Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kapsuła czasu św. Bartłomieja. Na wyremontowanym dachu umieszczono kulę z pamiątkami dla potomnych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dwie miedziane tuby z przesłaniem dla przyszłych pokoleń: dokumentami papierowymi oraz współczesnymi monetami, medalami, dewocjonaliami, gazetami itp. trafiły w piątek do odnowionej kuli z 1888 roku. A kula - którą wcześniej zdemontowano i z której wydobyto XIX-wieczne pamiątki - znów została umieszczona na wieżyczce dachu drewnianego kościoła św. Bartłomieja w Mogile. Dach ten właśnie przeszedł remont.

Dach kościoła parafialnego św. Bartłomieja zyskał nowe pokrycie. Drewniane rynny od wewnątrz zostały zabezpieczone są blachą miedzianą. Wieżyczka z dachu została zrekonstruowana i pokryta nową blachą.

Kula, zawierająca kapsułę czasu, znajduje się na szczycie tej sygnaturki, pod krzyżem. Na początku października została odkręcona i zajrzano do jej wnętrza. Okazało się, że w XIX wieku wsadzono do niej dwie zalakowane butelki - mniejszą (niebieską) i większą. Znajdowały się w nich wizytówki papierowe (m.in. ówczesnego proboszcza ks. Leopolda Siemieńskiego oraz cieśli Zygmunta Zasadzkiego), monety z okresu ostatniego remontu oraz jedna starsza, bita we Francji, a także pięć medalików. Nie zabrakło też w nich informacji o remoncie zakończonym 29 lipca 1888 r., a także wcześniejszym, z 1752 roku.

Wydobyty z kuli pod krzyżem skarb sprzed 131 lat jest teraz prezentowany w gablocie przy ołtarzu bł. Wincentego w kościele Cystersów w Mogile. "Ostatnio została rozpoznana polska moneta Henryka III Walezego (króla Polski w latach 1573-1574) bita we Francji" - informują Cystersi o jednej z tych pamiątek.

Teraz w kuli na dachu umieszczono nowe przedmioty (monety, pamiątkowe medale), opis znalezisk oraz najnowszego remontu, a także współczesne gazety, w tym parafialną "Mogilski Krzyż" - w wersji papierowej i na pendrivie.

Kuli nie wymieniano na nową, tylko wyremontowano dotychczasową. Oczyszczono też i na nowo zamontowano w iglicy sygnaturki oryginalny dzwonek. Natomiast dotychczasowy krzyż, zwieńczony kogutkiem, został zastąpiony wykonaną repliką.

Na tym remont zabytkowego kościółka i jego otoczenia się nie kończy. W przyszłym roku przewidziana jest m.in. wymiana ogrodzenia oraz drogi przeciwpożarowej.

Trzyletnie prace remontowe w kościele św. Bartłomieja będą kosztować w sumie ponad 2,1 mln zł. W 85 proc. koszty te pokryje dotacja przyznana przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Jak przypomina SKOZK, obecny kościół św. Bartłomieja zbudował warsztat cieśli Macieja Mączki w 1466 roku, o czym informuje inskrypcja dedykacyjna na drewnianym portalu. Budowlę znacząco przekształcono w XVIII wieku, a w następnym stuleciu dodano do niej przedsionki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska