Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od piątku na Kazimierz wraca Strefa Ograniczonego Ruchu. Przedsiębiorcy protestują

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Od piątku, 28 sierpnia, na krakowski Kazimierz powraca Strefa Ograniczonego Ruchu. Przeciwko takim zmianom protestują przedsiębiorcy z tego obszaru.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

- Nasz wykonawca potwierdza, że będzie w stanie wprowadzić projekt nowej organizacji ruchu na Kazimierzu od piątku rano. W związku z tym zmiany zaplanowane przez miejskiego inżyniera ruchu od tego dnia wchodzą w życie - przyznają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Krakowski urząd uzasadnia, że SOR Na Kazimierzu zostaje przywrócona, by zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na wnioski w tej sprawie Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

- Przeprowadzona analiza wykazała, że samo funkcjonowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania nie rozwiązało problemu nadmiernego ruchu samochodowego na Kazimierzu. Należy pamiętać, że jest to miejsce o wzmożonej aktywności pieszych, co również potwierdziła przeprowadzona analiza - wyjaśniają w urzędzie.

Przeciwko SOR protestują przedsiębiorcy z terenu Kazimierza, do których dołączyli również mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz korporacje taksówkowe z innych dzielnic Krakowa. W ramach protestu w środę (26 sierpnia) przeprowadzili pikietę przed magistratem. "Urząd swoją decyzją o stworzeniu na Kazimierzu Strefy Ograniczonego Ruchu, przyczynia się do upadku, bądź też pogorszenia się, już i tak fatalnej sytuacji finansowej naszych firm. Polityka miasta prowadzi również do wyludniania centrum Krakowa" - przekonują protestujący.

Zwracają też uwagę, że w okresie pandemii koronawiursa, kiedy znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa miasta, wprowadzenie SOR spowoduje utratę sporej części dochodów do budżetu z tytułu opłat w strefie parkowania, którą Kazimierz jest objęty.

Przywracana SOR będzie pokrywać się z obszarem, w którym ograniczenia obowiązywały od 2017 r. SOR obejmie plac Nowy i okoliczne ulice, m.in. Bożego Ciała, Józefa, Estery, Kupa, Jakuba, Wąską. - Dodatkowo, z uwagi na liczne skargi mieszkańców na zakłócanie porządku i niebezpieczne zachowania niektórych kierowców, na części ul. Miodowej pilotażowo zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu, obowiązujące tylko w weekendy, kiedy przez większość czasu nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Rozwiązanie to może jednak ulec zmianie, kiedy w te dni zostanie wprowadzona strefa płatnego parkowania - informują w magistracie.

Dopuszczenia dotyczące wjazdu do SOR pozostają bez zmian. Do tej strefy będą mogły wjeżdżać pojazdy: z abonamentem postojowym typu K na sektor A13 oraz z abonamentem postojowym typu E; w godzinach 6-11 i 16-20 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej; z silnikiem elektrycznym bez przyczepy; rowery; taksówki; służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna; dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego; z pocztą; konwojów pieniężnych do banków w strefie; z zezwoleniem zarządcy drogi.

- Pragniemy zaznaczyć, że obserwowane zmiany w natężeniach ruchu i sytuacji epidemiologicznej mogą spowodować zmianę w funkcjonowaniu Strefy Ograniczonego Ruchu - podkreślają w urzędzie.

Protest na placu Wszystkich Świętych

Protest przeciwko zmianom w ruchu w mieście. "Dość ucisku mieszkańców"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska