Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Muzyczne Mosty" połączą krakowskie instytucje muzyczne. Będą koncerty i nowe możliwości dla studentów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Efektem współpracy będzie cykl koncertów oraz program wspierający kształcenie studentów Akademii Muzycznej w Krakowie
Efektem współpracy będzie cykl koncertów oraz program wspierający kształcenie studentów Akademii Muzycznej w Krakowie fot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska
Cykle koncertów z udziałem najlepszych muzyków oraz inicjatywy wspierające kształcenie studentów Akademii Muzycznej w Krakowie to projekty, które będą realizowane w ramach programu „Muzyczne Mosty” zainicjowanego przez cztery krakowskie instytucje muzyczne: Filharmonię Krakowską, Akademię Muzyczną, Capellę Cracoviensis i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Pierwsze koncerty w ramach współpracy już w marcu.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

„Muzyczne Mosty” to przedsięwzięcie zakładające długoterminowe partnerstwo. Jego efektem mają być koncerty zrealizowane przy współpracy instytucji muzycznych o różnym zasięgu oddziaływania - od miasta, poprzez region, kraj, świat.

- "Muzyczne Mosty" zainicjowały cztery instytucje Filharmonia Krakowska, Akademia Muzyczna w Krakowie, Festiwal Beethovenowski i Capella Cracoviensis, jesteśmy otwarci na kolejne, które chciałyby współpracować. Sama Filharmonia, poprzez swoje naturalne połączenia z innymi instytucjami kultury województwa małopolskiego, tworzy ten most także dla całego regionu – zaznaczył Mateusz Prendota, dyrektor naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. - Postanowiliśmy połączyć siły na różnych płaszczyznach, po to, aby w dzisiejszej trudnej rzeczywistości pandemicznej pokazać, że współpraca na najwyższym możliwym poziomie, w służbie sztuki i muzyki jest możliwa.

- W sprawach najważniejszych dla środowiska muzycznego powinniśmy mówić razem i wzajemnie się wspierać - podkreślił Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. - Mamy naprawdę wiele wspólnych wątków.

Efektem współpracy będzie cykl koncertów oraz program wspierający kształcenie studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, dla których filharmonia jest niejednokrotnie punktem docelowym kariery muzycznej. Studenci będą mogli liczyć na praktyki w profesjonalnym środowisku muzycznym.

Już w marcu melomani będą mogli wysłuchać pierwszych koncertów w ramach projektu "Muzyczne Mosty".

- 21 marca 2021 roku o godz. 18.00, w ramach 25. Dni Bachowskich, Chór Filharmonii Krakowskiej wraz z Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego wykona „Mszę h-moll” Jana Sebastiana Bacha - poinformował Mateusz Prendota.

Kolejne koncerty to "Missa solemnis" w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej, która zabrzmi 27 marca w NOSPR w Katowicach w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dzień później, 28 marca Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa oraz Chór Kameralny Filharmonii Krakowskiej wykonają "Pasję według św. Jana" Bacha.

29 marca, w pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, o godz. 19.00, Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach utwory autorstwa zmarłego kompozytora: "Stabat Mater" z "Pasji wg św. Łukasza:", "O gloriosa Virginum", "Missę brevis", "Agnus Dei" oraz "Pieśń cherubinów".

Koncerty odbędą się na żywo, jeśli zaś zmienią się obostrzenia sanitarne, zostaną zarejestrowane i udostępnione na kanałach w mediach społecznościowych oraz na platformie Play Kraków.

Koncertem sygnalizującym współpracę o zasięgu międzynarodowym był prolog Festiwalu Szymanowski/ Polska/ Świat. Tegoroczna edycja festiwalu, którego zasadnicza część odbędzie się we wrześniu, to efekt współpracy pomiędzy instytucjami muzycznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej – z Ostrawy, Żyliny, Budapesztu i Krakowa, zrzeszonymi w ramach Wyszehradzkiej Platformy Muzycznej SZYMANOWSKI, umożliwiającej przenikanie dziedzictwa muzycznego krajów uczestniczących w projekcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska