Kraków: roczny poślizg w budowie Cricoteki

  Kraków: roczny poślizg w budowie Cricoteki

  Anna Agaciak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Powódź utrudniła prace przy elektrowni. Wysoki stan Wisły oraz wód gruntowych uniemożliwiły roboty na poziomie minus jeden. Otwarcie muzeum dopiero w 2012 roku.
  Budowa przy ul. Nadwiślańskiej ruszyła w w tym roku

  Budowa przy ul. Nadwiślańskiej ruszyła w w tym roku ©Jakub Popiel

  Czterokrotne zalanie bulwarów wiślanych poważnie skomplikowało prace budowlane przy nowej siedzibie Cricoteki w Podgórzu. Już wiadomo, że zostały one opóźnione co najmniej o kilka miesięcy i nie uda się zakończyć inwestycji w 2011 roku.

  Nowoczesny, przypominający wielką ławę obiekt, powstaje w budynku dawnej Elektrowni Podgórskiej, tuż nad bulwarem Podolskim. Wysoki stan rzeki oraz wód gruntowych uniemożliwiły roboty na poziomie minus jeden.

  - Można by je kontynuować, ale wodę należałoby ciągle odpompowywać, a to znacznie podniosłoby koszty inwestycji - wyjaśnia Stanisław Pochwała, nadzorujacy budowę. - Dlatego postanowiliśmy przeczekać niekorzystny okres.


  Natalia Zarzecka, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora ma nadzieję, że najgorsze poblemy są już pokonane. W końcu w tym tygodniu przestało padać i świeci słońce. Poziom rzeki wyraźnie opadł. - Opóźnienia w budowie nie powinny być aż tak uciążliwe - zauważa.

  - Wprawdzie planowaliśmy, że uda się zakończyć prace w 2011 roku, ale oficjalne otwarcie planowaliśmy dopiero w 2012. Sądzę, że rok otwarcia się nie zmieni - wierzy.

  Stanisław Pochwała liczy, że budowa znów ruszy pełną parą 4 października. Wtedy rozpocznie się palowanie i prace przy fundamentach. - Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać w listopadzie i grudniu, uda się nam być może zamknąć najniższą kondygnację - ma nadzieję Pochwała. - Wtedy już żadna powódź nie będzie nam zagrażać. Sądzę, że jesienią 2011 roku można będzie przy ulicy Nadwiślańskiej podziwiać już niezwykłą formę nowej siedziby Cricoteki .

  Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora posiada największą na świecie kolekcję dzieł mistrza. Obecnie prowadzi swoją działalność w czterech miejscach w Krakowie, lecz żadne nie spełnia warunków niezbędnych do zorganizowania stałej ekspozycji.

  Teraz wreszcie będzie szansa na godne zaprezentowanie dorobku artysty w jednym miejscu.

  Budowa siedziby Cricoteki ma kosztować ponad 44 mln zł, z czego 34.5 sfinansuje Unia Europejska.

  Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce kryminalnamalopolska.pl

  60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czekam i czekam...

  słonik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 114 / 111

  ... i mam nadzieje, że się doczekam, bo to naprawdę fantastyczny architektonicznie projekt, a wybór lokalizacji jeszcze bardziej znakomity. kciuki trzymam :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo