Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otwierają apartamenty w miejscu, gdzie było przedszkole i odkryto cmentarz [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Niebawem nowi właściciele zamieszkają w apartamentach mieszczących się u zbiegu ulic Stradomskiej i Dietla. Będzie to możliwe, bowiem Angel Stradom, prestiżowa krakowska inwestycja firmy Angel Poland Group, otrzymała pozwolenie na użytkowanie.
Niebawem nowi właściciele zamieszkają w apartamentach mieszczących się u zbiegu ulic Stradomskiej i Dietla. Będzie to możliwe, bowiem Angel Stradom, prestiżowa krakowska inwestycja firmy Angel Poland Group, otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Angel Poland
Niebawem nowi właściciele zamieszkają w apartamentach mieszczących się u zbiegu ulic Stradomskiej i Dietla. Będzie to możliwe, bowiem Angel Stradom, prestiżowa krakowska inwestycja firmy Angel Poland Group, otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Temu przedsięwzięciu od początku towarzyszyło wiele kontrowersji. Budynek wzniesiono w miejscu, gdzie wyburzono gminne przedszkole. Podczas prac budowlanych odkryto tam średniowieczny cmentarz.

- Spośród 135 lokali tylko dwa apartamenty czekają na nowych właścicieli, co doskonale obrazuje zapotrzebowanie Polaków na nieruchomości z rynku premium - podkreśla inwestor apartamentowca.

W Angel Poland zaznaczają, że już w lobby z wewnętrznym ogrodem mieszkańcy będą mogli odciąć się od tętniącego życiem miasta i delektować się ciszą. Całodobowa recepcja, ochrona i monitoring na co dzień mają natomiast zapewnić poczucie bezpieczeństwa, a udogodnienia takie jak usługi typu room service czy concierge sprawią, że będą mogli w każdej chwili skorzystać z pomocy w codziennych sprawach.

- Miłośnicy relaksu dodatkowo będą mieli możliwość uzyskania członkostwa w ekskluzywnym, dzielonym z hotelem Stradom House klubie wellness-spa Sól. Projekt powstał przy współpracy z Ranni Ziss Architects, londyńskim Studio Blacksheep oraz krakowskim DDJM - informuje Angel Poland.

Wyliczają tam, że na terenie inwestycji zostało zasadzonych 40 dużych drzew oraz ponad 10 000 roślin.

Mieszkańcy wraz z kluczami otrzymają też dostęp do innowacyjnej platformy MyTower, służącej do kompleksowego zarządzania nieruchomościami, płatności i kontroli budżetu, budowania relacji z sąsiadami oraz komunikacji z zarządcą i dostawcami usług.

Przypomnijmy, że inwestycja przy ul. Stradomskiej składa się z dwóch części - adaptacji zabytkowej kamienicy na hotel oraz budowie na tyłach apartamentowca.

Apartamentowiec uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Z kolei hotel ma zostać oddany do użytku w 2022 r.

Powstający hotel przy ul. Stradomskiej 12-14 ma mieć ogólnodostępne części. Z ulicy będzie się wchodzić do kwiaciarni. Z niej mają być przejścia do restauracji: dziennej (w niej można będzie zjeść obiad, ale też kupić pieczywo, kanapki) i wieczornej (miejsce kolacji). Z głównego wejścia będzie można też przejść do hotelowego lobby i ogólnodostępnego baru, który zaplanowano w murach wchodzącego w skład kamienicy dawnego kościoła św. Jadwigi. Od podłogi do sufitu bar ma mieć ok. 9 m wysokości. Obiekt zaprojektowano w ten sposób, że zostaną odrestaurowane kościelne ściany. Pod kopułą umieszczony ma być okrągły bar, a wokół niego zostaną ustawione stoliki.

Przy hotelu powstaje też ogólnodostępna części fitness z siłownią, salami do ćwiczeń, masażu, basenem, sauną. Z restauracji i strefy rekreacyjnej będzie można wyjść na dziedziniec z zielenią, gdzie mają rosnąć krzewy, kwiaty, zioła.

W tyle, za planowanym hotelem, w budynku dawnych stajni (podniesionym o jedną kondygnację) znajdą się też pokoje hotelowe.

Apartamentowiec (z podziemnym parkingiem na 150 miejsc) powstał w miejscu, w którym mieściło się kiedyś gminne przedszkole (zostało wyburzone) z ogrodem.

Przypomnijmy, że historia nieruchomości przy ul. Stradomskiej 12-14 sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania.

Firma Angel Poland kamienicę wraz z terenem przy ul. Stradomskiej 12-14 wykupiła od miasta za ok. 28 mln zł. Głośno o inwestycji zrobiło się w 2018 r., kiedy podczas wykopów pod apartamentowiec odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szczątkami. Szkielety zostały przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie w przycmentarnej kaplicy. Służby konserwatorskie ustaliły, że wiosną 2021 r. na placu budowy przy ulicy Stradomskiej w Krakowie odkryto szczątki około stu osób. Część z nich w ostatnich miesiącach została pochowana w Raciborsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska