Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Premier Ewa Kopacz obiecuje pomoc dla szpitala w Prokocimiu

Katarzyna Kojzar
fot. Andrzej Wiśniewski
Premier Ewa Kopacz wychodzi z inicjatywą wobec największych szpitali dziecięcych w Polsce. Cztery z nich: Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka, a także Instytut Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu otrzymają dwutorową pomoc. Po pierwsze - pożyczki, mające pomóc w spłacie długów. Po drugie - wyższa wycena medycznych świadczeń wysokospecjalistycznych. Te działania mają poprawić trudną sytuację finansową placówek.

Leczenie dzieci jest droższe
- Zadłużenie naszego szpitala wynosi ponad 30 milionów zł. Wszystkich zobowiązań mamy w sumie ok. 90 milionów - wylicza dr hab. med. Maciej Kowalczyk, dyrektor szpitala w Prokocimiu. - W przypadku szpitali dziecięcych sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo wszystkie świadczenia dla małych pacjentów są droższe niż dla dorosłych, a wycena jest taka sama albo nawet niższa. Musimy zatrudniać dwa razy więcej pielęgniarek niż zwykłe szpitale, wydawać pięć posiłków dziennie zamiast trzech - to wszystko pochłania pieniądze. Nawet sprzęt, z uwagi na to, że musi być mniejszy, kosztuje więcej. Oczywiście, wprowadziliśmy już niemal wszystkie oszczędności, ale jesteśmy w takim momencie, że bardziej pasa już się nie da zacisnąć bez szkody dla pacjentów - tłumaczy.

Szczegółów cały czas brakuje
Według zapewnień Ewy Kopacz, Centrum Zdrowia Matki Polki i Centrum Zdrowia Dziecka otrzymają w najbliższym czasie 100 milionów złotych. Ile otrzyma krakowski ośrodek? Tego jeszcze nie wiadomo. Co więcej, aby szpital w Prokocimiu w ogóle dostał rządowe pieniądze, potrzebna jest zmiana rozporządzenia. Ma ona nastąpić dopiero 20 sierpnia. - Nasza placówka nie podlega pod ministra zdrowia, a pod rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlatego zasady przyznawania pożyczki są nieco inne - tłumaczy dr Kowalczyk.

Więcej pieniędzy na świadczenia

Wiele znaków zapytania stoi także za obietnicą wyższej wyceny świadczeń. Szefowa rządu obiecała, że tą pomocą zostaną objęte nie tylko placówki pediatryczne, ale również inne instytuty medyczne i szpitale kliniczne. Nową wycenę procedur wykona Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Nie wiadomo jednak, jakie usługi będą lepiej finansowane i o ile podniesie się ta kwota. - Kontrakty wzrosną średnio od 2 do 6 proc. w zależności od tego, ile tych procedur wysokospecjalistycznych szpital wykonuje - mówi Ewa Kopacz.

Dyrektor Kowalczyk, choć cieszy się z gestu premier Kopacz, jest ostrożny w swoim entuzjazmie. - Dobrze, że problemy szpitali pediatrycznych zostały zauważone. Pojawił się jakiś ruch ze strony rządowej i teraz pozostaje czekać na konkrety - mówi. Dodaje, że uznanie prokocimskiej kliniki jedną z najważniejszych placówek tego typu jest sporym wyróżnieniem. Rzeczywiście, szpital jest istotnym ośrodkiem pediatrycznym - rocznie wykonuje się tu ok. 6500 zabiegów i przyjmuje nawet 30 tysięcy małych pacjentów.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska