Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Pamięć/Zachor”. Upamiętnienie więźniów KL Plaszow

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Przy Domu Szarym zostaną odczytane fragmenty wspomnień więźniów KL Plaszow
Przy Domu Szarym zostaną odczytane fragmenty wspomnień więźniów KL Plaszow Andrzej Banas
W niedzielę krakowianie wspólnie odczytają i wysłuchają wspomnień więźniów obozu KL Plaszów. Wydarzenie „Pamięć/Zachor” ma na celu upamiętnienie więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu w Krakowie.

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

„Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar. Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych. Pojawili się także ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć. Nie tylko instytucja – muzeum, ale także indywidualni ludzie: mieszkańcy i odwiedzający ze świata” – czytamy na stronie internetowej Muzeum KL Plaszow.

6 sierpnia 1944 roku to dzień, który zapisał się w historii naszego miasta jako „czarna niedziela”. Podczas masowych łapanek, mających zapobiec wybuchowi powstania w Krakowie, aresztowano i osadzono w KL Plaszow około 6 tys. krakowian. Co roku, w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia, Muzeum KL Plaszow będzie zapraszać do spotkania na terenie byłego obozu, by wspólnie upamiętniać jego ofiary.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 19.30 w pobliżu Szarego Domu, przy ul. Jerozolimskiej 3, gdzie zostaną przywołane słowa więźniów KL Plaszow, którzy z tego miejsca wyruszyli w drogę. Dla wielu ostateczną.

Osoby chętne do odczytania krótkich cytatów z relacji więźniów proszone są o mailowe zgłoszenie swojego udziału ([email protected]). W odpowiedzi otrzymają cytat do przeczytania publicznie w trakcie upamiętnia 7 sierpnia. Zgłoszenia zbierane są do 5 sierpnia.

„Wszystkich innych zapraszamy do wspólnego spotkania się w tę symboliczną rocznicę upamiętniającą więźniów i wysłuchania czytanych fragmentów. Dla tych, którzy przyjdą i poczują spontaniczną potrzebę odczytania fragmentu relacji, na miejscu będą czekały wydruki fragmentów” – informuje muzeum, zaznaczając, by na wydarzenie nie zabierać ze sobą zwierząt ani koców - „wydarzenie nie ma charakteru piknikowego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska