Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Likwidują miejsca parkingowe na ulicach w centrum. Mieszkańcy są oburzeni [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na ulicach Retoryka i Smoleńsk wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Okoliczni mieszkańcy alarmują, że takie działania spotęgowały problemy parkingowe w tym rejonie.
Na ulicach Retoryka i Smoleńsk wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Okoliczni mieszkańcy alarmują, że takie działania spotęgowały problemy parkingowe w tym rejonie. Andrzej Banaś
Na ulicach Smoleńsk i Retoryka zlikwidowano część miejsc postojowych. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, że urzędnicy ograniczają możliwość zaparkowania samochodów w tym rejonie. W magistracie odpowiadają, że zmiany podyktowane są względami bezpieczeństwa.

FLESZ - Przedsiębiorcy otrzymają pomoc

Od tygodnia są likwidowane kolejne miejsca parkingowe na ulicach Smoleńsk i Retoryka. Na skrzyżowaniu tych ulic ubyło co najmniej 6 miejsc. Nie policzyłam wszystkich zlikwidowanych, ale na pewno jest więcej. W tej części miasta od dawna był ogromny problem z parkowaniem. Przy poprzedniej akcji likwidowania miejsc parkingowych były pseudokonsultacje z mieszkańcami. Byłam. Wszyscy protestowali. Teraz jest to robione po cichu. Nie było żadnych ogłoszeń o konsultacjach. Przyjechali w zeszłym i w tym tygodniu, poskracali miejsca do parkowania. Jestem oburzona

- komentuje jedna z mieszkanek.

Przebudowa placu Biskupiego w Krakowie została przerwana. Od kilku miesięcy nie prowadzone są tam prace. Mieszkańcy mają już dość takiej sytuacji. Jedynym pocieszeniem są tulipany, które pięknie zakwitły w tym miejscu.

Kraków. Mieszkańcy mają już dość rozkopanego placu Biskupieg...

Zaznacza, że trzeba wiele minut szukać wolne miejsce do zaparkowania. - Czekałam na miejsce z 15 minut. A potem zaparkowałam trzy ulice dalej. A abonament pozwala na mały obszar do parkowania w strefie - dodaje.

Co na to urzędnicy? - Wprowadzane zmiany na skrzyżowaniu ulicach Smoleńsk i Retoryka są wynikiem przeprowadzonego w 2019 roku audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmującego szkolne przejścia dla pieszych zlokalizowane na tym skrzyżowaniu.
Audyt ten wskazał brak pełnej widoczności na przejściu dla pieszych w relacji pieszy – kierujący i kierujący – pieszy, które mogą skutkować najechaniem na pieszego - wyjaśniają w krakowskim magistracie. - Dlatego też, konieczne było wprowadzenie zmian polegających m.in. na odsunięciu możliwości parkowania pojazdów od wyznaczonych przejść dla pieszych – do odległości zgodnej z obowiązującymi przepisami - zakaz zatrzymania pojazdu obowiązuje w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania - dodają.

W urzędzie podkreślają też, że wprowadzane zmiany były omawiane na posiedzeniu zespołu do spraw bezpieczeństwa i organizacji ruchu powołanego zarządzeniem prezydenta Krakowa, w skład którego wchodzą przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego oraz Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska