Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Osoby przewlekle chore nie muszą wychodzić z domu! Pomoc uzyskają przez telefon [PORADNIK]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Pacjenci z objawami infekcji czy osoby przewlekle chore, którym kończą się zapasy potrzebnych leków, po poradę i receptę nie muszą już osobiście zgłaszać się do przychodni. Dzięki teleporadom potrzebną pomoc lekarza uzyskają bez wychodzenia z domu.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

W Małopolsce zdalnych konsultacji udziela już ponad 700 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Z teleporad można także skorzystać w przychodniach specjalistycznych.

- Trwa sezon infekcyjny, a choroby wirusowe, szczególnie te przenoszone drogą kropelkową, mają to do siebie, że do szerzenia się potrzebują dość bliskiego kontaktu człowieka chorego ze zdrowym. Do tej pory taki kontakt następował w rejestracji, w poczekalni, w gabinecie i w aptece. Rozwiązania e-zdrowia umożliwiają jego ograniczenie, dzięki czemu możemy powstrzymać transmisję wirusa - mówi lek. med. Krystyna Targosz, pediatra z Małopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie.

Koronawirus w Krakowie. Służby w białych kombinezonach ewaku...

Dzięki teleporadom udzielanym przez lekarzy rodzinnych, wszyscy pacjenci, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy, mają możliwość skonsultowania swojego stanu zdrowia bez wychodzenia z domu. W trakcie rozmowy telefonicznej lekarz może zdalnie wystawić e-zwolnienie i e-receptę, a w razie potrzeby zalecić choremu osobistą wizytę w przychodni, zaś w przypadku podejrzenia koronawirusa kontakt z najbliższą stacją sanepidu.

NFZ uruchomił teleporady również w ambulatoryjnych poradniach specjalistycznych. Zdalnych konsultacji udzielają lekarze wszystkich specjalizacji – m.in. onkolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy czy neurolodzy. Z tego rodzaju pomocy mogą skorzystać pacjenci, którzy są już pod stałą opieką specjalisty i wymagają okresowej kontroli stanu zdrowia. Zamiast osobiście pojawiać się w gabinecie medyka, wystarczy, że zadzwonią do swojej poradni.

- Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim - dodaje.

Koronawirus w Krakowie. Drastyczny spadek przestępczości i w...

Z myślą o pacjentach, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy zbliżone do tych wywoływanych przez wirusa z Wuhan, cały czas działa bezpłatna infolinia NFZ. Pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można uzyskać informacje o zasadach postępowania w przypadku podejrzenia choroby, potrzebne numery telefonów do placówek, które zapewniają pomoc oraz wskazówki dotyczące profilaktyki zakażeń koronawirusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska