Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków świętuje rocznicę lokacji. Budynki i pojazdy komunikacji miejskiej udekorowane flagami [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
5 czerwca 1257 r. we wsi Kopernia niedaleko Szydłowca książę Bolesław V Wstydliwy nadał miastu Kraków prawa lokacyjne. Z tej okazji budynki magistratu oraz pojazdy komunikacji miejskiej zostały udekorowane biało-niebieskimi flagami miejskimi. Biało-niebieską iluminację przygotowano także dla kładki o. Bernatka oraz estakady tramwajowej Lipska-Wielicka. Podświetlone zostały również Tauron Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

FLESZ - Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Od 1 do 6 czerwca w Krakowie obchodzone jest Święto Miasta Krakowa, które zostało ustanowione przez Radę Miasta Krakowa jako upamiętnienie otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków w 1257 r.

W Krakowie z tej okazji nie tylko urząd miasta oraz maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych, ale też m.in. instytucje kultury, jednostki edukacyjne, siedziby rad dzielnic oraz spółek i instytucji miejskich, a także pojazdy komunikacji miejskiej są udekorowane biało-niebieskimi flagami miejskimi.

Od 2017 r. Świętu Miasta Krakowa towarzyszy Święto Flagi Miasta Krakowa, obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego.

Akt lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie – to jedno z dzieł, które znalazło się na Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć świata”. Dokument jest jednym z najstarszych i najcenniejszych dokumentów z zasobu. Na jego mocy Kraków został ulokowany na prawie magdeburskim, na wzór Wrocławia. Stawał się gminą samorządową, na której czele stał dziedziczny wójt wraz z wybieraną wśród mieszczan ławą.

W studium dla bezkolizyjnego transportu zarekomendowano budowę w Krakowie premetra z tunelem pod centrum miasta.

Kraków. Premetro w 2033 roku? Dotarliśmy do studium dla bezk...

- Lokacja wprowadziła nowe założenia urbanistyczne i architektoniczne. Wytyczono wówczas istniejący do dziś plan zabudowy Krakowa, z największym wśród miast średniowiecznych rynkiem pośrodku i odchodzącymi od niego szerokimi ulicami. Przez przyjęcie prawa magdeburskiego miasto wchodziło w środkowoeuropejski system prawa miejskiego, które zapewniało mu w dużym stopniu status autonomiczny, a ponadto obecność we wspólnocie nie tyle międzynarodowej, ile ponadpaństwowej - zaznaczają w krakowskim Urzędzie Miasta.

Dokument, będący fundamentem historii Krakowa, jest zarazem dziełem sztuki rzemiosła artystycznego. Sporządzono go na pergaminie, spisano atramentem w języku łacińskim, uwierzytelniono dwiema pieczęciami woskowymi, dowieszonymi do dokumentu na jedwabnych sznurach. Pieczęć wystawcy dokumentu zachowana jest luzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska