Kraków. Rosną bloki komunalne pośród zieleni i domków...

  Kraków. Rosną bloki komunalne pośród zieleni i domków jednorodzinnych

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wizualizacja osiedla przy Wańkowicza
  1/13
  przejdź do galerii

  Wizualizacja osiedla przy Wańkowicza ©ZIM

  Mieszkańcy ulicy Wańkowicza protestują przeciwko budowie 165 mieszkań komunalnych oraz wycince drzew. W zielonym rejonie Wzgórz Krzesławickich, niedaleko Zalewu Nowohuckiego, ruszyła budowa siedmiu bloków komunalnych. Choć nie powinna, gdyby Rada Miasta zaktualizowała plan miejscowy dla tego rejonu.
  Zobacz galerię
  Chodzi o zielony rejon w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, tuż przy Zalewie Nowohuckim. Właśnie ruszyła tam budowa siedmiu bloków, w których znajdzie się 165 mieszkań komunalnych. Teren został ogrodzony, na ziemie rzucono betonowe płyty jako podjazd dla pojazdów budowy, a w okolicy wycięto wiele drzew - alarmują mieszkańcy.

  Przy całej ulicy Wańkowicza znajdują się tylko domy jednorodzinne. Urzędnicy uspokajają, że powstające bloki będą miały... spadziste dachy, żeby jak najbardziej wtopić się w otoczenie.

  Dodają, że słuchają mieszkańców, bo zamiast 10 bloków będzie „zaledwie” siedem. Co ciekawe, na budowę bloków pozwala plan miejscowy, tyle że... jest on w tym miejscu niezgodny ze studium zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta Krakowa nie dokonała jednak jego aktualizacji. Nawet jeśli tak się teraz stanie, to budowy już to nie powstrzyma.

  Protest i obawy mieszkańców


  O planach budowy miejskiego osiedla na Wańkowicza pisaliśmy kilka miesięcy temu. Przeciwko budowie protestują okoliczni mieszkańcy i radni dzielnicowi. - Nie będą pasować do charakteru obecnej zabudowy, czyli jednorodzinnej - tak o planowanych blokach mówił nam Stanisław Madej, przewodniczący dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności, budowa jednak ruszyła.  - Nie wyobrażamy sobie dalszych etapów budowy, a zwłaszcza jej finału. Nowe osiedle to przede wszystkim zakłócenie krajobrazu, bo betonowe bloki będą pasować do okolicznych zabudowań jak pięść do nosa. Nowi lokatorzy to także więcej samochodów i smogu - mówi Konrad Tomsia ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Krzeszowic.

  Mieszkańcy mają też obawy wobec przyszłych lokatorów. - Nie oszukujmy się, lokatorzy bloków komunalnych są „różni”. Według socjologów, takich „trudnych lokatorów” należy osiedlać w różnych miejscach. Tworzenie getta, takiego jak na naszej ulicy, prowadzi do patologii - uważa Konrad Tomsia.

  Mieszkania komunalne są potrzebne. W Krakowie powstało kilka takich inwestycji w ostatnich latach (szczegóły niżej). Jednak ta przy Wańkowicza budzi zdziwienie ze względu na lokalizację. Ulica Melchiora Wańkowicza jest zabytkową ulicą. Nie ma przy niej żadnych bloków, tylko zabudowa jednorodzinna. Wśród niej takie perełki, jak Dworek Jana Matejki. Teraz, raptem kilka numerów dalej, powstanie wielkie blokowisko. Do 2021 roku gotowych ma być siedem budynków wielorodzinnych, po trzy kondygnacje z poddaszem użytkowym. Znajdzie się tam 165 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 6910 metrów kwadratowych.

  - Przy okazji zagospodarowany zostanie teren, powstaną drogi osiedlowe, miejsca postojowe - łącznie 97, a przede wszystkim plac zabaw - wylicza Jan Machowski, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich, który odpowiada za budowę.

  Brak aktualizacji planu


  Tyle, że cała inwestycja nie powinna powstać. Dla tego rejonu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Krzesławice”. Został uchwalony dawno, w 2005 roku. Dla terenu, gdzie powstaje osiedle, przewiduje zabudowę mieszkaniowo-usługową. W 2014 roku doszło jednak do aktualizacji studium zagospodarowania przestrzennego, nadrzędnego dokumentu planistycznego, z którym plany miejscowego muszą być zgodne.

  Nowe trzeba opracowywać w oparciu o jego zapisy, a stare trzeba aktualizować. W studium cały obszar wzdłuż Wańkowicza jest przewidziany pod zabudowę jednorodzinną. Przez cztery lata Rada Miasta Krakowa nie zajęła się jednak aktualizacją planu. I teraz powstanie tam „blokowa szeregówka”.

  - Studium nie jest prawem miejscowy, a plan tak. I pozwolenie na budowę jest z nim zgodne. A uzgodnienie planu ze studium, to zadanie radnych - ucina Jan Machowski.

  To znamienne, że władze miasta, które tak często podkreślają jak ważne jest działanie w zgodzie z przepisami, tym razem się do tego nie zastosowały. A dlaczego nie doszło do aktualizacji? Bo nikt nie zwrócił na to odpowiednio wcześnie uwagi. - Tam gdzie nie było interwencji mieszkańców czy dzielnic, to plany trwały niezmienione. Przed studium uchwalono ich ok. 40. Zmieniono te, gdzie wykryto konfliktowe sytuacje - mówi Grzegorz Stawowy, szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta.

  Jan Machowski dodaje, że bloki komunalne będą miały spadziste dachy, tak, aby dostosować się do okolicznej zabudowy jednorodzinnej. - Do tego powstanie siedem bloków, zamiast pierwotnie planowanych dziesięciu. Zadanie zostało nam wskazane i musimy je zrealizować - zaznacza rzecznik ZIM. Urzędnicy przekonują, że bloki... „będą nawiązywać do oddalonego o kilka kilometrów dworku Jana Matejki i kościoła p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego”. Tyle, że od bloków do dworku Matejki będzie ok. 400-500 metrów. Urzędnicy przekonują, że korzyścią dla mieszkańców ma być podłączenie miejskiej sieci MPEC do planowanego osiedla, co może zaowocować podpięciem do sieci okolicznych domów.

  Rozpoczętej budowie towarzyszy wycinka zieleni. Pod topór poszły 33 drzewa i 169 mkw krzewów, które kolidują z planowanym układem drogowym. - W zamian na terenie objętym inwestycją nasadzonych zostanie 67 drzew, 725 krzewów i 175 bylin. W przypadku drzew będą to głównie graby, jarzębiny i brzozy - wylicza Machowski.

  - Mieszkania komunalne są potrzebne. Jeszcze dwa lata temu w kolejce na gminne mieszkania czekało ok. 3 tys. rodzin. Do tego miasto płaci rocznie ok. 25 mln zł za czynsz ludziom, którzy mieszkają w kamienicach, które przeszły w prywatne ręce - mówi Grzegorz Stawowy. - Jestem natomiast przeciwnikiem budowy osiedli komunalnych. W takiej sytuacji zawsze jest ryzyko powstania getta. Lepsza jest zabudowa rozproszona.

  Koszt budowy całego osiedla, wraz z układem drogowym, to 30 mln zł. Wykonawcą jest firma DOMBUD.

  Zabudowa komunalna


  Osiedle Przyzby-Zalesie na Ruczaju jest największą obecnie inwestycją mieszkaniową realizowaną przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. W 2016 roku do użytku oddany został blok komunalny przy ul. Mały Płaszów (48 mieszkań), a wcześniej osiedle Magnolia (blisko 300 mieszkań) oraz 82 mieszkania przy ul. Łazy. ZIM Kraków wyłonił też wykonawców dla bloku przy ul. Fredry (46 mieszkań). Łącznie, w latach 2003 - 2015 Gmina przekazała do zamieszkania (łącznie z odzyskanymi pustostanami) 4939 lokali mieszkalnych.

  Około 25-30 procent nowych mieszkań komunalnych przeznaczanych jest dla osób, które już teraz mieszkają w lokalach gminnych, ale z jakiegoś powodu chcą lub muszą opuścić swoje dotychczasowe mieszkanie. Są to np. osoby, które obecnie zamieszkują w placówkach oświatowych, a ich dotychczasowe lokale mieszkalne będą zlikwidowane.

  ZOBACZ KONIECZNIE:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

  Komentarze (73)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchujski

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Daj w lape majchujskiemu a pozwolonie na budowę bloku dostaniesz nawet na wawelu.... Żałuję zepe dalej został ten stary przekupny komuch . Jak można. Tyle lat trzymac starucha który się dawno...rozwiń całość

  Daj w lape majchujskiemu a pozwolonie na budowę bloku dostaniesz nawet na wawelu.... Żałuję zepe dalej został ten stary przekupny komuch . Jak można. Tyle lat trzymac starucha który się dawno wypalił i nic nie robi żeby miasto było zdrowsze zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  betoniarz

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  betoniarz dalej betonuje Krakow ponoc glosowaliscie na mniejsze zlo..............to macie mniejsze zlo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REAL

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  ludzie ratujcie się bo będziecie mieć to samo co na oś Złotej Jesieni czyli patologia przez duże P.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kim dzong un

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  glosujcie dalej dozywotnio na kim dzong una

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowe bloki mieszkalne

  ram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  ...będą to slumsy im J. Majchrowskiego


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taa

  koko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  a nie dudy , pisu i polityki socjalnej ? twój idol adrian du?a podpisał właśnie ustawe że deweloperzy bedą mogli łatwiej budować


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspolne plany

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Jedni drugich warci. I jedni, i drudzy pracuja dla popisu i maja wspolne plany. Te ich publiczne 'potyczki' to teatr dla ciemnego ludu ktory wszystko kupi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komunalka

  mikolaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  sytemu trudno zrozumiec głodnego.bloki nie między domkami,lecz obok w stronę al.Solidarności,na terenach Skarbu Panstwa.Że też nie budują bloków tam,gdzie nie ma drzew,np na Błoniach krakowskich.te...rozwiń całość

  sytemu trudno zrozumiec głodnego.bloki nie między domkami,lecz obok w stronę al.Solidarności,na terenach Skarbu Panstwa.Że też nie budują bloków tam,gdzie nie ma drzew,np na Błoniach krakowskich.te drzewa to samosiejki sprzed kilkudziesieciu lat,obrzydliwie zarosnięte,pełne smieci,wyrzucanych przez tych,co krytykują wycinkę..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezkrólewie

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  głosujcie dlaje na Pana M. - zabetonuje cały Kraków bez dostępu do nowych szkół...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bede głosował na majchra

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  tak. bede. wole jego niż takich jak ty prawicowych popaprańców. 2 sprawa to twój prezydent podpisał ustawe - zrobił dobrze deweloperom. mogą teraz stawiać beton gdzie chcą. 3 sprawa te bloki są dla...rozwiń całość

  tak. bede. wole jego niż takich jak ty prawicowych popaprańców. 2 sprawa to twój prezydent podpisał ustawe - zrobił dobrze deweloperom. mogą teraz stawiać beton gdzie chcą. 3 sprawa te bloki są dla wyborców pisu . tych co nie pracują i doją społeczeństwozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pogubiłem się

  Rajmund (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Krzeszowice czy Krzesławice ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  teren

  mik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  krzeszowice koło Nowej Huty

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .......

  Rick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

  Od kiedy w mieszkaniach komunalnych są tylko ,,trudni lokatorzy", znowu wrzucanie wszystkich do jednego wora i tworzenie podziałów między ludźmi, u mnie w bloku zostało kilka mieszkań komunalnych i...rozwiń całość

  Od kiedy w mieszkaniach komunalnych są tylko ,,trudni lokatorzy", znowu wrzucanie wszystkich do jednego wora i tworzenie podziałów między ludźmi, u mnie w bloku zostało kilka mieszkań komunalnych i do ,,trudnych lokatorów" im bardzo daleko. Patologię można znaleźć nawet w wystawnej willi, więc nie warto bazować na stereotypach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  heh

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  od zawsze. chyba nie mieszkałeś koło takich bloków. zapytaj co sie dzieje w hucie na osiedlu złota jesień i innych. patologia . zapytaj policji ile mają interwencji w takich blokach .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto posjal decyzje o budowir?

  Res (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Roumiem ze UM i jm. Kolejny dowod jak szanuja mieszkancow. No i developerZy zarobia a wiec nihil nowi. A radnych to pogonic ttch przyjhaciol prezydenta kolesia deceloperow


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no zarobią

  stas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  zarodzię dzięki andrzejowi dudzie i jego podpisowi pod ustawą deweloperską

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce