Kraków. Mieszkańcy mogą wyrzucać kłopotliwe i niebezpieczne...

  Kraków. Mieszkańcy mogą wyrzucać kłopotliwe i niebezpieczne odpady do eko-pudełek

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Mieszkańcy mogą wyrzucać kłopotliwe i niebezpieczne odpady do eko-pudełek
  1/4
  przejdź do galerii
  Od czwartku, 6 grudnia, mieszkańcy Krakowa mogą bez żadnych dodatkowych opłat oddawać kłopotliwe i niebezpieczne odpady w kolejnych punktach w mieście – w ekopudełkach, które pełnią rolę minilamusowni.
  Można do nich wyrzucić m.in. baterie, żarówki, płyty CD czy drobną elektronikę. Mowa o eko-pudełkach, do których od czwartku mieszkańcy Krakowa mogą bez żadnych dodatkowych opłat oddawać kłopotliwe i niebezpieczne odpady.

  Takie mini lamusownie, jak określają eko-pudełka pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Odpadów, stanęły przy wejściach do Galerii Krakowskiej oraz centrów handlowych: Serenada oraz M1. Łącznie w Krakowie jest ich tylko pięć (koszt jednego to ok. paręnaście tys. zł). Pozostałe dwa znajdują się w lamusowni przy ul. Nowohuckiej oraz w Centrum Ekologicznym Barycz przy ul. Krzemienieckiej.

  Jak informuje Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO, przedsiębiorstwo zadbało również o potrzeby tych osób, które chcą pozbyć się np. zużytych igieł i przeterminowanych lekarstw.

  – Zgodnie z przepisami takich odpadów nie można pozostawić bez nadzoru – tłumaczy Odorczuk. Właśnie dlatego w wyznaczone dni (harmonogram jest na stronie internetowej MPO), przy eko-pudełkach dyżurować będzie specjalistyczny samochód, którego kierowca odbierze od mieszkańców m.in. właśnie zużyte igły. Bezpośrednio można je wrzucić tylko do dwóch eko-pudełek: w lamusowni oraz centrum ekologicznym.

  Przedstawiciele MPO zapewniają, że takich mini lamusowni pojawi się więcej. Mają stanąć m.in. przy węzłach przesiadkowych, takich jak np. rondo Mogilskie.

  Ale w Krakowie miały powstawać też duże lamusownie, takie jak ta, która od 2011 r. działa przy ulicy Nowohuckiej. Za darmo można tam zostawić np. opony, gruz, stare meble itd. Urzędnicy zapowiadali, że docelowo takich punktów ma w mieście działać przynajmniej siedem. Potem sukcesywnie „cięli” swe obietnice, mówiąc m.in. o tym, że „optymalnie byłoby, gdyby docelowo w Krakowie działały cztery takie punkty”. Do dnia dzisiejszego te obietnice nie zostały spełnione.

  A o tym, że potrzebne są kolejne, świadczą chociażby korki, jakie często tworzą się przed wjazdem do lamusowni przy ul. Nowohuckiej. Miasto chciałoby uruchomić kolejne tego typu punkty, ale jak tłumaczy Piotr Odorczuk, cały czas problemem jest lokalizacja.

  – Zawsze kończyło się protestami mieszkańców. Podobnie jest w innych miastach – informuje Odorczuk. Dopóki miasto nie dojdzie do konsensusu z mieszkańcami w sprawie lokalizacji, lamusownia nie powstanie.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze


  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super lokalizacje !

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  czyli stanęły tam gdzie od dawna można wyrzucać elektro śmieci. Gratulacje !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Ryy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dobre

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hihi

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Przecież i tak wywalą do fajansa pod blokiem :'D ..w ogóle ta cała segregacja to jeden wielki pic na wodę, do którego stosują się tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo tylko ich można...rozwiń całość

  Przecież i tak wywalą do fajansa pod blokiem :'D ..w ogóle ta cała segregacja to jeden wielki pic na wodę, do którego stosują się tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo tylko ich można skontrolować.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie