Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ponad 2 tysiące pustostanów w mieście. Powstała internetowa mapa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Mapa pokazuje, że pustych lokali nie brakuje m.in. w ścisłym centrum miasta
Mapa pokazuje, że pustych lokali nie brakuje m.in. w ścisłym centrum miasta Sylwia Penc
Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! uruchomiło internetową mapę miejskich pustostanów w Krakowie - mieszkań i lokali użytkowych. - Chcemy dać krakowianom narzędzie do monitorowania, co się dzieje z mienieniem komunalnym i w obrazowy sposób pokazać gigantyczną skalę problemu, aby zmotywować władze miasta do szybszego działania - wyjaśnia Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! Jak podaje stowarzyszenie, na podstawie danych przekazanych przez urzędników, miasto ma obecnie 2 041 takich lokali, w których nikt nie mieszka i które nie są wykorzystywane.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Mapę gminnych pustostanów stowarzyszenie uruchomiło pod adresem: www.krakowskiepustostany.pl. Po kliknięciu w zaznaczoną lokalizację można poznać dokładny adres oraz informację, jakiego rodzaju jest to lokal - mieszkalny czy użytkowy.

Stowarzyszenie, które stworzyło mapę, jest zdania, że Kraków bardzo powoli zabiera się za remontowanie samorządowych lokali. - Przy obecnym tempie działań magistratu, nawet kilkanaście lat może zająć doprowadzenie wszystkich mieszkań do stanu używalności - ocenia Krzysztof Kwarciak. Podkreśla on także, że niewykorzystywane lokale mogłyby generować wpływy do kasy miasta, a "zamiast tego stanowią tylko obciążenie dla samorządowego budżetu".

Stworzona mapa gminnych pustostanów to element akcji monitorowania działań miasta w sprawie tych nieruchomości, którą chce prowadzić stowarzyszenie. Mapa ma być systematycznie aktualizowana. Obecnie pustostany zaznaczone są na na czerwono, a w przyszłości zmienią kolor na zielony te lokale, które zostaną zasiedlone, zaś na żółto mają się wyświetlać mieszkania, z których najemcy będą musieli się wyprowadzić ze względu na pogarszający się stan budynków. - Dzięki temu będzie możliwy łatwy podgląd, jak zmienia się sytuacja - tłumaczy Krzysztof Kwarciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska