Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kultowy hotel "Cracovia" popada w coraz większą ruinę. Byliśmy w środku [ZDJĘCIA] 12.03.2020

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Hotel Cracovia nie działa od ośmiu lat
Hotel Cracovia nie działa od ośmiu lat Anna Kaczmarz / Polskapress
Kultowy niegdyś hotel Cracovia, który przez lata był synonimem luksusu, od lat stoi pusty i popada w coraz większą ruinę. Owiany legendą obiekt przy alei Focha, z końcem czerwca 2011 roku zakończył swoją działalność. My zajrzeliśmy do wnętrza budynku, w którym w przyszłości ma funkcjonować Muzeum Architektury i Dizajnu. Co teraz tam się znajduje? Jak wygląda w środku dawny hotel? Zobacz zdjęcia.

WIDEO: Trzy Szybkie

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.

Do dziś dzień wielu krakowian z sentymentem wspomina wyśmienite polędwiczki po marynarsku, tatara czy też golonkę serwowaną przez ówczesną kuchnię. Nie sposób również nie wspomnieć o kremówkach wypiekanych przez mistrza cukierniczego Stefana Przebindowskiego. Kolejki do niej ustawiały się nawet na dwie godziny przed otwarciem.

Mówiono o nim "miejsce z duszą", nazywano go również namiastką Paryża i Nowego Jorku. Podobno tylko tam w całym mieście można było napić się zimnego piwa.

Stałym bywalcem był tu m.in. Zbigniew Wodecki, który jako początkujący muzyk grywał na dancingach czy też aktor Bronisław Cieślak, odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07.

Kraków w latach 90. Aż trudno uwierzyć, że tak wyglądał! [AR...

Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W planach jest utworzenie w tym miejscu Galerii Designu i Architektury. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

- W „Cracovii” stworzona zostanie przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale także biurowa i magazynowa. Utrzymana zostanie możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni - wylicza Dominik Budny, specjalista ds. PR Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jednak zanim hotel odzyska dawny blask, konieczne są konsultacje konserwatorskie, przygotowanie ekspertyz technicznych, planu funkcjonalno-użytkowego, a także ogłoszenie konkursu architektonicznego. Na ten moment nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Dziś po tym miejscu pozostał sentyment. Na próżno szukać jego dawnego splendoru. W budynku osiadł kurz, wiele z pomieszczeń zostało zdewastowanych. Po dawnym blasku nie ma już w tym miejscu żadnego śladu. Praktycznie wszystkie ze zniszczeń wynikają z zaniedbań poprzednich właścicieli.

Dziennikarze Anatol Krakowiecki i Kazimierz Szczepański w restauracji w Krakowie.Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Restauracje w dawnym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska