Kraków. Szkielety wstrzymują budowę, ale w Bydgoszczy a nie...

  Kraków. Szkielety wstrzymują budowę, ale w Bydgoszczy a nie w Krakowie

  Piotr Tymczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  W Krakowie odkrycie cmentarza nie wstrzymało prac
  1/6
  przejdź do galerii

  W Krakowie odkrycie cmentarza nie wstrzymało prac ©Fot. Michał Zajda

  W Krakowie, w miejscu budowy apartamentowca przy ul. Stradomskiej, nie dało się zrobić tego, co w Bydgoszczy, gdzie wstrzymano inwestycję z powodu odkrycia grobów.
  1609 ludzkich szkieletów odkryto przy ul. Stradomskiej, gdzie inwestor buduje hotel z apartamentowcem. Mimo apeli krakowian władze miasta i konserwatorzy nie wstrzymali inwestycji. Podobna sytuacja miała niedawno miejsce w Bydgoszczy. Tam przebudowywano śródmiejski park, ale Urząd Miasta wstrzymał to przedsięwzięcie - okazało się, że pod ziemią znajduje się nekropolia, na której może być pochowanych nawet 80 tys. osób.

  W Krakowie odkryty średniowieczny cmentarz zlikwidowano, a szkielety przewieziono i pochowano w krypcie w kaplicy cmentarnej w Raciborsku.

  W Bydgoszczy szybko zareagowały władze miasta, które wstrzymały inwestycję, a prezydent powołał komisję złożoną z ekspertów, by zadecydowała o dalszym planie działania.

  - W Krakowie także można było wstrzymać inwestycję w związku z odkryciem cmentarza. To niezmiernie przykre, że straciliśmy tak niesamowite stanowiska archeologiczne - komentuje Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki. - Popełniono błąd, zezwalając na zabudowę terenu bez szczegółowych badań archeologicznych - dodaje.

  Zdaniem Jana Janczykowskiego, małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, nie było potrzeby wstrzymywania prac. - Cmentarz w Bydgoszczy istniał do II wojny światowej. Cmentarz przy ulicy Stradomskiej przestał funkcjonować w końcu XVII wieku. Na pierwszych planach z XVIII wieku już go nie ma, jest tylko ogród. Jak zaczęto wykopy, nikt nie wiedział, jak duża może być ta nekropolia - wyjaśnia Jan Janczykowski. - W przypadku cmentarza w Bydgoszczy mogą żyć potomkowie pochowanych tam osób. Przyszpitalny cmentarz na Stradomiu, na którym chowano ubogą szlachtę, od wieków nie istniał w czyjekolwiek świadomości - dodaje.

  Jadwiga Warat-Hapońska, dyrektor magistrackiego wydziału architektury, poinformowała nas, że pozwolenie na budowę apartamentowca jest prawomocne, w 2017 r. podtrzymał je wojewoda małopolski i nie ma żadnych podstaw prawnych do stwierdzenia nieważności czy wstrzymania tej decyzji.

  Przypomnijmy, że przy ul. Stradomskiej 12-14 inwestycję realizuje firma Angel Poland, która wykupiła nieruchomość od miasta za ok. 28 mln zł. Według planów, kamienica od strony ul. Stradomskiej zamieni się w hotel na 125 pokoi. Na tyłach, na działce, na której odkryto cmentarz, powstanie apartamentowiec z parkingiem na 150 aut oraz ogród.

  Część budynku od strony ul. Stradomskiej, która zmieni się w hotel, stanowią mury dawnego kościoła św. Jadwigi Śląskiej, istniejącego od XIV do XVIII wieku. Później była tam m.in. poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. We wnętrzach będących pozostałością kościoła ma powstać sala restauracyjna z wysokim barem.

  Z obserwacji okolicznych mieszkańców wynika, że od połowy maja, odkąd zlikwidowano cmentarz, na budowie nic się nie dzieje. Jan Janczykowski informuje: - Po kilkutygodniowej przerwie powinny się rozpocząć badania archeologiczne i architektoniczne dotyczące pozostałości gotyckiego kościoła, co może pomóc określić, jak na początku wyglądała ta świątynia.

  ZOBACZ KONIECZNIE:  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


  FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GŁUPOTA

  mieszkaniec K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  czy w Polsce mamy aż tak dużo zabytków by wszystko niszczyć?! Budować można ale po wcześniejszym przebadaniu tak jak to się robi np w Niemczech czy Austrii, szybko i sprawnie.
  Czyżby u nas był...rozwiń całość

  czy w Polsce mamy aż tak dużo zabytków by wszystko niszczyć?! Budować można ale po wcześniejszym przebadaniu tak jak to się robi np w Niemczech czy Austrii, szybko i sprawnie.
  Czyżby u nas był chiński sposób realizowania inwestycji? A tłumaczenie pana J. jest debilne, niestety nie zawsze odpowiedni ludzie są na odpowiednich stanowiskach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powtarzam , niech kraków buduje i bedzie miał ... stukostrachy....

  znikajace w korytarzach cienie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  i prosze wtedy o egzorcyzmy , nie - pomoc "świecką" jak w owym ... "Duchu" chociaż ... może to być nową atrakcją turystyczną

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy

  mieszkaniec Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  W Krakowie będzie nowoczesny budynek i uporządkowany teren a w Bydgoszczy zamknięty plac budowy przez wiele lat ! Współczuję !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moi Drodzy

  niech sku.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  budują i będą mieli nieustanny seans filmowy ... pamiętacie rok 1982 - "Duch"... Poltergeist .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchi Gang kler i stradomski Mordor!

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Kto z kurii wyraził zgodę na pochówek cmentarza pod Wieliczką?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hmmm

  :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To już nawet cmentarz pochowali?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto ile dostał w łapę?

  Koszałek krasnal 5 rangi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Kiedy na początku 2016 r. chciał wojewoda odwołać Janczykowskiego p. Gawin broniła go, niemal jak Częstochowy. No to teraz ma strupa na głowie.
  No a tak już z boku. Kto zajmie się archeolohiem...rozwiń całość

  Kiedy na początku 2016 r. chciał wojewoda odwołać Janczykowskiego p. Gawin broniła go, niemal jak Częstochowy. No to teraz ma strupa na głowie.
  No a tak już z boku. Kto zajmie się archeolohiem który w parę dni wyeksplorował cmentarz z ponad tysiącem szkieletów. Czy to też nietykalna krowa, bo kolega wojewódzki konserwator, tyle że że Śląska??? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupota ludzka nie ma granic

  Kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  Wstrzymajmy wszystkie budowy dróg i autostrad. Tam też były szkielety.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  e

  er (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niech bedzie pochwalony Św. Ojciec Dyrektor, zawsze dziewica- w Trójcy Św. i w Moim Radiu Jedyny! Nazywam sie Dżesika, pochodzę z Mordów pod Białymstokiem w Podlaskiem. No jestem taka zwykła fajna...rozwiń całość

  Niech bedzie pochwalony Św. Ojciec Dyrektor, zawsze dziewica- w Trójcy Św. i w Moim Radiu Jedyny! Nazywam sie Dżesika, pochodzę z Mordów pod Białymstokiem w Podlaskiem. No jestem taka zwykła fajna laska spod laska. Mam powabne nogi których nie golę bo to grzech śmiertelny przeciw Św. Stanisławowi Kostce, patronie nóg i kostek. Byłam wychowana przez moją moherową mamuśkę Violettę wraz z moją siostrunią Żanetką oraz braciszkiem Kevinem na wzorową katoliczkę ze Ściany Wschodniej która zawsze głosuje tylko na ZCHN lub PIS. Teraz od paru lat mieszkam w Bydgoszczy, na zepsutym moralnie Zachodzie Polski gdzie w dzień pracuje na chlebek jako kasjerka w Biedrze a w nocy na kiełbaskę na obwodnicy w lesie z koleżankami z Rumunii. Niesiemy naszym klientom z tirów chrześcijaństwo i nakłaniamy ich aby głosowali na PIS to dostaną 500 zloty na wódkę jak po pijaku stworzą nowe dzieci i przyszłych kiboli. Mój braciszek Kevin ma 18 lat ale ma już trójkę katolickich dzieci z trzema ultra- katolickimi Ladies które musi utrzymać ze zbierania złomu po nocach na torowiskach PKP więc 500 plus co miesiąc od Wielkiego Dobrodzieja Pana Prezesa jest dla niego Darem Niebios, wymodlonym za wstawiennictwem Św. Abp. Glempa i 7 świetych Dziewic. Akurat na dziewicach to się ten mój brat Kevin bardzo zna, wiele z nich to są bowiem powabne cichodajki. W niedzielę mam zawsze wolne bo dzien Święty trzeba zawsze swięcić więc idę do kościółka żeby leżeć tam na pokaz krzyżem i lizać marmurową posadzkę- chce tam chodzić bom w hipokryzji wychowana a poza tym co by moje sąsiadki z baraków powiedziały jakby mnie tam choć raz nie zobaczyły. Obgadały by mnie na całą dzielnicę że się stałam taka zbyt nowoczesna, że pewnie juz głosuję nawet na PO, na Żydów i masonów. Ale tak nie jest- nie po to mój pradziadek bohatersko mordował Żydów w stodole w Jedwabnem żebym ja teraz zdradzała nieśmiertelne ideje Narodowców, NSZ i ONR i była heretyczką europejska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szansa na uratowanie zielonych płuc Stradomia

  baka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Badania archeologiczne na Stradomiu zostaną unieważnione?
  Trzy decyzje Jana Janczykowskiego, małopolskiego konserwatora zabytków, mogą zostać uznane za nieważne. Chodzi m.in. o pozwolenie na...rozwiń całość

  Badania archeologiczne na Stradomiu zostaną unieważnione?
  Trzy decyzje Jana Janczykowskiego, małopolskiego konserwatora zabytków, mogą zostać uznane za nieważne. Chodzi m.in. o pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych przy ul. Stradom, gdzie trwa budowa apartamentowca i przebudowa zabytkowego gmachu. Rozmowa z Magdaleną Gawin, generalnym konserwatorem zabytków.

  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23704817,badania-archeologiczne-na-stradomiu-zostana-uniewaznione.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  apartamentowce Angel Poland na Wzgórzu Wawelskim

  aka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Wkrótce Angel Poland za przyzwoleniem konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego rozpocznie budowę apartamentowców na Wzgórzu Wawelskim, a kolejne na dziedzińcu wawelskim.... A CO NIE MOZNA ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkielet szkieletowi nierówny

  wuwu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Trudno to pojąć?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ew

  e (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Najbardziej cenne sa te zydowskie koszerne szkielety bo mozna dzieki nim domagac sie reperacji i odszkodowan od katolikow. J**** zydowskie skunksy! Niech zyje PIS , partia prawicowych antysemitow!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej" [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

  Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu