Strefa Płatnego Parkowania (SSP) na Zabłociu i osiedlu Podwawelskim oraz dwie stawki za postój - 8 zł za pierwszą godzinę w tzw. strefie śródmiejskiej oraz 5 zł za pierwszą godzinę w pozostałej SPP. Do tego opłaty mają obowiązywać w weekendy. Takie plany zaprezentowali urzędnicy. Teraz zmianami zajmą się radni miejscy.

Projekt zmian w SPP przygotował Zarząd Transportu Publicznego. Te są możliwe po ostatnich zmianach w prawie na poziomie ogólnopolskim. Dzięki temu można różnicować stawki za postój w SPP oraz rozszerzyć je także na weekend. I z takiej opcji zamierzają skorzystać w Krakowie, by - jak przekonują urzędnicy - "poprawić komfort życia mieszkańców". Projekt zmian został opracowany na podstawie analiz zapotrzebowania parkingowego w Krakowie.

- Nowe stawki opłat wzrosną w porównaniu z obecnymi. Tych, stosowanych do tej pory, nie można było zmieniać od 2001 r. – wówczas ustalono je na sztywno bez możliwości waloryzacji. Wartość tych stawek w odniesieniu do siły nabywczej spadła o połowę od tamtej pory – zaznacza Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Według projektu zmian stawek w SPP, pierwsza godzina postoju w ścisłym centrum będzie wynosiła 8 zł.

Nowe stawki i nowe podstrefy

Jesienią 2018 r. na zlecenie ówczesnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadzono analizę popytu i podaży miejsc postojowych na obszarze SPP. Strefy, gdzie proponowana jest stawka 8 zł za pierwszą godzinę postoju (9,60 zł za drugą, 11,40 zł za trzecią, za kolejne – 8 zł) to obszary, w których popyt na miejsca postojowe przekracza 90 proc. podaży. W tych podstrefach kierowcy najdłużej szukają też miejsca postoju.

Podstrefy, dla których proponowana jest stawka 5 zł za pierwszą godzinę postoju (6 zł za drugą, 7,20 zł trzecią, za każdą kolejną – 5 zł) to z kolei obszary o niższym zapotrzebowaniu na miejsca postojowe.

Włączenie nowych terenów miasta do SPP ma z kolei być reakcją na zachowania kierowców. Zabłocie jest silnie turystycznym terenem, na którym mieszkańcy mają kłopoty ze znalezieniem miejsca postojowego. Z kolei os. Podwawelskie dla wielu kierowców dojeżdżających do centrum pełni funkcję miejsca postojowego, co z kolei odbija się na komforcie życia jego mieszkańców.

Coraz większy ruch turystyczny powoduje, że także w weekendy mieszkańcy centrum miasta zwracają uwagę na problem ze znalezieniem miejsca postojowego. Konieczne jest zatem wprowadzenie SPP również w soboty i niedziele.

Z propozycjami zmian zapoznają się obecnie radni miejscy.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki