Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szkielety wstrzymują budowę, ale w Bydgoszczy a nie w Krakowie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie odkrycie cmentarza nie wstrzymało prac
W Krakowie odkrycie cmentarza nie wstrzymało prac Fot. Michał Zajda
W Krakowie, w miejscu budowy apartamentowca przy ul. Stradomskiej, nie dało się zrobić tego, co w Bydgoszczy, gdzie wstrzymano inwestycję z powodu odkrycia grobów.

1609 ludzkich szkieletów odkryto przy ul. Stradomskiej, gdzie inwestor buduje hotel z apartamentowcem. Mimo apeli krakowian władze miasta i konserwatorzy nie wstrzymali inwestycji. Podobna sytuacja miała niedawno miejsce w Bydgoszczy. Tam przebudowywano śródmiejski park, ale Urząd Miasta wstrzymał to przedsięwzięcie - okazało się, że pod ziemią znajduje się nekropolia, na której może być pochowanych nawet 80 tys. osób.

W Krakowie odkryty średniowieczny cmentarz zlikwidowano, a szkielety przewieziono i pochowano w krypcie w kaplicy cmentarnej w Raciborsku.

W Bydgoszczy szybko zareagowały władze miasta, które wstrzymały inwestycję, a prezydent powołał komisję złożoną z ekspertów, by zadecydowała o dalszym planie działania.

- W Krakowie także można było wstrzymać inwestycję w związku z odkryciem cmentarza. To niezmiernie przykre, że straciliśmy tak niesamowite stanowiska archeologiczne - komentuje Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki. - Popełniono błąd, zezwalając na zabudowę terenu bez szczegółowych badań archeologicznych - dodaje.

Zdaniem Jana Janczykowskiego, małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, nie było potrzeby wstrzymywania prac. - Cmentarz w Bydgoszczy istniał do II wojny światowej. Cmentarz przy ulicy Stradomskiej przestał funkcjonować w końcu XVII wieku. Na pierwszych planach z XVIII wieku już go nie ma, jest tylko ogród. Jak zaczęto wykopy, nikt nie wiedział, jak duża może być ta nekropolia - wyjaśnia Jan Janczykowski. - W przypadku cmentarza w Bydgoszczy mogą żyć potomkowie pochowanych tam osób. Przyszpitalny cmentarz na Stradomiu, na którym chowano ubogą szlachtę, od wieków nie istniał w czyjekolwiek świadomości - dodaje.

Jadwiga Warat-Hapońska, dyrektor magistrackiego wydziału architektury, poinformowała nas, że pozwolenie na budowę apartamentowca jest prawomocne, w 2017 r. podtrzymał je wojewoda małopolski i nie ma żadnych podstaw prawnych do stwierdzenia nieważności czy wstrzymania tej decyzji.

Przypomnijmy, że przy ul. Stradomskiej 12-14 inwestycję realizuje firma Angel Poland, która wykupiła nieruchomość od miasta za ok. 28 mln zł. Według planów, kamienica od strony ul. Stradomskiej zamieni się w hotel na 125 pokoi. Na tyłach, na działce, na której odkryto cmentarz, powstanie apartamentowiec z parkingiem na 150 aut oraz ogród.

Część budynku od strony ul. Stradomskiej, która zmieni się w hotel, stanowią mury dawnego kościoła św. Jadwigi Śląskiej, istniejącego od XIV do XVIII wieku. Później była tam m.in. poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. We wnętrzach będących pozostałością kościoła ma powstać sala restauracyjna z wysokim barem.

Z obserwacji okolicznych mieszkańców wynika, że od połowy maja, odkąd zlikwidowano cmentarz, na budowie nic się nie dzieje. Jan Janczykowski informuje: - Po kilkutygodniowej przerwie powinny się rozpocząć badania archeologiczne i architektoniczne dotyczące pozostałości gotyckiego kościoła, co może pomóc określić, jak na początku wyglądała ta świątynia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Szkielety wstrzymują budowę, ale w Bydgoszczy a nie w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska