Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomagał Pakistańczykom nielegalnie wjechać do Polski. Dostał wyrok

Marta Paluch
Krakowski sąd skazał Patryka K. na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę za to, że w czerwcu 2012 r. zorganizował nielegalne przekroczenie granicy czterem Pakistańczykom.

Patryk K. zorganizował nielegalne przekroczenie granicy wspólnie i w porozumieniu z inną nieustaloną osobą.

- Obywatele Pakistanu zostali przywiezieni przez Patryka K. do Polski z Francji celem skorzystania z warunków abolicji przewidzianej w ustawie z dnia 28.07.2011 roku o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach. Dawała ona możliwość zalegalizowania nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium RP przebywających w kraju nieprzerwanie, co najmniej od 20 grudnia 2007 roku - wyjaśnia prok. Bogusława Marcinkowska.

Pakistańczycy zapłacili mężczyźnie, prawdopodobnie obywatelowi Pakistanu, który znał Patryka K. i który wspólnie z nim zorganizował ich przyjazd do Polski.

Patryk K. nie tylko przywiózł czterech obcokrajowców do Polski, ale także ułatwił im pobyt na terytorium RP, wskazując im miejsce zamieszkania. Przekazał też jednemu z nich dokument w postaci rachunku z dnia 02.06.2007 r. mający potwierdzić opłatę za wynajem mieszkania. Dokumentem tym mężczyzna posłużył się przed Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, chcąc między innymi w ten sposób wykazać, że spełnia warunki umożliwiające mu skorzystanie z abolicji. Jak się następnie okazało dokument ów został w całości podrobiony przez nieustaloną osobę.

Patryk K. przyznał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, który został uznany przez sąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska