizuje „Pola Nadziei”. To największa w Małopolsce akcja zbierania funduszy na opiekę hospicyjną. Tegoroczna kampania jest jednak wyjątkowa z racji panującej epidemii koronawirusa, zbiórka musiała przenieść się do sieci. Datki można wpłacać za pomocą symbolicznej „Wirtualnej puszki Pól Nadziei”.

FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

od 16 lat

Hospicjum św. Łazarza działa w Krakowie już od blisko 40 lat, powstało 1981 roku. Zapewnia ono profesjonalną, całodobową opiekę i pomoc osobom nieuleczalnie chorym (głównie na nowotwory) – zarówno przebywającym w domu, jak i tym, którzy potrzebują już całodobowej opieki na oddziale stacjonarnym. Na wsparcie mogą tutaj liczyć również bliscy chorych oraz rodziny osierocone.

Podobnie jak w ubiegłych latach 15 marca kilkuset wolontariuszy z puszkami w dłoniach i żonkilowymi przypinkami miało wyruszyć w miasto, by zbierać datki do puszek. Niestety, nie wyruszą, bo muszą zostać w domach… Nie odbędą się również zaplanowane aukcje, koncerty i inne imprezy charytatywne. Wszystkie zaplanowane działania w związku z epidemią koronawirusa zostały przełożone. Na kiedy? W tej chwili jeszcze nie wiadomo.

Zbierane w ramach „Pól Nadzie” datki są jednak niezbędne. Zbiórkę postanowiono przenieść więc do sieci, bo sytuacja finansowa hospicjum nie jest najlepsza. Krakowska placówka potrzebuje na swą działalność około 12 mln zł rocznie, przy czym kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia pokrywają zaledwie połowę tych kosztów. Drugie tyle – czyli ok. 6 mln zł – hospicjum musi zdobyć we własnym zakresie. – Zebrać taką kwotę to ogromny wysiłek. Udaje nam się to tylko dzięki ogromnej rzeszy ludzi dobrej woli: darczyńców, przyjaciół hospicjum i wolontariuszy – podkreśla Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Jak pomóc hospicjum? Teraz można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet. Wystarczy wejść na stronęLINK i złożyć datek do symbolicznej „Wirtualnej puszki Pól Nadziei” lub dokonując przelewu online pod numerem konta: 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688, w tytule wpisując: "Puszka Pól Nadziei".

– Będziemy także niezmiernie wdzięczni za przekazanie na rzecz hospicjum 1 proc. podatku – zachęcamy do wpisania w deklaracji podatkowej numeru KRS: 0000048149. Bardzo prosimy o rozpowszechnienie wśród znajomych tej formy wsparcia – apeluje Renata Połomska, koordynatorka „Pól Nadziei”.

Pola Nadziei narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC). Pierwsze żonkilowe pola nadziei zakwitły w Krakowie w 1998 r., a od 2003 r. kwitną także w innych miastach Polski - obecnie jest ich blisko 50. Ideą akcji jest nie tylko zbiórka funduszy na działalność hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, edukacja społeczeństwa oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych i cierpiących.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska