Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niewiele osób płaci podatek od psów, a to pieniądze na ochronę zwierząt

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zgodnie z kwotą i liczbą uiszczonych opłat, w Krakowie mamy zaledwie 267 psów. Trochę mało. Wiadomo, że jest ich o wiele więcej, ale dużo osób podatku nie płaci. Nie jest on obowiązkowy, miasto nie tropi tych, którzy nie sięgają do kieszeni. Pamiętajmy jednak też przy tym, że posiadacze zwierząt często wspierają ochronę zwierząt w inny sposób, również finansowy.

FLESZ - Emerytura wcześniejsza niż kiedykolwiek?

od 16 lat

Podatek wynosi 36 zł rocznie od jednego psa. Za maj 2021 r. została pobrana opłata od posiadania psów w wysokości 3.239,00 zł, co w rozbiciu na pojedyncze opłaty za psa daje nam 90 sztuk.

Łącznie od stycznia do maja 2021 roku została pobrana i uiszczona opłata od posiadania psów w wysokości 9.611,00 zł, co w rozbiciu na pojedyncze opłaty daje nam 267 sztuk.

To zapewne nie wszystkie psy w mieście. Zaznaczyć jednak należy, że wiele osób jest zwolnionych z opłaty, o czym niżej. - Urząd Miasta Krakowa nie prowadzi takich statystyk. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. właściciele psów i kotów nie mają obowiązku ich znakowania - podają magistraccy urzędnicy. - Prowadzenie statystyk w zakresie liczby zwierząt w mieście po pierwsze nie ma umocowania w przepisach, a po drugie gmina przede wszystkim zobligowana jest do zapobiegania bezdomności zwierząt, stąd bada wskaźniki dotyczące liczby zwierząt, jakie trafiają do schroniska, oraz tych wydanych nowym właścicielom - dodają w urzędzie miasta.

W schronisku przebywa przeciętnie około 200-300 psów i 100- 300 (w zależności od pory roku) kotów różnych ras i wielkości.

Dlaczego nie ma podatku od kotów? Bo nie ma możliwości wprowadzenia jej, gdyż ustawa, na której opłata się opiera, wskazuje akurat psy. Może dlatego, że to głównie one wyprowadzane są na spacer i korzystają z miejskich ulic i trawników.

Gmina nie prowadzi żadnych akcji by przymusić właścicieli czworonogów do płacenia. I zapewne słusznie, bo mieszkańcy już są obciążeni wieloma innymi opłatami.

WAŻNE INFORMACJE:

 • od 2013 roku opłata od posiadania psów wynosi 36,00 zł od jednego psa.
 • opłata jest płatna bez wezwania, jednorazowo w terminie do dnia 31 maja, a w przypadku nabycia psa w trakcie roku podatkowego opłata za ten rok jest płatna do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu wejścia w posiadanie psa.
 • opłat można dokonać w biurze Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ul. Floriańska 53.

Nr rachunku bankowego KTOZ
83 2030 0045 1110 0000 0390 3540

Właściciel psa nie musi stawić się osobiście w KTOZ.

Z mocy ustawy opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

 • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
 • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511) – z tytułu posiadania jednego psa;
 • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511) – z tytułu posiadania psa asystującego;
 • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
 • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Z mocy uchwały od opłaty zwalnia się:

 • posiadanie psów wziętych z krakowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt,
 • posiadanie psów trwale oznakowanych czipem/mikroprocesorem bądź tatuażem, pod warunkiem zgłoszenia i udokumentowania tego faktu inkasentowi opłaty (KTOZ),
 • posiadanie psów chirurgicznie wysterylizowanych lub wykastrowanych, pod warunkiem zgłoszenia i udokumentowania tego faktu inkasentowi opłaty (KTOZ),
 • posiadanie psów do 8-go miesiąca życia.

Szczegółowe informacje w sprawie opłaty:
Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, telefon 12 421 26 85, telefon/faks: 12 429 43 61
poczta elektroniczna: [email protected]
strona internetowa: http://www.ktoz.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska