Kraków. Niezwykły eksperyment naukowo-sportowy „Oswajamy...

  Kraków. Niezwykły eksperyment naukowo-sportowy „Oswajamy Mróz” na Politechnice Krakowskiej

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Eksperyment ma potrwać 100 godzin
  1/29
  przejdź do galerii

  Eksperyment ma potrwać 100 godzin ©Fot. Anna Kaczmarz

  100 godzin w ekstremalnej temperaturze –50 stopni Celsjusza zamierzają spędzić uczestnicy niezwykłego eksperymentu naukowo-sportowego „Oswajamy Mróz” zorganizowanego pod patronatem Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
  Zobacz galerię
  Testy w komorze termoklimatycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej są elementem przygotowań do kolejnej ekstremalnej wyprawy rowerowej Valeriana Romanovskiego i jego zespołu.

  Tym razem kolarz chce pokonać na rowerze 1000 kilometrów - z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu. Eksperyment pn. „Oswajamy Mróz” koordynowany przez Wawrzyńca Kuca, ma pomóc mu w przygotowaniach do podróżowania w zimowych warunkach. W ramach niego Romanovski i jego koledzy zamierzają spędzić 100 godzin w komorze, gdzie temperatura wynosi -50 stopni Celsjusza.

  - Zamierzamy przebywać w niej cały czas. Tam będziemy jedli, trenowali, próbowali spać. Chcemy się nauczyć funkcjonować w takim klimacie zanim wyjedziemy w góry – wyjaśnia Romanovski.

  Do testów w komorze zostali zaproszeni także instruktorzy survivalu Paweł Supernat i Piotr Marczewski oraz alpinista i podróżnik Piotr Śliwiński, który w komorze będzie przygotowywał się do wyprawy na Mount Everest. W trakcie eksperymentu wszyscy jego uczestnicy będą poddawani specjalistycznym badaniom, także medycznym i psychologicznym. Dzięki ich wynikom badacze z Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego zdobędą niezwykle cenną wiedzę dotyczącą ograniczeń ludzkiego organizmu i reakcji na ekstremalnie niską temperaturę.

  Komora termoklimatyczna PK, gdzie odbywa się eksperyment, jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce. Pomieszczenie umożliwia obniżenie temperatury do -50 stopni Celsjusza oraz jej podniesienie do 70 stopni Celsjusza i odwzorowanie warunków panujących w gorącym klimacie tropikalnym.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Poważny program, odc. 13

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super!

  xy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  super!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!