Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na placu Szczepańskim stanęły boty. To artystyczne oswajanie przyszłości

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kolorowe rzeźby stanęły na placu Szczepańskim. To wystawa „Bot riders” autorstwa Pawła Orłowskiego, zorganizowana w ramach Open Eyes Art Festivalu. W piątek 22 października odbył się wernisaż wystawy, której towarzyszył mapping na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

od 16 lat

Trzy monumentalne rzeźby botów na placu Szczepańskim i dziesięć na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory autorstwa Pawła Orłowskiego krakowianie będą mogli zobaczyć do 19 listopada.

Rzeźby Pawła Orłowskiego to swego rodzaju artystyczne oswajanie przyszłości. Z jednej strony, wielkoformatowe boty wykonane ze stali pokrytej farbami o intensywnych barwach przywodzą na myśl współczesny dizajn, z drugiej stanowią wizualizacje lemowskich bohaterów.

- Paweł Orłowski próbuje oswoić odbiorców z tym, co nadejdzie. Robi to, konstruując kilkumetrowe rzeźby botów, które mają ambicje „zamieszkać” na naszych osiedlach, w parkach, na lotniskach – czytamy w festiwalowym katalogu . - Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych. Oswajanie przyszłości to ważna rola społeczna, niemal terapeutyczna sztuki Orłowskiego.

Obok charakterystycznych kilkumetrowych botów, szczególną uwagę zwracają unikatowe konie ze szmaragdowej ćmielowskiej porcelany prezentowane w Pałacu Krzysztofory.

Boty prezentowane na wystawie „Bot riders” powstały specjalnie na tę okoliczność, po zakończeniu wystawy będą eksponowane w przestrzeniach europejskich miast, w najbliższym czasie będzie to Berlin.

Wernisażowi towarzyszył mapping na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Multimedialne wydarzenie stanowiące artystyczną impresję inspirowana jedną z krakowskich legend – „O jeźdźcach zaklętych w gołębie”.

Wystaw „Bot riders” to jedno z wydarzeń pierwszej edycji Open Eyes Art Festivalu organizowanego przez cztery krakowskie instytucje: Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademię Sztuk Pięknych, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja Artystyczna GAP.

Związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych artysta poszukiwanie własnego stylu rozpoczął podczas swoich pierwszych międzynarodowych wystaw w Berlinie i Bonn w 1999 roku. Język przekształceń i transformacji ciała człowieka finalnie zaowocował odejściem od realistycznych przedstawień i wypracowaniem syntetycznej, skubizowanej formy stylu rozpoznawalnego dla artysty. Jako jeden z niewielu artystów tworzy swoje projekty w skali kameralnej jak i wielkogabarytowych rzeźb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska