Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pozwolenie na dokończenie szkieletora już w tym miesiącu

Piotr Rąpalski
Szkieletor przy rondzie Mogilskim
Szkieletor przy rondzie Mogilskim fot. Bartek Tobola
Urzędnicy długo szukali wszystkich sąsiadów szkieletora. Znaleźli ich i poinformowali o tym, że chcą wydać zgodę na dokończenie molocha.

Pozwolenie budowlane na dokończenie szpecącego miasto budynku szkieletora zostanie wydane między 15 a 30 czerwca. Tak zapowiedziała wiceprezydent miasta Elżbieta Koterba.

Wcześniej jednak urzędnicy podawali, że sprawa będzie załatwiona do 20 lutego, ale długo... nie mogli znaleźć wszystkich sąsiadów inwestycji, by oficjalnie poinformować ich o prowadzonym postępowaniu. A tak nakazuje prawo.

- Trwało poszukiwanie jednej ze stron - przyznaje Filip Szatanik, zastępca dyrektora wydziału informacji UMK. - Musimy umożliwić zainteresowanym wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów.

Teraz wszystkie strony są już znane. Przesłano im zawiadomienia i dokumenty. - Pozwolenie zostanie wydane po 15 czerwca, najpóźniej do końca miesiąca - zapewnia Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa. - Od tego momentu wszystko będzie w rękach inwestora.

Szkieletora mają dokończyć wspólnie firmy GD&K Group i Verity Development. Budynek zostanie podwyższony z 92 metrów do 102,5 metra. Stanie się biurowcem konferencyjno-mieszkalnym Treimorfa.

- Chcemy zrealizować tę inwestycję. Liczymy na szybkie wydanie pozwolenia i jego uprawomocnienie się u wojewody, jeśli ktoś je zaskarży - mówi Szymon Duda, architekt z GD&K Group. Pierwszy etap prac ma potrwać 2 lata, łącznie z rozbiórką zabudowy okalającej dziś główny budynek i jego dokończeniem. Powstałby również połączony z nim 40-metrowy biurowiec i jeszcze jeden - 25-metrowy.

Ale rozpoczęcie prac może wyhamować inny problem. Miasto może naliczyć ok. 30 mln zł kar inwestorowi. Dlaczego? Kupił wieżowiec w 2005 r. od firmy Węglozbyt, ale wraz ze zobowiązaniem wobec gminy, jakim był termin zakończenia budowy. Sęk w tym, że w momencie transakcji zostały do jego upłynięcia zaledwie trzy miesiące. Magistrat naliczył na razie karę za jeden rok - 2,7 mln zł. Sprawy trwają w sądzie, ale inwestor zapowiada, że po wydaniu pozwolenia z chęcią siądzie do negocjacji z miastem, aby problem rozwiązać.

- Liczymy, że się to uda. Inaczej nie będziemy mogli wykonać inwestycji . A do tej pory każdy projekt, który zapowiadaliśmy, doczekał się realizacji - zaznacza Duda. Sama budowa ma pochłonąć kwotę 100 mln euro. Uchroni ważną część miasta od dalszej dewastacji, da pracę ludziom i podatki gminie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska